Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Mam do Was moi Drodzy pytanie, czy stosujecie jako podłoże w hodowli storczyków sphagnum??
Ja w ramach ratowania 2 egzemplarzy ( gnijące korzenie) posadziłam je do sphagnum. Zauważyłam pewne prawidłowości dotyczące hodowli w tym podłożu.
1. Trudności z podlewaniem- tradycyjne dla storczyków zanurzanie w wodzie odpada, sphagnum bardzo bardzo mocno nasiąka wodą i staje się podłożem praktycznie tylko dla roślin bagiennych. Sprawdza się metoda zraszania wierzchniej warstwy sphagnum, ale od czasu do czasu zdecydowanie przydaje się większe zamoczenie. Jednak muszę zaznaczyć, że mimo tego żaden ze storczyków od momentu przesadzenia nie zaczął gnić, takze im to wydawać by się mogło że nie przeszkadza:)
2. Polecam sphagnum jako metodę mająca na celu pomoc dla marniejących storczyków. Dwóm z moich storczyków ( nowo kupionych) po przekwitnięciu, zaczęły gnić korzenie, po wyjęciu z doniczki okazało się, ze zrobiłam to praktycznie w ostatnim momencie. siedzą sobie w sphagnum już prawie rok, wypuszczają mnóstwo korzeni i liści. Niestety jako jedyne z całej mojej "kolekcji" nie kwitną. Czym może być spowodowany brak kwitnienia ?? Czy to może być wina sphagnum?? Czy w momencie gdy storczyki zregenerowały się już bardzo dobrze powinnam je przesadzić z powrotem do podłoża dla storczyków (kora, czipsy kokosowe, kermazyt itp ) ??
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

Ja tez jak reanimuje storczyki to w Sphagnum. Mlode sadzonki sadze tez w Sphagnum. Jak wypuszcza korzonki i widoczny jest wzrost przesadzam w kore sosnowa.

jeśli chodzi o kwitnienie to trudno mi powiedziec czy przyczyna jest Sphagnum czy nie. :lol:
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Przyczyna braku kwitnienia jest bardzo prosta. Sphagnum za długo trzyma wilgoć i nie daje wrażenia "naturalnego" środowiska dla rośliny(zbyt długi okres "mokry" dla rośliny). Sphagnum jest idealne jedynie jako użyte na podkładce gdzie ma dostęp do powietrza z każdej strony lub w koszyczku i też ma dostęp powietrza przez co szybciej wysycha i ma przewiew.

Sphagnum za to idealnie nadaje się jako podłoże do bonsai, co jest od pewnego czasu praktykowane także i w polsce z sukcesami.

Gdzie kupujecie swoje shagnum? Za ile? Jaka pojemność?
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Bardzo często robię mieszankę - do kory dodaje rozdrobnione sphagnum, kora dłużej utrzymuje wilgoć bo niektóre miniaturki nie chciały mi rosnąc w podłożu z Orchidsklepiku. Używam jej też do reanimacji.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Nie u wszystkich sprawdza się dane podłoże. Jak wiadomo, zależy to od różnych czynników - poziomu wilgotności, światła, ciepła, sposobu i częstotliwości podlewania itd.
U mnie keramzyt się generalnie nie sprawdzał - wychodziła pleśń mimo wcześniejszego sparzenia go i traktowania środkami przeciwgrzybicznymi... Za to od jakiegoś czasu mam coraz większe zaufanie właśnie do sphagnum - u mnie właśnie ono najlepiej sprawdza się w "przypadkach beznadziejnych". Jednak nie trzymam go cały czas na wilgotno, czekam do prawie całkowitego przeschnięcia i dopiero wtedy podlewam.
Pozdrawiam
Magda
LINKI
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Ponowię pytanie:

Gdzie kupujecie swoje shagnum? Za ile? Jaka pojemność?
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Post »

Kupiłam w Orchidsklepiku, za 100g sprasowanego sphagnum zapłaciłam ok 14 zł. Jest to ilość która wystarczy na kilka doniczek, obstawiam że powinno wystarczyć na ok 10 szt. przy standardowej 12cm doniczce i wysypaniu dna kermazytem.
Awatar użytkownika
Jolusia
1000p
1000p
Posty: 1055
Od: 25 gru 2008, o 19:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niemcy, Toruń

Post »

Ja kupuje na Ebay Sphagnum - Moos 230g , ca. 18 Ltr kosztuje 12 Euro.
Pozdrawiam Jolanta
Storczyki Jolanty

:wit
Awatar użytkownika
milosz1997
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 17 sty 2011, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sanok, podkarpackie

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Niedaleko mojego domu w lesie rośnie sphagnum.
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Mech rosnący w lasach jest pod ochroną.
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

milosz1997 pisze:niedaleko mojego domy w lesie rośnie sphagnum
To niemożliwe.
Spagnum to mech nowozelandzki. Ma nieco inne właściwości niż nasz mech leśny lub torfowiec.
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Awatar użytkownika
Eryk-kun
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sty 2011, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Sphagnum to gatunek mchów, które po polsku nazywają się właśnie torfowce.
kojuna - torfowiec nowozelandzki to Sphagnum cristatum. Jest to zatem gatunek mchu torfowca. W Polsce rosną torfowce, ale wszystkie są pod ochroną. Rosną najczęściej na torfowiskach, w otoczeniu żurawiny, rosiczek i innych roślin charakterystycznych dla podmokłych terenów.
"To, że nie mogę zmienić wszystkiego, nie oznacza, że nie powinienem próbować zmienić czegokolwiek".
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

Zgoda !!!
Ale dlaczego chroniony, polski torfowiec sprzedawany jest w dużym sklepie zoologicznym ?
Nawet były w nim resztki kory i igliwia :|
Serdecznie pozdrawiam Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”