Zmutowany storczyk

Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

to czyli jest to pęd kwiatowy,często tak bywa ,ze pedy usychają .Trzeba je obciąć nad 3 oczkiem licząc od dołu,albo jeżeli usycha caly obciąć go całkiem.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Można po prostu zaczekać i zobaczyć czy pęd uschnie cały, czy tylko jego część i wtedy to suche obciąć.
Jeśli tak dogłębnie podejść do tematu to ja też nie wiem jak wygląda ten "stożek wzrostu" tak naprawdę - szkoda by mi było rozbebeszać tak roślinę, żeby tę ciekawość zaspokoić :wink: Zasada jest taka: jak liście normalnie rosną (ze środka) - stożek jest na swoim miejscu :P i trzeba po prostu się cieszyć tym, że wszystko z nim w porządku.

A TUTAJ i w wielu innych miejscach możesz poczytać o interesującym Cię temacie :wink:
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Hihihi no to mi ulżyło, myślałam że jakaś ślepa jestem że go nie widze :wink: poki co wygląda to tak, że usechł i odpadł pączek i sam czubeczek pędu ale poniżej tego uschnięcia pęd jest zieloni i kwitną kwiatki więc może lepiej w ogóle nie będę tego ruszała. Jeszcze raz Dzięki za cierpliwe odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
LINTY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2007, o 11:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zmutowany storczyk Linty

Post »

Witam ponownie :D
Chciałabym Wam przedstawić dalsze losy mojego dziwnego storczyka. Otóż w lipcu z tego samego miejsca na pędzie z chorągiewką ponownie zaczęło coś wyrastać. Ogromnie się zdziwiłam gdy zobaczyłam wyrastające dwa :shock: pędy. We wrześniu podziwiałam piękne kwiaty. W tej chwili kwiaty przekwitły, pędy uschły ale znowu wyrasta kolejne keiki :D

Obrazek Obrazek Obrazek
Lidia
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Zmutowany storczyk Linty

Post »

Lidio, świetnie, że pokazałaś dalsze losy Twojego storczyka. Bardzo interesujący dla mnie przypadek.
A najważniejsze, że pięknie zakwitł ;:215

Pozdrawiam, Joanna :)
GrzegorzS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sie 2013, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Witam!

Mam problem ze storczykiem, którego dostałem na przechowanie od koleżanki na czas jej pobytu za granicą. Uprzedzała mnie, że kwiatek jest raczej w kiepskim stanie, bo nie ma ręki do roślin, ale pomyślałem, że może dałoby się poprawić jego kondycję.
Storczyk ma 3 "sztywne", zdrowo wyglądające liście i 2 dość wiotkie + 2 pędy kwiatowe. Ok. tygodnia po przenosinach do mnie na pędzie pojawiła się dziwna narośl, która stosunkowo szybko rośnie. Nie mam żadnego doświadczenia w hodowli storczyków, więc czuję się bezradny. Martwię się, że jest to raczej zły znak, nie wiem, co dalej z tym zrobić. Może jakoś nieodpowiednio się nim zajmowałem?

W załączeniu przesyłam 1 zdjęcie tej dziwnej narośli i 2 całej rośliny.

Z góry dziękuję za wszelkie porady!

ZDJĘCIA: http://imageshack.us/g/89/bfa5k.jpg/
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Po prostu obetnij pędy. :) Nie widzę sensu trzymania tych przekwitłych pędów, ponieważ jeśli liscie sa sztywne to raz , ze roslina zmusi sie do wzrostu i wytwozrenia nowego kwiatostanu, a nie będzie traciła siły na wypuszczenie kwiatów na starym pedzie (po to pewnie koleżanka go pozostawiła).
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Ale skoro istnieje możliwość odbicia z pędu to dlaczego dobrowolnie pozbawiać się kwiatów? :roll:
Akurat przedłużenie pędu czy odbicie z oczka to raczej mniejszy wysiłek dla kwiatka niż wytworzenie nowego pędu :roll:
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Nie wiemy ile roslina może "wkładac wysiłku" w takie czy inne tworzenie kwiatostanów. Z punktu widzenia fachowca ogrodnika, wybicie kwiatów z przekwitłego kwiatostanu jest niekorzystne, gdyz: kwiatostany sa wykrzywione i nie elegancko wygladają, a po drugie kwiaty sa znacznie mniejsze. Stwierdzono, że obcięcie pędów kwiatostanowych stymuluje tworzenie sie nowych. Naturalna reakcja rosliny: oberwałeś mi coś z czego mogę sie rozmnozyc, więc szybko i więcej wytworze nowe. :D
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
GrzegorzS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 30 sie 2013, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Czyli wniosek z tego taki, że to coś, co wyrasta z "oczka" może być pędem kwiatowym i jakoś zakwitnąć?
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

Osobiście nigdy nie obcinam pędów po przekwitniętych kwiatach. Niech roślina sama zadecyduje, czy je utrzyma , czy zasuszy.
A propos tego, co Ci wyrosło z pędu - ja bym poczekała i poobserwowała. Na zdjęciu bardziej przypomina mi to korzeń, ale może rzeczywiście to zmutowana łodyga :wink:
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

hmmm albo poczatek choroby wirusowej
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Zmutowany pęd kwiatowy / zmutowane keiki?

Post »

ja również nie obcinałabym zielonych pędów, przecież one wciąż żyją! W naturze nikt im niczego nie obcina a jakoś dają sobie radę :wink: więc i tu pozwólmy im zdecydować. Kwitnienie na odbiciach lun na przedłużeniu pędów jest zazwyczaj mniej obfite ale nie zawsze.. to zależy z ilu oczek odbije. Nie zauważyłam aby kwiaty były mniejsze :roll: w dodatku roślina z takiej łodygi może pociągnąć składniki odżywcze i skorzystać na tym aniżeli je po prostu utniemy :) Jest tak jak Pati mówi, wytworzenie nowego pędu to większy nakład energetyczny a nie każda roślina ma na to siłę i wtedy na nowe kwitnienie możemy dłuuugo czekać :) Pozwólmy roślinie zdecydować ona sama będzie wiedzieć co dla niej jest lepsze.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”