Rosa na pędach/liściach storczyka - gutacja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

To nie jest nic niepokojącego :) O ile nie pomyliłam z innym zjawiskiem, to jest to chyba gutacja :roll:
Może zobaczcie jeszcze TUTAJ. Co prawda w tym wątku jest mowa o liściach, ale to samo dotyczy też pędów kwiatowych :wink:
Awatar użytkownika
Izula
200p
200p
Posty: 224
Od: 12 cze 2008, o 18:45
Lokalizacja: Mazury

Post »

U mojego storczyko było tak w ubiegłym roku , z perspektywy czasu muszę stwierdzić że nic złego się z nim nie stało, żadnych szkodników .... zupelnie NIC. Rósł i kwitł jak zwykle. Spotkałam się z kilkoma opiniami na ten temat nawet ostatnio gdzieś przeczytałam że jest to "płacz rośliny" W książce (nie pamietam tytułu) wyczytałam że kropelki rosy powstają w wyniku dużej różnicy temp. między dniem a nocą ..... a gdzie indziej że jest to doskonałą oznaką stanu zdrowia rośliny (pod warunkiem) że jest to sama rosa. Więc sama nie wiem jaka jest prawda :? Musisz koniecznie obejrzeć storczyka w celu wykluczenia jakichkolwiek "paskudztw" ..... jeśli nic nie znajdziesz prócz tej rosy myślę że nie powinnaś się tym martwić. Może inne osoby wypowiedzą się więcej na ten temat ja niestety nie potrafię odpowiedzieć sama wciąż raczkuję w tej dziedzinie :oops:
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

Tylko rosa kojarzy mi się z przezroczystą "wodą", a ta substancja jest kleista.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
vitamina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 maja 2008, o 22:08

KLEISTA, przeźroczysta "rosa"

Post »

Ja nadal nie doznałam spokoju czy mojemu storczykowi nic się złego nie dzieje..
bo jak już napisałam to co pojawiło się na pędach kwiatowych to nie jest zwykła rosa wodnista..to KLEISTA, przeźroczysta "rosa"..
:?
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

To ja również proszę o pomoc, mam to samo równiez na lisciach :x
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

vitamin rosa ktöra widzisz to zjawisko calkiem normalne i pojakims czasie uprawy nie do unikniecia. Najczesciej te kleiste krople rosy pojawiaja sie u gatunköw jakimi sa Phalaenopsis i Cattleya, jednak najbardziej wtedy kiedy roslina znajduje sie pod wplywem stresu. Najczestsza przyczyna ktöra powoduje stres dla rosliny sa zbyt duze wachania temperaturowe pomiedzy noca a dniem. U Phalaenopsisa powinna ta röznica wynosic tylko od 3 do 6 stopni.

Nietylko jednak temperatura moze byc powodem wytwarzania sie takich kropli ale i jakies szkodniki, dlatego taka rosline powinno sie poddac bardzo dokladnej kontroli. Jezeli mimo wszystko niewodoczne sa żadne szkodniki to nie znaczy ze problem zostal rozwiazany. Te kropelki przyciagaja przerözne szkodniki do rosliny i jak nie zauwazymy w odpowiednim czasie ze sie cos dzieje moze nasza kolekcja okazac sie zbiorem szkodniköw i chorych roslin. W takiej sytuacji nalezy natychmiast rosline odseparowac od innych zdrowych storczyköw.

Aby pozbyc sie tych kropelek nalezy wziac wacik kosmetyczny i umoczyc go w letniej wodzie, lekko wycisnac i kropeli rosy zmyc z miejsca na ktörym one sie znajduja. :lol:
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
piku
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1948
Od: 12 lip 2007, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk / Podkarpacie

Post »

Serdecznie dziękuję :D . co prawda storczyki mam tylko trzy, ale bardzo je lubię i nie chciałabym ich stacić, więc dzisiaj czekają je zabiegi kosmetyczne :lol:
pozdrawiam Wiesia :wit
ogród / siedlisko / sukulenty / inne roślinki
pepe
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 13 sie 2008, o 09:59

Post »

Jest to normalna gutacja - więcej np. TUTAJ czy TUTAJ. Nie dramatyzowałbym...
krab_ik

Lepiące liście

Post »

Witam
Mam problem ze storczykiem phalaenopsis.
Storczyka dostałam w spadku od koleżanki. Siedział w zwykłej ziemi i był strasznie zalany, korzenie miał zgnite, a jego liście wyglądały tak jakby ktoś je nadgryzał. Przesadziłam go w ziemię dla storczyków i przepuszczalna doniczkę.
Storczyk chyba odżył skoro zaczął kwitnąć na dwóch pędach i dzisiaj zobaczyłam że wypuszcza kolejny pęd.
Jakiś czas temu zauważyłam na jego liściach lepiące kropelki. Przeniosłam go do innego pokoju żeby w razie co nie zaraził mi innych storczyków.
Liście umyłam wodą, ale lepka rosa znów się pojawiła. Ponadgryzane liście nadal ma. Koleżanka mi powiedziała że storczyk jest już do wywalenia Sad Troszkę szkoda mi go wyrzucić.
dzisiaj znów przetarłam liście wacikiem zwilżonym wodą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Nie widać na tych zdjęciach lepiącej substancji.

I w czym bys chciała by Ci pomóc bo piszesz tylko że masz problem.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Szczerze mówiąc, to nawet na powiększonych fotkach nie widzę nic niepokojącego na liściach. Czasem na swoich Phalaenopsis widzę tez drobne kropelki i nic się złego nie dzieje.
krab_ik

Post »

lepiące kropelki zmyte zostały.
Czy ponadgryzane liście to jakiś szkodnik? (czym go zwalczyć)
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Obrazek
Tutaj widać uszkodzenie mechaniczne i ewentualne lejki po szkodnikach, ale czy to szkodniki to trudno jednoznacznie stwierdzić, a jakie to już na pewno nie do stwierdzenia.

Póki nie znajdziesz żadnego i nie złapiesz na goracym uczynku to nie da rady ocenić tego. A jeśli to nie szkodnik to czasem roślina sama w sobie wydziela nadmiar substancji odżywczych. Takie własnie słodkie kropelki. U phalaenopsisów dość często spotykane na pedzie kwiatowym w czasie wzrostu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”