Rosa na pędach/liściach storczyka - gutacja

ODPOWIEDZ
iki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 mar 2009, o 14:49

Lepka rosa na liściach

Post »

Pół roku temu zaczęła się moja przygoda ze storczykami. Jak do tej pory rosły zdrowe i piękne. Aż do teraz :( Jeden z moich "okazów" zaczął dziwnie wyglądać. Najpierw obsypał się pięknymi kwiatami (co mnie bardzo uciszyło), ale zaraz potem pojawiły się na wszystkich gałązkach maleńkie kropelki białawej, klejącej cieczy. W tej chwili kropelkami pokryte są wszystkie łodygi i liście. Poza tym na niektórych liściach (od spodu) zaczynają się pojawiać przebarwienia brunatno-brązowe i jakiś dziwny białawy nalot. CO STAŁO SIĘ MOJEJ ROŚLINCE? JAK JĄ RATOWAĆ? Przemyłam liście delikatnie wodą i osuszyłam, ale nie pomogło. RATUJCIE!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Na moje niezbyt wprawne oko to wełnowce.
Waleria
iki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 mar 2009, o 14:49

POMOCY! CHORY STORCZYK

Post »

Dzięki Waleria! Jeśli to wełnowiec to jak go się pozbyć? Mam w domu środek "ABC Na mszyce AL". Niby jako zakres działania ma podane mszyce, wciornastki i inne owady szkodliwe. Nadaje się taki dla storczyków? Czy może jest coś innego skutecznego i sprawdzonego? Boję się żeby storczyk przeżył taką kurację...
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A według mnie w tym nie ma nic niepokojącego - a wręcz przeciwnie :) Kiedyś czytałam, że takie kropelki, jakby rosy, powstają na silnych storczykach, a nawet potwierdzają zdrowie rośliny. Co do białego nalotu, to prawdopobnie jest to jakiś powstały na liściach "brud", możliwe że od spryskiwania rośliny w sklepie - po przemyciu liści nalot wydaje się zmyty, ale po przeschnięciu uwydatniają się jego kontury :wink: Jak koniecznie chcesz go zwalczyć, to zmieszaj wodę z kilkoma kroplami cytryny i bardzo dokładnie przetrzyj liście, jednak uważając, by ich nie uszkodzić :P

To już wszystko, co chciałam napisać. Mam nadzieję, że pomogłam, a jeśli coś jest źle, to proszę o poprawienie mnie :)
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

jeden z moich też ma kropeki rosy. gdzieś czytałam, że pojawiają się, gdy storczyk ma za zimno - a on stał przy nieszczelnym oknie i mu wiało, potem go przestawiłam w inne miejsce.
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja też miałam kropelki rosy.... na właśnie najbardziej silnym storczyku. Kropelki są i nic się złego nie dzieje. Storczyk kwitnie i ma się wspaniale :lol:
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ten mój co ma kropelki też wygląda normalnie. odkąd go mam, nie puścił jeszcze żadnego liścia ani korzenia (mam go od października), ale wygląda normalnie. na pędach chyba zaczyna puszczać odgałęzienia.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Co innego rosa, a co innego wełnowce, których ślady widać wyraźnie na liściach storczyka. Zastosuj chemię, bo bez tego tego draństwa nie zlikwidujesz.
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wełnowce pozostawiają bardziej ciągły ślad, a na zdjęciu widać, że są to kropelki :roll: I dlatego uważam, że nie ma co pryskać storczyka, bo to może mu jedynie zaszkodzić, a nie pomóc...
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

ja na zdj. wełnowców nie widzę. wprawdzie widziałam je tylko parę razy, ale raczej umiem je rozpoznać. zdjęcia nie są za dobrej jakości, ale te białe rzeczy wyglądają mi na kropelki takiej kleistej rosy.
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

A może iki weź lupę i dokładnie obejrzyj storczyka w dobrym świetle?! Obejrzyj wcześniej zdjęcia wełnowców w necie- będziesz wiedziała czego szukać. Bo ze zdjęcia rzeczywiście trudno ocenić... A może ten storczyk został czymś "przyprószony" przy okazji robienia czegoś albo to osad od pryskania?
Gdzie trzymasz tego storczyka i obok czego stoi?
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

-Moim zdaniem to nie są wełnowce [są bardziej jak wata] miałam je na kaktusach one lubią suszę.Na wszelki wypadek potraktowała je bym czymś przeciw grzybowym np.wyciągiem z czosnku- Biochikolem,może roślinka miała za zimno.albo stała po kąpieli w przeciągu ? Pozdrawiam serdecznie ;:162 :tan :wit
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
iki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 5 mar 2009, o 14:49

POMOCY! CHORY STORCZYK

Post »

Mój storczyk stoi na parapecie razem z pięcioma innymi storczykami i tamte mają się dobrze. Traktuję je wszystkie tak samo. Okno jest szczelne. Przeciąg raczej nie wchodzi w grę bo bardzo uważam. Same kropelki nie martwią mnie tak bardzo jak te brązowiejące brzegi liści. Wcześniej tego nie było. Najpierw pojawiły się kropelki a potem brzegi liści zaczęły dziwnie się zachowywać. Jak patrzę na liście pod światło to wydają się jakby brzegi były cieńsze i przezroczyste i do tego nieregularne. A co do tych kroplek to moze i one same w sobie oznaczają mocną i szczęśliwą roślinkę bo faktycznie to mój najbujniejszy i najbardziej okaały storczyk. RATUJCIE bo boję się, że może to być początek końca mojego kwiatka!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”