Rosa na pędach/liściach storczyka - gutacja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: pod liśćmi storczyków zbiera się wydzielina!

Post »

Jeśli roślina nie ma szkodników to sprawdź termin 'gutacja'. Na forum sporo informacji jest na ten temat. :)
majka100
100p
100p
Posty: 102
Od: 13 lut 2012, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: pod liśćmi storczyków zbiera się wydzielina!

Post »

Czyli nie mam się czym martwić, bo gutacja to wydzielanie nadmiaru soli mineralnych. To fajnie :lol: ;:7 :tan ;:108
Pozdrawiam
Maja
Awatar użytkownika
bo1rek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 kwie 2012, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: pod liśćmi storczyków zbiera się wydzielina!

Post »

w książce znalazłem info że to nadmiar glukozy wydalany przez roslinę
borek
tofik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 cze 2012, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Kropelki pod liściami storczyków

Post »

Witam serdecznie!
mam pytanie czy ktoś spotkał się z kropelkami, tłustymi kropelkami pod liściem?
Liście robią się coraz słabsze i tracą swoją grubość.
Jak to leczyć? Czy ktoś wie jaka może być przyczyna?
http://img854.imageshack.us/img854/4831/p1030321r.jpg - moje liście storczyka
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kropelki pod liściami storczyków

Post »

Witam również tofiku
Powodów takiego zjawiska jest co najmniej kilka.Są naturalną reakcją rośliny... ale też mogą być sprawcy :twisted: .
O to nie trudno....

Temat nie jest nowy;proponuję przejrzeć naszą sekcję.
Pomocniczo... proszę zawsze uruchomić przeszukiwarkę /na naszej czołowej stronie jest okienko-po lewej stronie nad treścią,
Wyskoczą tematy ,z których wnika wszystko ,co interesuje ; w temacie kropelek :) również.

Ponieważ tematów nie powielamy, Twój post zostanie przeniesiony i dołączony do istniejącej termatyki.

Pozdrawiam JOVANKA
tofik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 cze 2012, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kropelki pod liściami storczyków

Post »

Dziękuje za informacje :-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Pierwszy raz się z czymś takim spotykam, ten kwiatek wciąż mnie zaskakuje. Wypuszcza pędy: dwa na raz.
Obrazek

Obrazek
Wypuszcza też nowe listki, które stają się fioletowe.
Obrazek
Pojawia się jednak na liściach coś takiego. Dodatkowo zauważyłam, że jest to lepkie. A ponadto na trzonie, niedaleko pędów widać przeźroczyste kropelki rosy.
Obrazek
Obrazek

Wyczytałam, że podczas kwitnienia (czy też tuż przed kwitnieniem) roślina może zmieniać kolor liści na różowy - w poprzednim kwitnieniu były kwiatki biało-różowe. Wyczytałam, że ta rosa to może być gutacja, ale te czarno-brązowe kropy mnie niepokoją. Roślinę obejrzałam bardzo dokładnie. Nie znalazłam żadnego paskudztwa. Nie wiem już nic... ;:174
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

a możesz napisać coś więcej o jego uprawie? na jakim oknie stoi, jaką woda podlewasz, jak podlewasz itp? jaki nawóz używasz, jak często i w jakim rozcieńczeniu? Nikt nie będzie przecież zgadywał a na podstawie samych zdjęć można gdybać i gdybać..

Te lepkie kropelki to prawdopodobnie gutacja i pod tym hasłem w wyszukiwarce dowiesz się więcej :)
Fioletowe zabarwienie może mieć różne przyczyny. Być może storczyk ma za jasno i w ten sposób wysyła sygnał, że ilość światła jaką przyjmuje jest krytyczna i większa jego ilość doprowadzi do poparzenia. Albo storczyk dostaje za mało mikroelementów, podobny problem był TUTAJ

Możliwe, ze te ciemne plamki to po prostu barwnik zważywszy, że kwiaty były różowe. U mnie jednak jeśli takie się pojawiają na obrzeżach liści to wskazuję to na zbyt intensywne światło dla storczyka, mam takie objawy zwykle ma południowym oknie i jest to dla mnie sygnał, by je już ściągnąć w głąb pokoju.

