Szkodniki na storczykach

ODPOWIEDZ
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam, pare tygodni temu przesadziłam storczyka do większej doniczki (obcięłam może dwa korzenie). Po krótkim czasie zauważyłam, że na korzeniach pojawił się jakby gąbczasty biały nalot. Wyjęłam storczyka i niestety musiałam przyciąć ok. 1/3 korzeni. Storczyk wrócił ponownie do mniejszej doniczki. Z korzeniami na razie ok, ale zauważyłam, że w głębi nowo rosnącego liścia pojawiły się jakieś robaczki (cienkie podłużne). Nie wiem co to jest. Proszę o radę jak się ich pozbyć, jakiego użyć preparatu (konkretną nazwę).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Zdjęcia nie są za wyraźne, jeżeli chodzi o szkodniki. Ale sprawdź czy nie są to czasem wełnowce.
One wytwarzają wydzielinę przypominającą watę. Poszukaj i porównaj..
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
tammy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 24 mar 2015, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wydzieliny nie zauważyłam, ale liście są uszkodzone i w paru miejscach trochę lepkie. Te robaczki wyglądają jak milimetrowe beżowe pałeczki. Wydaję mi się, że to mogą być wciornastki... Tu jest największe zbliżenie jakie udało mi się zrobić:

Obrazek

Na poniższym zdjęciu są zaznaczone na czerwono, a ich największe skupisko na niebiesko (w głębi nowego młodego listka)

Obrazek

I jeszcze jedno zdjęcie na krawędzi liścia

Obrazek


Kupiłam Target Agricolle spray na zwalczanie m.in. mszyc, wciornastków i przędziorki. Innych preparatów o których czytałam, jak Biospin 120sc, Actellic 500ec czy Provado Plus nie mogłam dostać. Zobaczymy czy to coś da....
konr5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2017, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Proszę o pomoc.

Post »

Proszę o pomoc jaki to może być szkodnik, jeżeli to istotna informacja to nowe kwiaty szybko opadają.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Na drugim zdjęciu to są tarczniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
konr5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2017, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dzięki za odpowiedź, jakim najlepiej środkiem je zwalczyć?Wiem że mogę poszukać w google ale chciałbym coś sprawdzonego zastosować. A co do pierwszego zdjęcia, może się ktoś wypowiedzieć? Parę dni temu na jednym storczyku zauważyłem pajęczynę.
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Wystarczy skorzystać z naszej forumowej wyszukiwarki:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=Tarcznik

Co do tego pierwszego zdjęcia, jeśli ten biały punkt mniej więcej w środku liścia to może być wełnowiec. Co do pajęczyny, to była pod liściem, była klejąca coś po niej chodziło?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
konr5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2017, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Obrazek
Kilka dni temu starłem, była dużo większa, po przybliżeniu zdjęcia widać jak wygląda.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dla mnie to wygląda jak zwykła pajęczyna. Gdyby pod liśćmi od spodu byłyby dodatkowo małe ruszające się czerwono - brązowe albo/i pomarańczowe i białe nieruchome kropki, to mogłyby to być wtedy przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
konr5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 kwie 2017, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Dzięki za szybką pomoc, jutro zaczynam zabiegi.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Tammy
tammy pisze:Wydzieliny nie zauważyłam, ale liście są uszkodzone i w paru miejscach trochę lepkie. Te robaczki wyglądają jak milimetrowe beżowe pałeczki. Wydaję mi się, że to mogą być wciornastki...
Tammy trochę lepiej widać, ale zdjęcia nadal są nie wyraźne.. Czy to wciornastki? Po kształcie sfotografowanego owada można tak wnioskować.
Choć nie koniecznie.. Ale w tym momencie, to dla mnie jak wróżenie z fusów.
Po za tym, nie ma jednego występującego u nas gatunku.
:arrow: cyt.; "Wciornastki (Thysanoptera, Physapoda syn. przylżeńce, tripsy ang. thrips) ? rząd owadów, obejmujący ok. 5 tys. gatunków (w Polsce ok. 220).." (info. z Wikipedii).
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Witam
Zapoznalam się ze wszystkim pasożytami u storczyków ale nic mi nie pasuje. Dziś przesadzajac storczyki zauważyłam że w ich podłożu biegają małe białe robaczki. Podluzne z nóżkami. Ich długość niecały 1 milimetr. Nie skakały ale były szybkie. Nie ma żadnej formy ich bytowania nad ziemią a rośliną jakby nie szkodzily. Co to takiego ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Szkodniki na storczykach

Post »

Albo larwy ziemiórek albo skoczogonki, prawdopodobnie to pierwsze. Kup Karate zeon albo BI 58, rozrób zgodnie z zapisem na ulotce w pojemniku w którym moczysz storczyki. Tak potrzymaj z przynajmniej pół godziny. Jeśli coś tam będzie jeszcze chodzić, możesz powtórzyć po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”