Peloric - nietypowe kwiaty storczyków

Agnieszka Co.
100p
100p
Posty: 123
Od: 16 lut 2009, o 11:54
Lokalizacja: Żywiec

Peloric - nietypowe kwiaty storczyków

Post »

Ostatni z kwiatów rozwijających sie na moim falenopsisie miniaturowym zaskoczył mnie swoja budową.
Z reką na sercu zapewniam, że to nie jest wycinanka


Przykłady zaczerpnięte z treści forum:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

To całkiem jest tak, jak u ludzi. Ponoć jedno dziecko na tysiąc rodzi się inne, w mniejszym lub większym stopniu w jakiś sposób upośledzone. Moja matka ma np. 3 nerki i jeden z wnuków ma to samo. Dziwne to trochę, ale nie nienormalne. Też mam 1 storczyka bordowego, który na jednym pędzie miał peloric, kwiaty były inne, niż na drugim pędzie, jaśniejsze i jakby z wzorkiem i nie rozwinęły się całkiem. Teraz zakwitł na bocznym pędzie i znów jest peloric. Wypuścił 3 pęd i ciekawa jestem, czy kwiaty będą normalne, czy też inne. Taki z niego oryginał. Drugi storczyk właśnie rozwinął 2 kwiatki na pędzie bocznym od bocznego od bocznego. Kwiaty są troszkę inne, niż rok temu i znacznie mniejsze, chyba o połowę i jaśniejsze. Będę miała porównanie, bo rośnie mu całkiem nowy pęd, a ten stary pęd ma zamiar wypuścić nowy boczny, także te boczne od bocznego
Pierwszy wygląda tak:
Obrazek

a drugi tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

No mój to jest jakiś wykręcony ale ten bez warżki to normalnie wygląda jak sztuczny :;230 Mnie tam te anomalie nie przeszkadzają i uważam, że i to ma swój urok i odrobinę tajemniczości, która tylko nakręca moje "zbieractwo" :;230 :;230
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Witam!
Pan Jerzy na stronie swojego forum pisze:
„Roślina, której kwiaty są jednakowo zniekształcone, nosi łacińską nazwę "peloric". To w sumie jest mutant. Tendencje tego rodzaju wynikają z masowej proukcji, bo tego typu rośliny w naturze z reguły nie przekazują swoich genów - są zazwyczaj słabsze lub nie są zapylane, bo zapylacze ich nie rozpoznają.

Kwiaty mogą czasem też ulegać zniekształceniom na skutek chorób, wirusów i innych przyczyn, ale wtedy te zniekształcenia nie są jednakowe i różnią się od kwiatu do kwiatu i od kwitnienia do kwitnienia.

Więcej wiadomości można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę słowo "peloric" lub "mutant". „
Pozdrawiam serdecznie, Mery.
Agnieszka Co.
100p
100p
Posty: 123
Od: 16 lut 2009, o 11:54
Lokalizacja: Żywiec

Post »

Zniekształcenie kwiatu typu "peloric" wg mnie nie jest stałą cechą genetyczną danego okazu - gdyby było to uwarunkowane genetycznie to wszystkie kwiaty danej rosliny (i w kolejnych kwitnieniach) byłyby zniekształcone.
Wytłumaczeniem tego zjawiska może byc moim zdaniem stosowanie w masowej produkcji preparatów zawierających hormony roślinne lub roślina jest częściowo zmutowana - tzw chimera.

wg Wikipedii

"... osobnik ma niektóre narządy zbudowane z komórek o innym składzie chromosomów niż reszta jego organizmu.

Chimera może również powstać w drodze samoistnej mutacji somatycznej we wczesnym etapie rozwoju."

Pomijając mutacje to wytwarzanie kwiatów drobniejszych i jaśniejszych może nastąpić w okresie jesienno zimowym i być spowodowane małą ilością światła.


Wklejajcie w tym wątku zdjęcia Waszych ciekawych "mutantów"
Awatar użytkownika
Alicja N.
100p
100p
Posty: 153
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Lokalizacja: Mrągowo/Białystok

Post »

a to mój :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Piękny jest Alicjo-tali wyjątkowy :shock:
Mi to w sumie nie przeszkadza,wręcz przeciwnie-dodaje uroku(ale to moje prywatne zdanie).Myślałam,że to te koroneczki przy płatkach się zczepiły i trudno im się rozchylić :roll:
Mój kropek:
Obrazek
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Phalaenopsis dziwny i zniekształcony

Post »

Motylico, Phal. mają różne kształty liści, bo to są mieszańce i np. dwa kwitnące identycznie mogą mieć zupełnie inne liście, jeden ciemne owalne, a drugi jasne językowate. U hybryd czasem zdarza się, że nawet kolejne kwitnienie jest trochę inne. Trudno tu mówić o odmianie skoro to hybrydy-mieszańce.

Zniekształcenia kwiatów to efekt mutacji, mogą występować nawet u botanicznych storczyków. Przykłady można mnożyć- przejrzyj nasze wątki :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Phalaenopsis dziwny i zniekształcony

Post »

Hmm... Ciekawe, niedługo podlewam deszczówka, jakies 2 miesiace (wczesniej destylowana i przegotowana [ale ta i tak była brązowawa]), ale storczyki maja sie dobrze, zobacze czy zaczną marnieć. Może zależy od rodzaju deszczówki ja mieszkam na wsi, daleko od miasta, w kolo sa lasy. A Ty też miałaś w miare czysztą deszczówkę?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
patusia_90
100p
100p
Posty: 113
Od: 18 cze 2008, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Dziwne "oczko"

Post »

Witam :wit

Chciałabym się dowiedzieć, czy zdarzało wam się aby z jednego oczka wyrastały dwa pędy?
Niestety nie mam zdjęcia z lepszą jakością...

Obrazek
Mój wątek serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam, Patrycja.
Awatar użytkownika
patusia_90
100p
100p
Posty: 113
Od: 18 cze 2008, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne "oczko"

Post »

Jestem początkująca w uprawie storczyków ( mam ich tylko 2 ), ale także się zdziwiłam z tego co wyrasta. :D
Mam nadzieję, że ten pęd z oczka wytrzyma aż dwa nowe pędy...
Mój wątek serdecznie zapraszam :)

Pozdrawiam, Patrycja.
Malgorzata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 19 lis 2011, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne "oczko"

Post »

Tak z jednego oczka mogą rosnąć dwa pędy. To zdjęcie nie jest do góry nogami zamieszczone? Pędy raczej w górę rosną a korzenie w dół :P Takie są prawa natury.
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Dziwne "oczko"

Post »

Ze świeżo zakupionymi storczykami wszystko się może wydarzyć. Producenci mocno je faszerują cytokinami i auksynami, żeby były jak największe i aby jak najszybciej obficie kwitły. Z reguły jest też i tak, że obcinają jeden pęd (i do kwiaciarni), a kwiat z drugim - do marketu. Wiadomo: Business is business...

Mniej więcej po 2 latach od zakupu storczyki się uspokajają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”