Dziwnie natomiast wygląda ten ususzony kikut po pędzie, bo ma takie szare plamki, jakby go jakiś grzybek męczył. czy korzenie też mają takie plamki?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Marta25
500p
500p
Posty: 567
Od: 4 lis 2012, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Na samym początku zaznaczam, że nie mam doświadczeń z chorobami u storczyków. Do tej pory miałam tylko u siebie przędziorki i ślimaki. Oglądałam jednak zdjęcia i czytałam o chorobach storczyków, gdy próbowałam zidentyfikować, co się dzieje z jedną moją roślinką.
Kolorem liści bym się nie martwiła, gdy są młode mogą "wpadać" w inny kolor. Te kropelki to tak jak pisałaś efekt gutacji. Wykluczyłabym, że kropki powstały przez jakieś robaczki, sama zresztą sprawdziłaś podłoże i piszesz, że nic nie ma. Czy te kropki są wypukłe czy są jakby w strukturze liścia?
Jeśli są wypukłe i takie brunatne, to może być to spowodowane tym, że nadmiar wody jest absorbowany przez korzenie szybciej niż jest tracony przez liście, powodując obrzęk komórek roślinnych i produkcję takiej zmiany. Występuje, gdy rośliny podlewane są w czasie ciepłych dni, a noce są z kolei chłodne lub w okresach chłodów, gdy ilość wody i / lub częstotliwość nie jest zmniejszona. Remedium na to, to podlewanie rośliny wczesnym rankiem.
Tak, jak pisałam mogę się mylić, więc poczekaj, aż wypowie się ktoś bardziej obeznany w temacie. Jeśli nie, to polecem stronę: http://www.staugorchidsociety.org/cultu ... mental.htm
jest po angielsku, ale jeśli nie znasz, to możesz obejrzeć zdjecia i porównać z tym, co się dzieje u Ciebie. Są tam podrozdziały: szkodniki, choroby, inne uszkodzenia i wirusy. Jest na prawdę sporo zdjeć i może to pomóc w identyfikacji tego, z czym boryka się Twoja roślinka.
Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Nie zmuszam do zgadywania, dlatego już wyjaśniam szczegóły: storczyk stoi na oknie zachodnim, jest podlewany wodą przegotowaną i odstaną - zawsze rano. Woda z dodatkiem nawozu do storczyków, ale mniejsza o 1/4 nakrętki. Dodaję co każde namoczenie, a co 3-4 moczę go w samej wodzie.
Plamki po odciętej łodydze występują tylko na łodydze, na korzeniach ich nie ma.
Te kropki rosy są odstające i nie są w strukturze liści. Korzenie storczyka są na wierzchu suche, ale im dalej - w głąb doniczki, tym są bardziej zielone i ładne. Ciągle też wypuszcza nowe korzonki. Storczyk ma też jedną taką dziwną plamę na liściu, którą dezynfekowałam roztworem z alko, ale nic się nie stało. Plama nie zniknęła, ale też nie powiększa się.

http://images42.fotosik.pl/840/599f1cb46126767e.jpg
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

Od razu zaznaczę, że nie wiem czym są te brązowe plamki na liściach. Moją uwagę zwracają natomiast kropki na przyciętych pędach. Wg mnie to jest jakaś zmiana w kierunku grzybka/ pleśni, tak jak pisała Dufin. Radzę się tym zająć. Może nie pomoże to na inne problemy jakie z nim masz, ale też nie zaszkodzi ;)
Awatar użytkownika
annawia
100p
100p
Posty: 114
Od: 13 sie 2012, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

A w jaki sposób się tym zająć?
Awatar użytkownika
Dusiaaa
1000p
1000p
Posty: 1163
Od: 4 cze 2012, o 08:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Storczyk, który zmienia kolor, ma lepkie liście i wypuszcza

Post »

kahm też mam takie plamki na starym kikucie ale nic złego z falkiem się nie dzieje ;-) może to zależy od kwiatka?
=> zapraszam na storczyki po mojemu<=

Marzy mi się: Bellina, Piccolo red, Black Bird,Vanda i więcej parapetów
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”