Zmutowany storczyk

Awatar użytkownika
LINTY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 lip 2007, o 11:41
Lokalizacja: Trójmiasto

Zmutowany storczyk

Post »

Witam serdecznie, pozwólcie, że przyłączę się do grona storczykomaniaków. Dowiedziałam się o Was z innego forum (zaprzyjaźnionego) o cytrusach. Chciałabym Wam pokazać mojego nietypowego storczyka. Nie ma liścia sercowego a pęd wyrasta ze środka. W zeszłym roku wypuścił keiki , które gdy podrosło, odcięłam od macierzystej rośliny i wsadziłam do nowej doniczki. W tej chwili ten "młody" zdobi parapet w mojej pracy wypuszczając pęd kwiatowy, ale już normalnie tzn. z boku. Natomiast ten "zmutowany" ze swojego pędu pod liściem tzw.chorągiewką wypuszczał boczną gałązkę, ale ją przypadkiem ułamałam, a teraz zauważyłam, że znowu wypuszcza keiki. Widzę, że mój storczyk znalazł sobie sposób na życie:jest reproduktorem nowych roślinek. :smile: Tylko ciekawe, ile takich dzieci może utworzyć w ciągu swojego życia?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

No faktycznie trafił Ci się jakiś rekordzista w tworzeniu potomstwa, żeby tylko dzieci były ładne. :D
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Jeśli keiki wyrasta obok, to go nie oddzielaj. Jak ten storczyk ma stożek w środku, nigdy już nie puści stamtąd liści i dlatego tworzy keiki, które potem stanie się samodzielną rośliną i będzie rosło, a tamten bez stożka z czasem uschnie, bo on już liści nie puści.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

W ten sposób roślinka broni się prze zagładą.Pedy wyrastajace z dolnej częsci roślinki to basel keiki,a z pedu kwiatowego to keiki.Z czasem wypuszcza korzonki.sama zdecydujesz co z nimi zrobić.Ja generalnie odradzam dzielenia basel keiki.Roślina jest za bardzo zwiazana z ,,mamą,,Kekiki wypusczają korzenie powietrzne .jeśli wyrtworzą odpowiednią ilość i wielkość mozna je oddzielić.Mam taka sama roślinkę jak Twoja ,Wupuściła pęd kwiatowy ze stożka wzrostu,ktory ktoś ułamał.Wypuścil boczny pęd kwiatowy ,ktory rozkrzewia sie caly czas i kwitnie jakby sie nic nie działo ,a do tego ma 3 basel keiki.Rosną sobie zdrowo i na pewno ich nie oddziele ,bo nie ma takiej mozliwości.Jestem pewna ,ze zakończyło by sie to fiaskiem. Obrazek Obrazek a kwitł sobie tak Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

