Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
zbyszek12
 Tytuł: Re: Podlewanie storczyków-dyskusje o sposobach
PostNapisane: 1 mar 2017, o 21:58 
100p
100p

---
Witam, mam phalaenopsisy, nawożę je pałeczkami długo działającymi dla storczyków, namaczam rośliny woda ze studni jest miękka lub lekko twarda jak dobrze pamiętam i lekko kwaśna. Ile razy mogę je namaczać ta sama woda?
Czy lepiej za każdym razem lać świeżą? Nie bedzie to wypłukiwać nawozu z podłoża?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 1 mar 2017, o 22:56 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Lepiej zmieniać wodę za każdym razem, jeśli podlewasz więcej niż jednego storczyka. Ogranicza to ewentualne przenoszenie choroby grzybowej.
Co do wypłukiwania nawozu, powiem że jest to nawet wskazane. Przy nawożeniu zwykłym nawozem, powinno się raz na miesiąc przepłukać całe podłoże dużą ilością wody, żeby zmniejszyć jego zasolenie od nawozu.
A tak na marginesie uważam, że użycie pałeczek nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż masz koncentrację w jednym - trzech punktach w doniczce. Natomiast używając standardowego nawóz od razu dociera do wszystkich korzeni.

wodnik63
PostNapisane: 9 mar 2017, o 13:56 
100p
100p

1 szt.
Mam pytanie o vandę, mam pierwszą w życiu do tej pory głównie phalenopsisy, dlatego mam wątpliwości co do nawilżania. Jak to jest, czy vandzie wiszącej, kąpanej 2 razy w tygodniu, należy codziennie zraszać jeszcze dodatkowo korzenie, czy już nie ma takie potrzeby? Sprzedawca w ogóle nie polecał spryskiwania, w programie ogrodniczym wręcz zalecano zraszanie codzienne. Proszę o pomoc, bo nie chcę ukatrupić pierwszej w życiu vandy. Mogę ją uprawiać tylko jako wiszącą, ponieważ nie mam parapetów, u mnie wszystko wisi :wink:

norbert76
PostNapisane: 9 mar 2017, o 14:18 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Najlepiej jak zajrzysz do tego wątku: viewtopic.php?f=29&t=21180&hilit=Vanda+uprawa, ale tak naprawdę to jeśli chodzi o uprawę Vandy znajdziesz wiele sprzecznych informacji. Bierze się to stąd, że każdy ma inne warunki uprawy. U mnie w okresie jesienno-zimowym mam około 19 - 20 stopni i wilgotność powietrza rzędu około 50 - 60% i przy namaczaniu co drugi dzień, korzenie w ogóle nie potrzebują dodatkowego spryskiwania. Mam co prawda nawilżacz elektryczny, ale też kilkadziesiąt roślin więc w pomieszczeniu mam specyficzny mikroklimat.
Nie wiem, jakie masz warunki u siebie ale po prostu musisz dostosować do nich uprawę Vandy. Jedno co Ci mogę powiedzieć to samo spryskiwanie korzeni niewiele daje bo działa krótkotrwale. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu korzeni wyżej wspomnianego nawilżacza. A jeszcze lepszym rozwiązaniem jest uprawa w wazonie, podobno taki sposób uprawy jest najkorzystniejszy w naszych warunkach mieszkaniowych.

malheureux
 Tytuł: Re: Czy ze storczykiem wszystko w porządku - ocena stanu
PostNapisane: 11 wrz 2017, o 21:40 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Nie chce zakladac nowego tematu wiec zapytam tutaj. Jak często podlewavie swoje storczyki? Chciałabym aby odezwaly sie osoby, które mieszkają w bloku z płyty i jest ocieplony i kwiaty ladnie rosną i kwitna bo ja w takim mieszkam i panuje w mieszkaniu dość suche powietrze. Ja podlewam co 6 dni i zanuzam w wodzie na 2 godziny. Nie wiem czy to nie za rzadko ale nie chciałabym im zaszkodzić woda bo juz zdarzyło mi sie je zalać, ale teraz powoli odzywaja.

