Zmutowany storczyk

Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Stożek wzrostu nazywany jest potocznie,,serduszkiem,, rośliny.Łatwo odróżnic zawiazek liścia od wyrastajacego pędu kwiatostanowego.Wystarczy sie przyjżeć.Jeśli wyrośnie pęd kwiatowy to nic już wiecej z niego wyrosnąć nie może.Wtedy tworzą się keiki na pędzie.Gdzieś ta roślinka wolę zycia przeżucic musi.Przyjżyj sie dokladnie zdjęciom wstawionym tu.Zobaczysz pęd kwiatowy w calości i mój obcięty.Dlatego u mnie wytworzyły się BASEL KEIKI bo na keiki roślinka nie mogła sobie pozwolić.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Przeczytałam na pewnym forum(mam nadzieje ,ze mnie Jovanka nie pogoni za reklame) ,,zupa storczykowa,,.ze są sposoby aby roślinke zmusić do wytworzenia keiki i to prostymi sposobami z domowej lodówki :wink: Nie będę tu przytaczać słów ,ani wklejać wypowiedzi,ale wczoraj pokusiłam sie i zobaczymy czy żeczywiście te sposoby działają.To metoda na uratowanie ginących storczyków,ktore sa dla nas cenne z wielu wzgledów.
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Pestko widzisz, liść od pędu to potrafię odróżnić, chodzi mi o to, że u mnie chwiliwo nie wyrasta ani to ani to (nie żeby mnie to martwilo, kwitnie to pewnie nie ma siły produkowac liści) ale Dusia pisała że jej storczyk nie ma stożka wzrostu mimo że nie rośnie stamtąd pęd - ktos urwał liść sercowy czy coś. I tak się z ciekawości zastanawiam jak rozpoznać brak stożka wzrostu jeżeli ze środka nie wyrasta pęd?
Czy ten sposób ma coś wspólnego z wazeliną i ukorzeniaczem? :wink:
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Jeśli nie jest wyrwany najmłodszy liść (a to z pewnością by było widać) i nie wyrasta ze środka pęd - Twoja roślina posiada stożek wzrost, a listek pewnie wypuści za jakiś czas. Obecnie większość moich Phalaenopsis "odpoczywa", ale myślę, że jeszcze chwila i zaczną rosnąć liście na potęgę (parę już zaczęło nieśmiało wypuszczać ).
Dla pewności możesz wstawić takie zdjęcie rośliny, żeby było widać rzeczone miejsce,wtedy ją obejrzymy :D
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Myślę,ze MADZIKma rację ..Najlepiej jakbys wstawiła fotke ,bo możemy sobie gdybać długo.Ja mysle ,ze jeśli jest oderwany mlody listek to nie jest to utrata stożka wzrostu(tak jak madzik twierdzę)Utrata stozka wzrostu mozna nazwać ułamanie dwóch liści jednocześnie(pary)do głebokości drugiej pary liści tzn znajdujacych sie liści poniżej.Nie wiem czy wytlumaczyłam to dość jasno,ale pewnie wiesz o co chodzi.Kiedy mlode liście nie rosną lodyga sie wydłuża i to jest tak jakby ktoś ułamał lodyżkęBLUE MONKEYdokładnie chodzilo mi o wazeline i...miąższ z pomidora :wink: Ciekawy sposób prawda?
Awatar użytkownika
LINTY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2007, o 11:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Post »

Narine pisze:Witaj Linty
To coś co wypuszczał pod choragiewką było pędem czy korzonkiem?
To co mi się ułamało, było pędem.
Gdy pierwszy raz wyrósł basal keik, to także wyrosły korzonki, tak więc teraz stanowi odrębną roślinę i kwitnie. Ciekawa jestem jak będzie tym razem. Ogólnie mówiąc cały falk wydaje się być w bardzo dobrej kondycji. A jeśli chodzi o sprowokowanie do wytworzenia keiki to gdzieś czytałam o wazelinie i ukorzeniaczu. Jest też specjalna pasta , ale chyba niedostępna na naszym rynku. Na stronie anglojęzycznej dot. takiej pasty były zdjęcia jak należy nakładać ten produkt. Trzeba odsłonić uśpiony pączek na pędzie tzn. uciąć tę skórkę na węźle i dopiero go posmarować. A co z tym miąższem się robi?
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Storczykowa Wykrzykniki nie potrzebne - zrozumiałam, że usechł, bo nie miał stożka wzrostu.
Chodzi o to, byś nie zniechęcała innych swoimi złymi doświadczeniami.
Tak jak pisała Pestka:
Cytat:
Wydaje mi się ,ze prędzej czy później roslina mateczna z basel keiki;zwlaszzca jak jest ich wiecej niz jeden uschnie,

Jednak nie musi się to stać od razu po wydaniu jednego potomka - co widać na przykładzie falenopsisa Linty.
Poza tym chorągiewkowce mogą sobie żyć i kwitnąć długi czas, zanim w ogóle zdecydują się wydać potomków. Nie uschną więc od ręki tylko dlatego, że nie mają stożka wzrostu. Przez ten czas też warto je hodować. Może nawet bardziej warto, bo dużo więcej się dzieje niż na "normalnym" storczyku. A narodziny storczykowego potomka na pewno ekscytujące.
no usechł, bo nie miał skąd puścić liści. kilka miesięcy stał sobie w doniczce, a keiki rosło obok niego, ale w końcu jego liście się zestarzały i odpadły, a w doniczce zostało tylko keiki. to keiki właśnie zaczyna otwierać pąka. jest młode, więc ma zaledwie 3 pąki (przy poprzednim kwitnieniu miało 2, ale 1 pąk usechł), ale za kilka lat będzie normalnie kwitło. takiego chorągiewkowego nie miałam, ale miałam storczyki bez stożków i one musiały puścić keiki, bo stara roślina nie mogła już puszczać liści.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Jęsli chodzi o miąższ to z tego co przeczytałam ,smaruje sie nim oczko na pędzie kwiatowym.Najlepiej jakbys sobie przeczytała na ten temat,bo ja tylko o tym czytałam...
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Pestko, Madzik teraz wszystko rozumiem :) dzięki za wyjaśnienia :)
Dla pewności wrzucę zdjęcia skoro tak nalegacie :wink:
Obrazek Obrazek Obrazek
Miąższ pomidora? :shock: o tym nie czytałam, czytała tylko o masci wazelina+ukorzeniacz którą się nakłada na oczko zdrapawszy wcześniej łuskę. Ale czytałam o przecierze pomidorowym więc moze coś w tym jest...
raportuj nam postępy Pestko ciekawa jestem czy coś z tego wyniknie? :wink:
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Blue - Twój Phalaenopsis ma stożek wzrostu i nie masz co się martwić o niego :wink:
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

...no i po kiego grzyba panikowałas co????????? :twisted: Zdrowiuteńki storczyk jak nie wiem co.Gdyby ta pierwsza para liści była ulamana do wysokości liści tych na dole można by mówić o braku stożka wzrostu .BLUE MONKEY miąższ pomidora i zeby było jeszcze bardziej ciekawie to pisali o soku,przecierze i koncentracie pomidorowym.Ponoc pomidor posiada jakies tam hormony wzrostu co pomaga roślinie wutworzyć nowe roślinki.
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Dzięki Dziewczyny :D Ale ja nadal nie wiem jak ten stożek wygląda :wink: Natomiast jeżeli usechł stożek wzrostu na pędzie to już chyba nie ma szans na przedłużenie co? obciąć ten zeschnięty koniuszek teraz czy zaczekać dla pewności aż przekwitną kwiaty?
Co do pomidorów to czytałam nawet o ketchupie, ale ktoś wtedy napisał że ketchup odpada ze względu na zawartość soli. Naprawdę jestem ciekawa co z tego wyjdzie chociaż sama bałabym się trochę zdrapywać tą łuskę z oczka bo czytałam, że pęd może od tego uschnąć :( może go podlać wyciągiem z pomidora? :wink: hihihi ale Ty Pestko tego nie rób, Ty masz hormony wzrostu w deszczówce, jakbyś jeszcze dolała pomidora to Twój gigant wybiłby Ci dziurę w suficie :lol: :lol:
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Ketchup odpada z powodu soli ,octu pieprzu i nie wiem czego tam jeszcze.Ja nie zdrapałam luski.Wydaje mi sie ,ze to bezpieczniejsze.Sposob wyprobowałam na reanimowanym storczyku..zobaczymy co bedzie.Cytuję;Dzięki Dziewczyny Ale ja nadal nie wiem jak ten stożek wygląda no co za BABA NO.....hihi :wink: Stożek wzrostu na pędzie kwaitowym????? To keiki (mam nadzieje ze o to ci chodzi)Skoro usechl to nic z niego nie bedzie.WSTAWIAJ FOTE :twisted: bo znowu nie wiadomo o co chodzi hihi
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”