Towarzystwo dla storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Durszlak to też fajna myśl :;230
Ja widziałam pomysł z koszami na gąsiory. Są dostępne w przeróżnych wymiarach, a niektóre mają rączki, dzięki czemu łatwo je wystawiać na namaczanie.
Znalazłam w LM jedną ofertę, ale to komplet. Jak się przejedziesz do jakiegoś większego sklepu, pewnie znajdziesz :)

Nie wiem, czy wolno mi wstawić ten link, ale zaryzykuję ;:224

http://www.leroymerlin.pl/uprawa-roslin ... t=42466242
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Witam,
od początku marzy mi się piękna kompozycja z różnokolorowych storczyków. Naczytałam się masę wypowiedzi. Najrzęsiściej zabierają się osoby do tego tematu i całkowicie nie respektują prawa uprawy tych pięknych epifitów.
na początku marzyła mi się wspólna donica i wszystkie na raz - już przetestował ktoś inny i nie da rady - korzenie muszą oddychać, a podłoże musi mieć przewiew.
Zakupiłam więc wysokie lekkie donice (do przemalowania :)) o średnicy 30cm. mieści się tam ok 3-4 doniczek w zależności od ich wielkości. Oczywiście zamiar mój jest następujący:
doniczka zakupiona na allegro wysokość 50cm
- Doniczka, osłonka TOWER DPC30 bardzo przystępna cena :)
kolejno na spód do odpowiedniej wysokości zasypie kamyczkami bo doniczki są bardzo lekkie i narażone na wywrotkę.
Na kamyczkach będzie ułożona podstawka z keramzytem i odrobiną wody, na to odpowiednio docięta kratka i doniczki z roślinami. Stanowisko w naświetlone lecz szyby są na wysokości 1m coś jakby lekko zmatowione, więc słońce będzie rozproszone padało na liście. Codzienne spryskiwanie korzeni napowietrznych obowiązkowe.
meritum sprawy :) Kilka storczyków w jednej doniczce. kupione z tego samego źródła w czasie kwitnienia.
Kilka storczyków od 2-4 storczyki średniej wielkości. Przesadzone będą po przekwitnięciu oczywiście. Mieszanka bardzo gruba przewiewna z OS.
Rozważam dwie propozycję doniczek - zakup osłonki plastikowej bezbarwnej i zrobienie jej full dziurek ok o,5 cm (przy większych korzenie w tych momentach bardzo obsychają niewspółmiernie z resztą). osłona z racji wgłębienia na dole na którym też oczywiście będą dziurki wytopione prętem. Osłonki są dość wysokie o średnicy ok 12 cm, wys. ok 15-17 cm. Do takich wymiarów chciałabym wsadzić 2 do 3 stoczków - lubią ciasnotę i z tego co zauważyłam im ciaśniej tym lepiej a zmienić najlepiej jak rozsadzają korzeniami doniczkę ;:134 wcześniej nie ma potrzeby (przynajmniej u mnie - nie przeszkadza im mała ilość podłoża, radzą sobie wyśmienicie nawet lepiej w mniejszej niż w dużej bo idą w korzenie a nie w kwiat i brak im stabilności w dużej donicy). 2-3 rośliny z powodów jak najszybszego przesychania podłoża boje się, że 2 rośliny nie dadzą rady tak szybko osuszyć podłoże i możne zacząć zagniwać.
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

W donicy (osłonce 50 cm wys na 30 szer) mieszczą się 3 takie małe doniczki.
Inną propozycją jest zamiast prowadzenie tak wysokich doniczek do kompozycji storczyków, użycie wiaderka dość płytkiego a szerokiego max 10cm wys i ok 20 cm szer i wsadzenie do niego 3-4 szt średnich storczyków - wpłynie to na szybsze wysychanie podłoża i może lepszą cyrkulację powietrza niż w wyższych doniczkach jednak nie wiem czy odpowiednio utrzyma storczyki.
Oczywiście kompozycja będzie wyjmowana na czas kąpieli :)

Myślę że dość jasno opisałam mój pomysł. Pytanie jest takie:
Która propozycja jest lepsza doniczek do przesadzenia wyższa i węższa (wys. ok 15-17 szer ok 12-13cm) czy szersza i niższa (wys. 15, szer 20) doniczki wspólnej oraz czy ilość dobranych osobników jest odpowiednia.
Oczywiście każda doniczka będzie miała dziury w odległości ok 3 cm od siebie z każdej strony w wielkości ok 0,5 cm.
Awatar użytkownika
Posiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2013, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Natalie
Z tego co mi się udało ustalić (teoretyzując na podstawie poradników), że im wyżej i wężej tym lepiej (oczywiście bez przesady). W praktyce, bynajmniej u mnie, ta teoria spisuje się na 5+. Raz przesadziłam do szerszej i ciutę niższej doniczki i kwiat nie był już taki podatny ani na kwitnienie ani nie rozwijał się tak ładnie jak przedtem, choć stał w tym samym miejscu. Patrząc jednak na przeróżne "techniki" zamieszkiwań storczyków w internecie stwierdzam, że nie ma reguły i dużo też zależy od innych czynników. Tak czy siak, jak pisałam powyżej, u mnie lepiej sprawdza się "wyżej i wężej" :-)
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

No to świetnie! :) serdeczne dzięki za odp. Mam tylko jeszcze takie pytanko. Ponoć niektóre falki muszą mieć korzenie wystawione na promienie świetlne a inne nie. W zbiorczej doniczce taka wiedza to podstawa bo muszę wiedzieć które do środka wsadzić i nie ucierpią. proszę wiec o pomoc...