to dobrze, że ich nie oddzielasz. u mnie obecnie 2 Phal. mają takie keiki. liodoro puścił keiki, ponieważ nie ma stożka wzrostu, prawdopodobnie ktoś urwał mu liść sercowy zanim go kupiłam. keiki jest już duże (najdłuższy liść ma 22 cm), ale nie ma korzeni i jest jeszcze niezdolne do kwitnienia. takie keiki ma też Phal. który stracił stożek przez słońce. teraz zostało już tylko samodzielne keiki z korzeniami, bo tamta roślina uschła kilka miesięcy po puszczeniu keika. keik niedługo rozwinie pąki na pędzie, to jego drugie kwitnienie (keiki wyrosło w lipcu/sierpniu 2007).
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pestka, jakbym swojego widział :D . Nie wiedzieć czemu wypuścił pęd kwiatowy ze stożka wzrostu, tyle, że nie zlamany rósł i kwitnął- w nieskończoność, aż mnie zgniewało, bo nie było do czego przyczepić i uchlastałem. Miał 130 cm.. :shock: . No a w międzyczasie wypuścil dwa basel keiki. Faktycznie, tego nie ma jak oddzielić.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Witaj Linty
Trafił Ci się bardzo mocny zawodnik :P Twój post jest, min. dla mnie, optymistyczną odpowiedzią jak to może być z tymi choragiewkowcami :wink:
To coś co wypuszczał pod choragiewką było pędem czy korzonkiem?
takie keiki ma też Phal. który stracił stożek przez słońce. teraz zostało już tylko samodzielne keiki z korzeniami, bo tamta roślina uschła kilka miesięcy po puszczeniu keika.
Storczykowa - Jak sama widzisz, to, że u Ciebie storczyk usechł po wydaniu basal keiki nie znaczy, że tak bywa zawsze. Więcej optymizmu :wink:
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Wydaje mi sie ,ze prędzej czy później roslina mateczna z basel keiki;zwlaszzca jak jest ich wiecej niz jeden uschnie,albo ,,wchlona ,,ja keiki,bo są one zwiazane z matką i nie da sie ich bez uszczerbku tak jak pisałam rozdzielic.Będa rosły kosztem ,,matki,,Roslinka chyba tego nie wytrzyma.Poza tym roślina bez stozka wzrostu nie jest naturze potrzebna zwłaszcza kiedy wypóściła kolejne egzemplarze.Sama jestem ciekawa jak roslinka bedzie wygladac i funkcjonować jak urośnie do odpowiednich rozmiarów.Piękny byłby widok;donica a wniej kępa storczyków :roll: MIRKU moj storczyk ze stozka wzrostu tez wypuścil ped kwiatowy,ale go nie widzialam ,bo trafil do mnie obcięty.Zlozyłam reklamacje(byl kupowany przez internet)pan przyslal innego w zamian ,a tego )jak napisał) moglam wyrzucic ,ale byłam strasznie ciekawa co z niego bedzie.Oplaciło się ,bo za tydzien pojawił sie boczny ped kwiatowy ,ktory kwitł rok,na dodatek sie rozkrzewiał.Mirku widocznie nasze phalki maja silną wole życia :wink:
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Narine pisze:Witaj Linty
Trafił Ci się bardzo mocny zawodnik :P Twój post jest, min. dla mnie, optymistyczną odpowiedzią jak to może być z tymi choragiewkowcami :wink:
To coś co wypuszczał pod choragiewką było pędem czy korzonkiem?
takie keiki ma też Phal. który stracił stożek przez słońce. teraz zostało już tylko samodzielne keiki z korzeniami, bo tamta roślina uschła kilka miesięcy po puszczeniu keika.
Storczykowa - Jak sama widzisz, to, że u Ciebie storczyk usechł po wydaniu basal keiki nie znaczy, że tak bywa zawsze. Więcej optymizmu :wink:
on usechł bo nie miał stożka wzrostu!!!! zawsze tak jest. z czasem liście opadną i zostanie tylko keiki. jak nie ma stożka z tej rośliny już nic nie będzie, ale jak keiki urośnie to będzie normalnie kwitło. u mnie całe szczęscie keiki puszczały tylko te storczyki, co nie mają stożków, bo nie chciałabym, by normalny mi puścił kilka keików...
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Storczykowa Wykrzykniki nie potrzebne - zrozumiałam, że usechł, bo nie miał stożka wzrostu.
Chodzi o to, byś nie zniechęcała innych swoimi złymi doświadczeniami.
Tak jak pisała Pestka:
Wydaje mi się ,ze prędzej czy później roslina mateczna z basel keiki;zwlaszzca jak jest ich wiecej niz jeden uschnie,
Jednak nie musi się to stać od razu po wydaniu jednego potomka - co widać na przykładzie falenopsisa Linty.
Poza tym chorągiewkowce mogą sobie żyć i kwitnąć długi czas, zanim w ogóle zdecydują się wydać potomków. Nie uschną więc od ręki tylko dlatego, że nie mają stożka wzrostu. Przez ten czas też warto je hodować. Może nawet bardziej warto, bo dużo więcej się dzieje niż na "normalnym" storczyku. A narodziny storczykowego potomka na pewno ekscytujące.

Jovanka

Wysłany: Czw 07 Sie 2008 09:52

na pierwszej z tym pędem /w ang.słownictwie już nazwanym "terminal spike"/
ewidentne błedy genetyki , na to wpływu nie masz.
Co będzie?? trzeba normalnie hodować. Jakby nigdy nic się nie stało.
Storczyk nie wymaga specjalnych podchodów-
jedyna nadzieja ,ze wytworzy sobie obejście .Tak aby utrzymać linię życia./basal keiki Rolling Eyes może?/To może troszkę potrwać, w międzyczasie może wytworzyć bocznie pędy kwiatowe
/i moze na nich keiki?/
To co jest na pędzie =listek ,ja nazywam chorągiewką.Często z tego nic nie wynika.
Po prostu jest, a keiki z tego ? raczej nie bywa !
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Z góry przepraszam jeśli uznacie moje pytanie za głupie :oops: ale jak wygląda stożek wzrostu? :shock: mogłoby któreś z was zamieścić fotkę storczyka ze stożkiem wzrostu i bez? Bo po prostu nie wiem czy to co mi sie wydaje być stożkiem wzrostu w rzeczywistości nim jest czy nie?
Linty przepraszam, że w Twoim wątku :oops: Oby Twoj chorągiewkowiec trzymał się jaknajdłużej i miał dużo dzieci :)
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Stożek wzrostu to najprościej mówiąc - najmłodszy listek, czy miejsce, z którego wyrasta. A ten z "chorągiewką" go nie ma, bo z miejsca, z którego w przyszłości powinien wyrosnąć kolejny liść, wyrósł pęd kwiatowy i "zajął jego miejsce" :D
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Blue Monkey
500p
500p
Posty: 501
Od: 31 gru 2008, o 20:04
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Storczykowa pisze:u mnie obecnie 2 Phal. mają takie keiki. liodoro puścił keiki, ponieważ nie ma stożka wzrostu, prawdopodobnie ktoś urwał mu liść sercowy zanim go kupiłam.
Skoro coś takiego jest możliwe, że nie ma stożka wzrostu w ogóle, to jak to poznać :?: w tym miejscu gdzie wyrasta najmłodszy liść nie powinno być jakiejś, bo ja wiem, wypustki czy czegoś takiego? Np stożek wzrostu korzenia ma inny kolor więc łatwo go zauważyć. Tak patrzę i patrzę w to miejsce gdzi on powinien być i nie wiem czy jest czy go nie ma :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”