norbert76
PostNapisane: 11 wrz 2017, o 23:08 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Przede wszystkim nie podlewa się roślin co do dnia i nie ma tu znaczenia czy mieszkanie w bloku, czy w starym budownictwie. To jest podstawowy błąd w uprawie roślin. Nikt nawet w tym samym budynku nie będzie miał takich samych warunków, które zależą od mnóstwa czynników, zaczynając od rodzaju wystawy, wysokości piętra, czy za oknem rosną drzewa, które zacieniają, po indywidualne warunki w danym mieszkaniu.
W przypadku storczyków zasada jest jedna - falenopsisy podlewasz wtedy, kiedy korzenie zmienią kolor z zielonego na srebrno-szare. W przypadku reszty storczyków, organoleptycznie po wadze doniczki oraz po kolorze kory. Do tego trzeba dodać indywidualne wymagania danego gatunku, niektóre storczyki powinny być w okresie jesienno-zimowym rzadziej podlewane niż w sezonie, a niektóre przez cały rok podlewasz praktycznie tak samo.
Co do długości moczenia, to wystarczy już kilkanaście minut, nie ma potrzeby moczenia dłużej niż jedna godzina.
Reasumując mogę napisać, że moczysz je za często i za długo.
Jeśli u Ciebie nie chcą rosnąć i masz suche powietrze to nie zniwelujesz tego częstym podlewaniem i długim moczeniem w wodzie. Storczyki potrzebują podwyższonej wilgotności powietrza (minimum 50% w przypadku falenopsisów), którą można podnieść inwestując w elektryczny nawilżacz, pracujący przynajmniej przez kilkanaście godzin na dobę. Jeśli będziesz częściej podlewać to prędzej zgniją korzenie i to będzie bardzo szybki początek końca storczyka.

zabkamarta
PostNapisane: 12 wrz 2017, o 08:32 
200p
200p

---
Niestety tak jak napisał Norbert nie da się tworzyć schematów w uprawie i ich powielać.
Widzę że masz parę storczyków. W tej grupie na pewno masz takie które trzeba podlewać co 6 dni inny co 8 a jeszcze inny co 13 dni. A zależy to np od:
- masy korzeniowej
- rozłożenia podłoża i rodzaju podłoża
- stosowania oslonek lub nie. A nawet od producenta osłonki, bo różnice w ich kształcie dają różne warunki przesychania bryły korzeniowej

Ja mam ponad 50 storczyków i uwierz mi nie da się ich zgeneralizować i włożyć w jakiś schemat podlewania. Mam ponad 50 różnych indywidualnych podejść.
Mimo wszystko 6 dni to dość częste podlewanie. Moim zdaniem 2h moczenie to też za długo. Mocz 30 min. No i zmień podejście, bo sukcesu nie będzie.

Storczykowe fiksacje Marty

RichardK
PostNapisane: 12 wrz 2017, o 22:49 
100p
100p

więcej niż 1
Każdy storczyk ma inne zapotrzebowanie na wodę i składniki odżywcze. Dlatego nie ma tutaj jednego sprawdzonego sposobu dla wszystkich roślin. Ewentualnie można je sobie umownie podzielić na takie które potrzebują stale wilgotnego podłoża i podlewać je co tydzień. Oraz na takie, które muszą sobie przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Sam przelewam storczyki wodą kilka razy by całe podłoże było równomiernie wilgotne. Przez okres od wiosny do jesieni podlewam wodą z niewielką ilością nawozu. W pozostałym czasie podlewam bez nawożenia. Tak jak wspomniałem, każdy z nas musi sobie wypracować własny sposób podlewania storczyków, zgodny z zapotrzebowaniem roślin :wink:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 106 ]  Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości