Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
Neli71
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 3 cze 2010, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Pomóżcie uratować moje storczyki!!!

Post »

Laura - dzisiaj zanurzyłam całe doniczki w wodzie i tak na chwilę pozostawiłam i faktycznie chociaż przedtem widziałam tylko pojedyncze sztuki "robaczków" to teraz "bestyjki" ratowały się jak mogły szukając suchego lądu :heja . Część się potopiła ;:138 a pozostałe zgodnie z Twoją radą próbuję "udusić" pod folią. Na szczęście bestyjki były tylko w jednej doniczce, drugi storoczyk ma chyba tylko lekko zaatakowane liście, ale na to dalej przecieram je rozcieńczonym denaturatem.
Pozdrawiam wszystkich
Mirka
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Robaki na cambrii

Post »

Na mojej cambrii zaczęło roić się od dziwnych białych robaków różnej wielkości, więc jak jakiegoś znalazłem to go zabiłem, spryskałem całą roślinę co przynosiło raczej małe efekty. Pewnego wieczora zdenerwowałem się i spryskałem całą roślinę bardzo mocno "biochronem al". Na drugi dzień gdy wróciłem ze szkoły, zobaczyłem że wszystkie robaczki (chyba mszyce) wyszły na wierzch i było ich naprawdę dużo. Pozabijałem je ręcznie nie uszkadzając rośliny. Dzień potem okazało się, że cała plaga jest na kwiatach, a więc ciachnąłem wszystkie obydwa pędy. Na razie nie spotkałem żadnego robaka, ale po pierwsze nie jestem pewien, czy to koniec a po drugie czytałem, że moja roślina morze mieć wirusa przez żerowanie tych robali. Jeżeli ktoś miał ten sam problem lub w ogóle wie coś o tym, proszę napisać co mam robić dalej :roll:
Z góry dziękuje za odpowiedzi :wit
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Robaki na cambrii

Post »

Z opisu niewiele wynika- pewnie są to wełnowce, może mszyce czy wciornastki.

Zobacz w przeglądarce- później uruchom naszą forumową wyszukiwarkę- pisaliśmy o szkodnikach miliony razy- poświęć chwilę, a na pewno znajdziesz odp na Twoje pytania :)

Powodzenia!
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
fragolotta
100p
100p
Posty: 155
Od: 17 cze 2010, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Londyn/Łódź

Re: Robaki na cambrii

Post »

Witaj! jeśli białe to może wełnowce?
Nie masz może fotki tych robali?
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Robaki na cambrii

Post »

Przykro mi ale zdjęć nie mogę zamieścić. Jestem pewien na 99% że to mszyce
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki na cambrii

Post »

No to po sprawie- skoro jesteś pewien .
Szkoda tylko pędów, bo na następne poczekasz rok.Jak dobrze pójdzie :lol: to w rozpędzie może krócej .

Ale nigdy nie obcina się pędów w storczykach ;od tego sa środki różniste w działaniu a skuteczne.W tym woda z mydłem i kilkakrotny prysznic w przypadku mszyc działa.
Jeżeli to fobia na robale, to radzę w ogóle zrezygnować z marzeń o żywych kwiatach.
Tak....lepiej dla kwiatów jak ich oszczędzisz.
Kwiaty są naturalnym środowiskiem dla różnych szkodników;nie dla nas, ludzi.Więc nie dziwne,ze tam bywają.

JOVANKA
Pieterek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 6 lis 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Puławy

Re: Robaki na cambrii

Post »

przepraszam najmocniej ale nie mam żadnej fobii związanej z owadami. wpadłem w panikę i zrobiłem błąd, to prawda ale proszę o wyrozumiałość a nie o krytykę droga Jovanko.Gdybym wolał sztuczne rośliny nie zarejestrowałbym się w tym forum.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaki na cambrii

Post »

Pieterku,
oj...oj ...a co to jest krytyka? i czego?

Myślę, że inne zdanie, spojrzenie /Ty piszesz krytyka/ czasami warto przyjąć ; z tym trzeba się zawsze liczyć ,wysyłając post o konsultację czy poradę.
To jest naprowadzaniem na właściwe podejście do uprawy-taki cel poradnictwa.
Niestety, to są :wink: uroki porad. Jedni pytają , inni wiedzą i odpowiadają .Gdy równocześnie wskazują co jest "nie tak" jest pełnia porady. Po to.. aby drugi raz nie popełniać błędu.
Dlatego warto umieć rozróżniać krytykę od zdania racji.

Przed niechęcią/fobią na robale z "doniczkowym zoo", często przestrzegam; tu na forum, również. Jest uciążliwe i wcale nie bywa rzadkością.
Widzisz , sekcja nie jest Off-topic ;więc z zasady ... na czym innym polega merytoryka wypowiedzi u nas w sekcji.
Na pewno nie tylko na czarowaniu, chwaleniu ,że wszystko jest ok.Tak jest od początku i nie planuję zmian.
Moja rola w sekcji jest określona .W wypowiedziach piszę o tym , co powinno być powiedziane/dopowiedziane w materii storczykowej .
Jeżeli widzę taką konieczność, podkreślam. A czasami wprost rozstrzygam pewne kwestie i to też trzeba przyjąć za normę.
Nie tylko organizacyjnie mnie sekcja zajmuje, jak widzisz.

Forum z zasady służy rozmowie;stąd trochę swobody w określeniach,skojarzenia czy skróty myślowe itp...
Numeryczne wyliczanki to mamy w podręcznikach.
I nie trzeba wiec kusić się nadinterpretacją treści . To zbyteczne, aby zgadywać "co poeta miał na myśli".
bądź dyskutować z problemem, którego nie ma.
Bo inaczej :roll: ...jakiekolwiek porady/podpowiedzi tracą sens.

Jedno pewne z całej sprawy, że... zapamietasz i :P drugi raz może nie potniesz storczyka.
A na forum...pewnie "znajdziesz się" z czasem , gdy będziesz chciał zaakceptować nasz styl.

powodzenia życzę - JOVANKA

- o " krytyce" , temat uważam ,za zakończony wyjaśnieniem j.w.....bez potrzeby już dalszej dyskusji.
sergi1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2011, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Drodzy Forumowicze!
Proszę Was o pomoc. Od jakiegoś czasu moje storczyki zaatakowała dziwna choroba i nie mam pojęcia co to może być. Przesyłam zdjęcia i liczę na Waszą pomoc. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
andzia0801
200p
200p
Posty: 259
Od: 10 sty 2011, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czerwionka-Leszczyny

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Witaj,
nie jestem może zbyt doświadczona w szkodnikach, czy chorobach storczyków, ale stawiam na przędziorki.

Na pewno ktoś inny, bardziej doświadczony Ci poradzi co robić.
mój wątek "wazonowce w keramzycie": http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=40124" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Przędziorki, ewentualnie wciornastki. Prawie Ci zjadły te biedne storczyki- poczytaj o nich w necie i działaj! Powodzenia! ;:215

[A te ciemniejsze plamki- to może być wtórne zakażenie osłabionych przez szkodniki miejsc np. chorobą grzybową. Ale i tak najpierw musisz wybić robactwo.]
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
sergi1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 lip 2011, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

Dzięki za rade ale to nie sa przedziorki, na storczykach nie ma ani jednego robaczka, robia sie tylko dziwne liscie.
Awatar użytkownika
gosienka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 26 cze 2011, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Chore storczyki- POMOCY!!!

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=45497" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”