Doświetlanie i nawilżanie

Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Więcej światła i wilgoci

Post »

Nesuniaa...Pochwal się projektem, jak go Zrealizujesz...
Ajajaj...jak żałuję oddanego parę lat temu akwarium z "zawartością". No cóż, może kiedyś "specjalne" dla storczyków akwarium-orchidarium zrobię. Póki co, będę podziwiać Twoje i czerpać wiedzę.... ;)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Więcej światła i wilgoci

Post »

Jak naładują się baterie to wkleje pare fotek ze stanu "dzisiejszego", ale to już w moim wątku :)

A teraz mam pytanie do znawców. Szukam jakiegoś dodatkowego źródła światła. Oglądałam wczoraj świetlówke 18w specjalnie przystosowaną do hodowli roślin. Czy oświetlanie 15w + 18w byłoby wystarczające?
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Więcej światła i wilgoci

Post »

Ja jak już pisałem gdzie indzej ukończyłem niedawno swoje orchidarium zamontowany jest wiatraczek od komputera, wyciągający powietrze, cały czas jest ok 3 -4 cm wody na dnie
temp 20 - 30 C
oświetlenie Flora glo - 17 godzin na dobe
flora: mech i jak na razie 1 phalaenopsis bezpośrednio na pniu, planowane to cattleya intermedia orlata ' rio' i brassada mivada
wilgotność oscyluje na poziomie ok 80 - 90 % podczas gdy wentylator chodzi ok 4 godz wilg spada do 70 %
spryskuję rano przed włączeniem lamp.
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Więcej światła i wilgoci

Post »

Odświeżam wątek, bo mnie zaintrygował. Jak się sprawują roślinki po doświetlaniu LEDami? Myślę coraz poważniej nad sztucznym doświetlaniem, może ktoś podzieli się wynikami eksperymentów. :D
gejzerka

Re: Więcej światła i wilgoci

Post »

Czeka mnie rozwiązanie identycznego problemu w związku z małymi sadzonkami storczyków. Przy braku odpowiedniej ilości światła zimą będą bardziej narażone na "wyciąganie" i słaby wzrost, tym bardziej że są ulokowane w mini szklarenkach. Ta mniejsza szklarenka przepuszcza więcej światła, problemem będzie doświetlenie chlebaka-szklarenki, ponieważ wierzchni plastik jest grubszy i jakby z lekka przydymiony.
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Więcej światła i wilgoci

Post »

Może ktoś spróbuje zwykłej świetlówki, ja mam w terrarium Philips TLD 18W i dobrze się sprawdza, Fikus pumila dobrze przy niej rośnie. Storczyki może też będą. Podnosi ona temperature w terrarium, ale tak max. o 3 stopnie(wymiary 75x35x35) Nie jest taka droga jak Flora.
Przytoczę tutaj wypowiedź trzynastki:
Uni do doświetlania roślin służą specjalne żarówki bądz świetlówki, nadają się też te akwarystyczne. Moim skromnym zdaniem nie masz orchidarium to wydatek zbędny kiedyś doświetlałam i powiem szczerze rosły identycznie jak te niedoświetlane ....Jedynie maluszki w akwarium doświetlane miały odpowiednie warunki i te rosły ładnie zimą . Co do naświetleń to są takie Świetlówki T8 , T5 ,lub żarówki Philips Aquarelle 0.76, Philips ADV850 5000K 0.70 , AquaGlo 0.69, Philips TLD 950 0.65, GE SPX65 0.60
Dlatego się zastanawiam jak u was sprawuje się doświetlanie storczyków poza orchidarium?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Więcej światła i wilgoci

Post »

O doświetlaniu jest wiele watków.W tym temacie /wcześniejsze wpisy/ są również wskazania linkiem do materiału o orchidarium.
Sprawdzone projekty najlepiej przemawiają.
I to niezależnie od tego ,ze zalewani jesteśmy sprzętem oświetleniowym "obecnie jak nigdy".
Kwestia rozwiązań technicznych w całości , kwestia pieniędzy musi korelować z potrzebami.
W przypadku storczyków mamy do czynienia z doświetlaniem a nie uprawą w warunkach wyłącznie oświetleniowych.
Te inne kryteria podsuwają rozwiązania czasami najprostsze.O stosowaniu doświetlenia żarówkami energooszczędnymi
odpowiedniej ! mocy pisałam. Stosuję ten sposób ,traktując jako uzupełnienie niedostatków w okresie jesienno-zimowym.
Czas doświetlenia reguluję tak aby ilość godzin "jasnych" dla storczyków wynosił łącznie ok.12h-14h.Czyli różnie wypada w m-cach zimowych.Bywa ,ze włączone jest oświetlenie już od 15-tej.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... e&start=98

W przypadku storczyków rozłożonych w mieszkaniu "w różnych miejscach i na różnych parapetach" wprowadzenie sensownego uniwersalnego rozwiązania/w sensie proj. technicznego/ uważam prawie za wykluczone.

Temat jest tak samo ciekawy jak i trudny do rozwiązania :P .

Na forum mamy inny nowatorski temat o doświetlaniu roślin/LED
-polecam dyskusję -to jako przyszłościowy /może?/projekt do rozważenia.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 86&start=0
Dla rozważenia przy uprawie maluchów , gdy zainteresowanie w kolekcji pójdzie w tym właśnie kierunku/ lokalnie zblokowane miejsce/

pozdrawiam JOVANKA.
Pepik_83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Phalaenopsis - doświetlanie

Post »

Witam!

Nurtuje mnie pewna kwestia. Mam dwa storczyki Phalaenopsis. Na chwilę obecną stoją na parapecie północnego okna. Generalnie jest im tam chyba dobrze, bo jeden właśnie sobie kwitnie. mnie jednak trochę to miejsce przeszkadza z dwóch powodów. Po pierwsze kilka razy dziennie wietrzy się w pokoju więc dmucha na nie zimne powietrze. Po drugie już się kilka razy zdarzyło, że się po prostu przewróciły czy to przez szalejące dzieci, czy zahaczyły się o firankę i bach...

Ostatnio zacząłem się interesować oświetleniem LED w związku z moją drugą pasją jaką jest terrarystyka. W swojej dociekliwości natrafiłem na diody Power Led Full Spectrum. Są one dobre jeżeli chodzi o rośliny akwarystyczne i do terrarium z żywymi roślinami dając pełne spektrum światła potrzebne do wzrostu roślin. I zacząłem się zastanawiać czy dobrym pomysłem było by zrobienie takiej listwy z diodami Full Spectrum oraz białymi w barwie 6500k. Wówczas (w teorii, póki co) mógłbym położyć swoje storczyki na dowolnej półce w domu i w ten sposób dostarczać im potrzebne światło.

Czy ktoś jeszcze zastanawiał się nad taką kwestią lub jest w stanie doradzić mi coś w tym temacie?
Pozdrawiam forumowiczów - Piotr
Moje maleństwa
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”