Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
zbyszek12
 Tytuł: Re: Podlewanie storczyków-dyskusje o sposobach
PostNapisane: 1 mar 2017, o 21:58 
100p
100p

---
Witam, mam phalaenopsisy, nawożę je pałeczkami długo działającymi dla storczyków, namaczam rośliny woda ze studni jest miękka lub lekko twarda jak dobrze pamiętam i lekko kwaśna. Ile razy mogę je namaczać ta sama woda?
Czy lepiej za każdym razem lać świeżą? Nie bedzie to wypłukiwać nawozu z podłoża?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

norbert76
PostNapisane: 1 mar 2017, o 22:56 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Lepiej zmieniać wodę za każdym razem, jeśli podlewasz więcej niż jednego storczyka. Ogranicza to ewentualne przenoszenie choroby grzybowej.
Co do wypłukiwania nawozu, powiem że jest to nawet wskazane. Przy nawożeniu zwykłym nawozem, powinno się raz na miesiąc przepłukać całe podłoże dużą ilością wody, żeby zmniejszyć jego zasolenie od nawozu.
A tak na marginesie uważam, że użycie pałeczek nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż masz koncentrację w jednym - trzech punktach w doniczce. Natomiast używając standardowego nawóz od razu dociera do wszystkich korzeni.

wodnik63
PostNapisane: 9 mar 2017, o 13:56 
100p
100p

1 szt.
Mam pytanie o vandę, mam pierwszą w życiu do tej pory głównie phalenopsisy, dlatego mam wątpliwości co do nawilżania. Jak to jest, czy vandzie wiszącej, kąpanej 2 razy w tygodniu, należy codziennie zraszać jeszcze dodatkowo korzenie, czy już nie ma takie potrzeby? Sprzedawca w ogóle nie polecał spryskiwania, w programie ogrodniczym wręcz zalecano zraszanie codzienne. Proszę o pomoc, bo nie chcę ukatrupić pierwszej w życiu vandy. Mogę ją uprawiać tylko jako wiszącą, ponieważ nie mam parapetów, u mnie wszystko wisi :wink:

norbert76
PostNapisane: 9 mar 2017, o 14:18 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Najlepiej jak zajrzysz do tego wątku: viewtopic.php?f=29&t=21180&hilit=Vanda+uprawa, ale tak naprawdę to jeśli chodzi o uprawę Vandy znajdziesz wiele sprzecznych informacji. Bierze się to stąd, że każdy ma inne warunki uprawy. U mnie w okresie jesienno-zimowym mam około 19 - 20 stopni i wilgotność powietrza rzędu około 50 - 60% i przy namaczaniu co drugi dzień, korzenie w ogóle nie potrzebują dodatkowego spryskiwania. Mam co prawda nawilżacz elektryczny, ale też kilkadziesiąt roślin więc w pomieszczeniu mam specyficzny mikroklimat.
Nie wiem, jakie masz warunki u siebie ale po prostu musisz dostosować do nich uprawę Vandy. Jedno co Ci mogę powiedzieć to samo spryskiwanie korzeni niewiele daje bo działa krótkotrwale. Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w pobliżu korzeni wyżej wspomnianego nawilżacza. A jeszcze lepszym rozwiązaniem jest uprawa w wazonie, podobno taki sposób uprawy jest najkorzystniejszy w naszych warunkach mieszkaniowych.

wodnik63
PostNapisane: 9 mar 2017, o 20:03 
100p
100p

1 szt.
Ok, bardzo dziękuję za pomoc i za wszystkie wskazówki :wink:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 103 ]  Idź do strony nr...        1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości