Phalaenopsis - podłoże

Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla storczyków Mazur

Post »

To nie jest odpowiednie podłoże do storczyka powinno zawierać: korę sosnową, torf, włókna kokosa, łupiny orzecha kokosowego, łupiny orzecha ziemnego, kawałki styropianu.
Wywal to czym prędzej :) na dodatek nie wiem co to za białe punkciki ale nie wygląda to za dobrze.
Weronique
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 cze 2016, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla storczyków Mazur

Post »

A mogę go wsadzić do samej kory ogrodniczej?
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla storczyków Mazur

Post »

Radziłabym kupić mieszankę, wtedy będziesz miała pewność.
Weronique
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 cze 2016, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla storczyków Mazur

Post »

Czy istnieją już gotowe mieszanki takiego podłoża czy muszę sama sobie kupić każde z tych składników i zmieszać?
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże dla storczyków Mazur

Post »

Jasne, że istnieją najlepiej gdybyś kupiła je w przezroczystym worku bo producenci czasami oszukują jak kupuje się w nieprzezroczystych workach. Chyba, że sama chcesz możesz kupić korę i zmieszać ją np. z łupinami kokosa albo odrobią torfu. W takiej mieszance mogą być 2-3 składniki.
Weronique
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 cze 2016, o 13:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

A mogę zamiast łupin kokosa dodać rozdrobniony styropian? Mam phalaenopsisy.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Możesz.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Ja zakupiłam dość dawno podłoże z OS -grube i drobne. Nie było mi potrzebne na już, więc trochę (ponad rok) odleżało...
Kiedy chciałam go użyć, okazało się, że śmierdzi pleśnią i jest wręcz białe (zagrzybione), widać było strzępki grzybni.
No nie wiem, może tak ma być? Może to ta mikoryza? :roll:
Na wszelki wypadek wyprażyłam w piekarniku w 200 stopniach, wymoczyłam w deszczówce i teraz praży się na słońcu. Mam nadzieję, że mogę tego użyć?
jakoś nie mam szczęścia do storczyków, padają mi jak muchy, a chciałabym w końcu jakiegoś uchować i zapewnić mu dobre warunki.
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Na twoim miejscu bym to wywaliła i kupiła nowe. Nie masz pewności że pozbyłaś się wszystkich zarodników.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Wywaliłabym bez pytania, gdyby nie to, że nie mam gdzie nowego podłoża kupić,a potrzebuję na cito, póki mam czas na przesadzanie. Podłoże zakupione w markecie to jakaś porażka- keramzyt i jakiś torfowy chłam, wyglądający jak ziemia.
To już chyba wolę zaryzykować z tą korą. Stoi od ponad tygodnia na dworze i ani śladu pleśni (zapach też ok). Wcześniej była wysuszona- leżała długo wywalona z tego worka, w którym się zagrzybiła...
Jednego trupka próbuję reanimować w keramzycie, ale coś mi się zdaje, że tylko go to dobiło, bo wygląda mi, że korzenie do reszty zamierają, choć nim go w tym keramzycie posadziłam, to jeszcze jakoś żyły (za to był pozbawiony liści).
Załamują mnie te niepowodzenia ze storczykami :-(
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

W takim razie spróbuj ale ja bym się obawiała.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

No... też się obawiam, ale z jednym był mus, więc wsadziłam go do tego podłoża, mieszając z chipsami kokosowymi (jeszcze gdzieś się trochę znalazło).
Pozostałe dwa poczekają chyba aż do wiosny, w międzyczasie zakupię nowe podłoże. Trupek zostanie w keramzycie, nie będę go znów stresować- albo się pozbiera, albo niech choć umrze w spokoju... :roll:
Zapytam jeszcze, bo nie do końca mam pewność... radzicie nie podlewać po przesadzeniu, ale ta kora jest kompletnie sucha, to chyba jednak wypadałoby trochę wilgoci dostarczyć?
No i jeszcze jedno:
podłoże zakupione w OS było w oryginalnym opakowaniu, więc ten grzybowy zapach raczej nie pojawił się z powodu moich zaniedbań, tylko musiał w tym podłożu być. Nikomu z Was nie przytrafiła się taka niespodzianka?
Czytam tu, że co niektóre osoby uprawiają storczyki w zwykłej korze ogrodniczej... ta to dopiero potrafi zajeżdżać grzybami ;:219
a przecież sypie się ją pod rośliny (mnie w tej ściółce nawet dorodne grzyby porosły ;-) i nie widzę żeby to szkodziło roślinom w ogrodzie.). Oczywiście do storczyków w życiu bym jej nie dała...
Tylko tak się zastanawiam... czy te grzyby są aż takie straszne... Przecież mikoryza też grzybowa, może ta kora tak ma mieć, a ja toto upiekłam w piekarniku... :?
Pozdrawiam,Vivien333
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Podłoże do storczyków-komponenty, właściwości ,dobór

Post »

Dziewczyny, na litość boską, kto przesadza storczyka do suchego podłoża. To jeden z największych błędów jaki można popełnić. Mieszanka powinna być wilgotna, nie mokra, ale wilgotna. Jeżeli materiał jest suchy, najpierw go nawadniamy, a potem przesadzamy roślinę. Po przesadzeniu nie podlewamy, wilgoć zawarta w podłożu w zupełności powinna wystarczyć, aby w konsekwencji pobudzić roślinę do wypuszczania nowych korzeni. W obecnej chwili nie podlewamy przynajmniej przez 2 tygodnie, temperatura zewnętrzna także ma tu znaczenie. Na szczęście upały mamy za sobą.

To, że w gotowym podłożu trafiają się grzybki, to nic nadzwyczajnego. Przecież kora zawiera mikoryzę. Sposób przechowywania podłoża prawdopodobnie był przyczyną pojawienia się ich większej ilości. Takiego podłoża nie można przechowywać szczelnie zamkniętego. Zawiera ono wilgoć, więc szczelnie zamknięte zaczyna parować. Idealne warunki do wzrostu grzybni. Wiele moich roślin miało w doniczkach małe grzybki, z którymi żyło w idealnej symbiozie, bez uszczerbku dla siebie samych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”