Zmutowany storczyk

dzuli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zmutowany storczyk

Post »

Mam do was pytanie bo nigdy sie z czyms takim nie spotkalam - moja Babcia (90 lat ) ma pieknego falka białego zawsze u niej pieknie rósł , do czasu jak go zalała , więc go przesadziłam jakos doszedł do siebie , ale wypuścił nowego liścia i tu jest problem bo liśc jest prawie cały zrośniety i gruby taka jakby rurka tylko na końcu jest normalny takie zdjecie zrobiłam niestety komórka ale mysle ze coś widac , czy on bedzie żył ?
Obrazek
Awatar użytkownika
chrupka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 wrz 2014, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Ale dziwoląg :shock: Niestety, nie wiem co Ci tak naprawdę doradzić, ale chciałam się podzielić podobnym przypadkiem. Moja mama również ma podobny problem. Storczyk zaczął 'rosnąć w rozetkę' jak tylko wypuszczał pierwszy listek. Każdy nowy liść rośnie w lewą stronę spiralnie. Kwiaty są normalne, ale pędy to rosną z jakimiś dziwacznymi naroślami. Obwiniam nieumiejętne krzyżowanie roślinek, ale w twoim przypadku problem może mieć inną przyczynę...

Na razie nie ruszaj, ale bacznie obserwuj stożek wzrostu (jeśli cokolwiek widać tam w środku), bo może się okazać, że następny liść będzie zdrowy a nie będzie mógł się wydostać. Możliwe, że wtedy będziesz musiała podjąć ryzyko i przeciąć liść a nawet go usunąć żeby uwolnić nowy, tylko, że to może znacznie osłabić roślinę.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Witaj. Przelanie mogło spowodować " stres" u rośliny. Przetnij delikatnie żyletka tę tubkę na łączeniu.Jeżeli w iściu jest stożek wzrostu, kolejny liść powinien już być normalny :D
dzuli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 mar 2014, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Ok dziekuje za porady , u mnie niedlugo jeden zakwitnie i wtedy dam go babci a od niej wezme do siebie tego mutancika i będę obserwowac .
Awatar użytkownika
zalala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sty 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Hej, ja też mam takiego mutanta, nie był wcześniej zalany ;) na razie go nie ruszam bo zaczyna się zbierać do kwitnienia

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Jeśli nie przetniecie tubki to kolejne liście nie będą mogły wyrosnąć, najlepiej zrobić to jak najszybciej.
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

A takiego cudaka ktoś widział? :shock: Stał sobie od roku, po czym zakwitł na dwóch pędach. Po około 3 miesiącach wypuścił trzeci pęd. Na koniec wypuścił czwarty ze środka rozety, na którym wytworzył się liść, a na końcu pączki, które zaschły (mój syn natrętnie oglądał dziwaczka, który w końcu miał już chyba dość). W miejscu liścia pęd rozgałęział się na dwa (natrętny syn jeden złamał). I co ja mam począć z takimże czymś? Ktoś przypuszcza jak mu wyrośnie następny liść? Przez 15 lat storczykomanii nie spotkałam czegoś takiego.
Obrazek Obrazek Obrazek
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: zmutowany storczyk ....

Post »

Aniag78 jeżeli pęd kwiatowy wychodzi bezpośrednio ze stożka wzrostu możesz jedynie liczyć na basal keiki. Nowy liść już tam nie wyrośnie i tym samym roślina nie ma możliwości dalszego rozrostu.
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Zmutowany storczyk

Post »

Też miałam kiedyś storczyk, któremu ze stożka wzrostu wyrastał pęd, a na nim 4 liście - im wyżej tym mniejsze. Faktycznie z tego powodu nie wypuścił nowych liści. Miał cztery pędy i na nich przez ponad 5 lat pojawiały się odrosty i kwiaty. O dziwo kwitł właśnie tak długo bez przerwy. Niestety gdy stare już liście zmarniały, cały kwiat też padł. No cóż, coś za coś- kwitł rekordowo długo i keiki też nie wypuścił.
Izabela
Awatar użytkownika
majar
1000p
1000p
Posty: 1028
Od: 26 sty 2011, o 14:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk/Koszarawa/Bytom

Re: Zmutowany storczyk

Post »

Aniu, zmień 'natrętny' na 'ciekawski' i będzie dużo milej. ;:196 Też mam storczyka o dziwnych pędach, ale kwitną i mają się dobrze.

Obrazek
Awatar użytkownika
zalala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 sty 2014, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmutowany storczyk

Post »

Cześć, piszę po ponad rok o tym samym storczyku. Niestety nic u niego nowego, kolejny listek również wyrósł zrośnięty. W międzyczasie puścił "odnogę", zdrową kopię siebie z boku, jest już dość dorodna, jednak ma tylko jeden korzonek. Czy to znaczy, że pora go rozdzielić? Żyletką jeden od drugiego, zasypać cynamonem i nie podlewać?

http://www.fotosik.pl/zdjecie/de3ed1f5f25c85ee
http://www.fotosik.pl/zdjecie/0099c8215a08cb4a
http://www.fotosik.pl/zdjecie/88b3b1dfd91b5500
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Zmutowany storczyk

Post »

Jeden korzonek to za mało. Poczekaj niech wypuści minimum pięć długich, a w tedy oddziel od matecznej rośliny.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmutowany storczyk

Post »

Też mam dziwaka chorągiewkowca. Od ok dwóch lat tak egzystuje, tyle, że ciągle kwitnie i wypuszcza boczne pędy kwiatowe. Do tej pory nie wytworzył keiki ani basal keiki.
To był normalny zdrowy storczyk, dostałam go kwitnącego, pęd kwiatowy wyrastał z boku, stożek wzrostu nigdy nie został uszkodzony. Aż tu nagle ze środka zaczął wyrastać pęd z chorągiewką...na dokładkę obok niego wyrosły jeszcze ze środka dwa pędy kwiatowe.
Plusem dodatnim :wink: jest to, że kwiaty utrzymują się wyjątkowo długo, nie przypominam go sobie bez kwiatów. Chyba mu podetnę pierwszy właściwy pęd, może pojawi się keiki..
Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”