-- 15 maja 2013, o 04:09 --

Czy wystarczy tylko wystawienie na promienie słoneczne korzeni powietrznych a reszta może być zakryta?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Głównym zadaniem korzeni powietrznych nie jest łapanie promieniowania słonecznego.. lecz wyłapywanie wody z powietrza.. a co do światła, to wszystkie korzenie Phalaenopsis biorą udział w fotosyntezie, te w podłożu także, dlatego przeznaczone dla nich doniczki są zawsze przezroczyste :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Nie wiem gdzie z takim pytaniem, więc może tu.
Czy to prawda, że nie można trzymać kilku storczyków w jednej doniczce?
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Phalaenopsis- czy można posadzić grupowo ?

Post »

Ja trzymam storczyki posadzone po trzy w jednej donicy. Rosną i kwitną bez problemu porównując do tych które rosną samotnie w doniczce. W grupie storczyki prezentują się dużo lepiej.
Bizu
100p
100p
Posty: 168
Od: 28 cze 2014, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Phalaenopsis- czy można posadzić grupowo ?

Post »

Mój post był przeniesiony z innego tematu także tu już doczytałam. Ale bardzo dziękuję - również uważam, że w grupie lepiej :D
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Towarzystwo dla storczyka

Post »

Czy i jak można zasadzić w jednej doniczce storczyka z inną rośliną? Czy ktoś może rozpoznaje tę czerwoną roślinę? Czy to jest też storczyk? Chciałabym uzyskać poniższy efekt:

https://images84.fotosik.pl/834/83f00817b366e02bmed.png

Czy i jak można zasadzić storczyka, by uzyskać poniższą stylizację? Czy orientujecie się, gdzie można kupić doniczki w kształcie perły?

https://images81.fotosik.pl/834/a226419637174f9dmed.png

Jak podlewać storczyk w doniczce tego rodzaju?


Zdjęcia zamienione na linki - nie publikujemy zdjęć nie swojego autorstwa - reg. i prawo autorskie/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Domowe stylizacje storczyków (fantazyjne doniczki/ storczyk + inna roślina w jednej doniczce)

Post »

Ta roślina obok falenopsisa z pierwszego zdjęcia to nie jest storczyk, a z rodziny bromeliowatych.
Myślę, choć sam nie mam doświadczenia w łączeniu storczyków z innymi roślinami, to jednak takie połączenie storczyka z jakąś bromelią teoretycznie jest możliwe.
Z drugiej strony jeśli chodzi o bromeliowate w przeciwieństwie do storczyków nie potrzebują takiego regularnego nawożenia, jak storczyki, więc w przypadku tej kwestii musiałabyś to jakoś wypośrodkować żeby nie zaszkodzić którejś z roślin.
Generalnie więc musisz wybrać do takiej kompozycji rośliny mogące rosnąć w takim samym podłożu i mieć zbliżone wymagania w kwestii stanowiska, uprawy itd. Na pewno tylko taka doniczka, a w zasadzie chyba osłonka nie za bardzo się nadaje.
Co do drugiego zdjęcia, są storczyki które można uprawiać nawet na kawałku kory, więc i takie rozwiązanie jak na tym zdjęciu jest też teoretycznie możliwe. Na pewno musisz stworzyć wokół rośliny wyższą wilgotność powietrza, niż uprawiając normalnie w doniczce. Podłoże i korzenie będzie szybciej wysychać, więc trzeba częściej namaczać w wodzie. W przypadku takich pojemników podlewanie nie jest niemożliwe, wystarczy normalnie namoczyć, a po pewnym czasie zlać wodę. Lejesz tyle wody, żeby tylko przykryć korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Towarzystwo dla storczyka

Post »

Nie znalazłam takiego tematu, a jak jest to proszę o połączenie.

Chciałam umieścić zwykłego :) storczyka 'falenopsisa' w akwarium o wym.40x25x31 zamiast w doniczce.
Co jeszcze mogłabym mu dorzucić dla towarzystwa?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Towarzystwo dla storczyka

Post »

Proponuję scindapsus, epipremnum, paproć, bluszcz, fitonia, Tillandsia... Takie rośliny mam u siebie w orchidarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”