Vanda i Banda (wątek merytoryczny)

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jola powiedz mi bo Ty się wyznajesz... co w tych drewnianych koszykach jest(oprócz vandy oczywiście :lol: )
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

kaisog1 w tych koszykach sa rözne mieszanki np: gruby substrat, substrat + wlökno kokosowe, same wlökno kokosowe.

Ja mam w dwöch koszykach taka kombinacje: 3/4 wlökno kokosowe i na görze sphagnum, w drugiej wlökno kokosowe + ociupinke sphagnum + wlökno kokosowe i znöw sphagnum. Dlaczego jest to w tym ostatnim takie dziwne ? a no dlatego ze w tym koszyczku siedza trzy Rhynchostillisy i one lubia wiecej wilgoci niz Vandy.
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Darla, on jest raczej delikatny, szkło dość cienkie, grubsze wprawdzie niż tradycyjna szklanka, ale jednak wydaje się kruchy... Może jednak przy dobrym zabezpieczeniu- jakaś folia bąbelkowa, usztywnienia z kartonu, odpowiedni opis, by przetrwały..?
Wysokość 19,5cm, górna średnica 13,5, dolna 10cm.

Śnieżka, podobno lada dzień ma być ocieplenie i tego się trzymajmy :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

A ja w końcu rozważając wszystkie za i przeciw, zdecydowałam się na hodowanie obu Vand w wazonach, przynajmniej przez jakiś czas i na to konto zakupiłam drugi wazon. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Tez sie zastanawialam nad zakupem takiego zoltego wazonu.Może to dobry pomysł w czasie upałów i słońca,zawsze to jakas ochrona pzred bezpośrednim naslonecznieniem.Nie kupiłam ,bo nie widziałam vand w kolorowych wazonach,ale rozwazam kupno takiego :wink:
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Mnie się wydaje, że kolor wazonu chyba nie ma dla nich większego znaczenia, tym bardziej, że mój jest dużo szerszy od korzeni Vandy i będzie ona w nim wisiała, a poza tym akurat kolor mi się spodobał- może trafi mi się Wandzia, która będzie kolorystycznie do niego pasowała? :D
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Jolu, a tak ze zdjęcia patrząc, to Ty dość głęboko zanurzasz te vandzie? Dolne liście mają chyba nasadę w wodzie, czy mi się wydaje?

Ja moczę tak, żeby woda nie sięgała pnia wzrostu- boję się że inaczej vanda mogłaby zgnić, nawet zrobiłam takie zaczepy przytrzymujące koszyk na brzegu wazonu, żeby mi się czasem nie obsunął głębiej do wody- ale może nie ma to aż takiego znaczenia?
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

kaisog1 przeciez my sie wszyscy uczymy a kto pyta to nie bladzi :D

Agita wiesz ja po prostu leje i nie patrze czy woda jest w stozku wzrostu czy nie, to juz tak z przyzwyczajenia. Dodac musze ze przy wylewaniu wody Vandy nie wyciagam z wazonu tylko jedna reka trzymam Vande a druga wazon i wylewam. Woda ktöra znajduje sie miedzy liscmi takze wyplywa, wiec zagrozenia nie ma.
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

No ogladaj, a ja jeszcze znalazlam taka fotke podczas moczenia korzeni

Obrazek
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

No proszę... Może za jakiś czas nie będę już się tak cackać, ale na razie wolę ostrożnie... :) Najpierw niech mam pewność, że ta vanda u mnie przezyje ;)

Korzenie niesamowite, zdrowiutkie, po prostu piękne!
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
axela
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 mar 2009, o 17:42
Lokalizacja: Szczecin

Post »

słuchajcie czy tak moze byc do czasu az wandy puszcza bujniejsze korzenie...z tego wzgledu ze wyjezdzam zorganizowalam cos w czym bedzie lapal sie moj chlopak.
na dno dalam gruba warstwe ziemi do storczykow tzn kore itp. a gore wysypalam weglem drzewnym. storczyki na tym stoja nie zanuzone korzeniami. leje wode po sciance na dno a ona paruje . mam pewnosc ze mi chlopak nie zaleje kwiatkow...mam nadzieje..
przy okazji obcielam zaschniete korzenie.mysle ze jest ok :)pozniej pojda do wazonow z weglem,ale to po powrocie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

Moze byc, tylko jest jeden warunek korzenie musza przeschnac. Wiec miedzy jednym a drugim podlaniem powinien twöj chlopak zwröcic uwage na stan korzeni. :lol:
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
moni;)
1000p
1000p
Posty: 1422
Od: 21 sty 2009, o 22:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niemcy

Post »

Witajcie Kochani ;:97 Normalnie dopiero wrocilam do domu i odrazu na neta do Was :wink:
Przede wszystkim musze powiedziec, ze Rafael wywiazal sie ze swojego zadania w 100% suuuper. Roslinka bardzo fajnie zapakowana, pociete gazety itd - narobil sie Chlopak naprawde :shock:
Po drugie, Vanda doszla w swietnym stanie mimo dwudniowego lezakowania pod drzwiamy sasiadki z gory :evil: (wyjechala) Mam ochote pojsc na poczte i zrobic awanture z tego powodu :roll:

Moja Vandzia to nr 10 :) na razie chyba zostanie w tym kieliszku do wina :lol: chyba, ze mi sie trafi jakis maly wazonik to zakupie. Jolusia mowila, ze one zakwitna za jakies 2 lata....nieszkodzi, ale zakwitnie :D bo będę robila wszystko, zeby bylo jej dobrze u mnie.

Moge juz dzisiaj spokojnie spac ;:41 ;:31
NL16
Pozdrawiam, Monia ;) --> Dzien bez kawy jest malo ciekawy...
Storczyki moni
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”