Woda z akwarium do podlewania storczyków i innych doniczkowych

Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Woda z akwarium do podlewania storczyków i innych doniczkowych

Post »

Nieoczekiwanie stałam się posiadaczką małego akwarium [Mikołaj coś o tym wie ;)].

Mam więc prośbę do osób stosujących wodę akwariową do podlewania storczyków o więcej informacji na ten temat:

1) Czy można użyć wody do której wcześniej dodało się uzdatniacz do wody akwariowej?

2) Czy do takiej wody nie dodajecie już żadnych odżywek?

3) Używacie jej ciągle czy naprzemiennie ze zwykłą?

4) Co jeszcze powinnam wiedzieć..? :)


Z góry dziękuję za każdą odpowiedź!! ;:6
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Nigdy nie używałem tej wody do podlewania. Kiedyś miałem akwaria. Skończyłem hodowlę ryb na pyszczakach.

Woda ta raczej się nie nadaje do podlewania gdyż gromadzi dużo azotu i fosforu, a dodawana chemia do wody na pewno na storczyki dobrego wpływu mieć nie będzie, chyba że posiadasz zewnętrzny filtr akwariowy czterostopniowy mechaniczno chemiczny to z niego możesz podbierać wodę przefiltrowaną, ale też nie widze większego sensu użytku tej wody.

Aby jej użyć trzeba by sprawdzić jej pH oraz KH i to czy się nadaje w ogóle do użytku, no i co gorsze trzeba by to robić przed każdym podlaniem.
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Ale czyż to nie właśnie azot i fosfor dajemy roślinom w odżywkach?!

Kurcze, Volcowitch, jestem zaskoczona Twoją odpowiedzią i już nie wiem co myśleć, czytałam kilka razy że taka woda jest b. dobra do podlewania storczyków, nie zgłębiałam tematu bo mnie nie dotyczył, ale przyjęłam to za pewnik.

Co do tej chemii też mam wątpliwości, ale z drugiwej strony ten uzdatniacz neutralizuje podobno metale ciężkie i związki chloru w wodzie więc teoretycznie powinno to służyć storczykom..?

Takiego zewn. filtra nie mam, to jest małe zwykłe akwarium ze zwykłym prostym filtrem.

Widzę, że muszę poszukać czegoś więcej na ten temat w internecie, miałam tylko nadzieję na informacje z 1-wszej ręki tutaj. Może ktoś jeszcze się wypowie..? :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Gorzej jak w akwarium są ślimaki, które wraz z woda mogą się zadomowić w podłożu storzyka.

W każdym bądź razie życzę powodzenia ! Oby efekt całego przedsięwzięcia był owocny i cieszył oko.

Przeszukałem dla Ciebie internet by znaleźć ludzi co sie na ten temat wypowiadają i co mówią:

http://www.orchidboard.com/community/be ... chids.html

http://www.orchidboard.com/community/be ... chids.html

http://www.orchidboard.com/community/be ... water.html

http://faq.gardenweb.com/faq/lists/orch ... 03772.html

http://forums.gardenweb.com/forums/load ... 31938.html

(link bezpośredni nie działa, ale w archiwum google jest dostępny) http://74.125.77.132/search?q=cache:G2o ... ient=opera
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Dzięki Ci dobry człowieku, chętnie poczytam :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Co do chemii, to chyba wiecie, co dolewacie do akwarium.
Ja przez jakiś czas podlewałem, akwarium mam bez chemii, pH 6,8,
ale przestałem, gdy korzenie zaczęły robic się twarde i brązowe.
andzia-rb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 wrz 2008, o 23:35

Post »

Naprawdę zaskoczył mnie ten temat a to dlatego że w niedziele z mężem wpadliśmy na ten sam pomysł. Jeszcze się nie odważyłam nią podlewać :) Chociaż tak pośrednio to ją wykorzystuje ale przed wlaniem do akwarium. Mieszam wodę demineralizowaną z kranówką i to stoi dobę, taką podkradam do podlewania storczyków :D Na pomysł podlewania wodą z akwarium wpadłam ponieważ rośliny akwariowe rosną mi bardzo ładnie. Nawozy natomiast są mocno rozcieńczone co powinno zapobiegać zasoleniu. Ale to tylko moje rozważania :? Co do uzdatniacza to mam mieszane uczucia bo owszem wiąże chlor i inne świństwa ale także żelazo więc ja nie stosuje . Podane linki przez volcowitch czy już ktoś czytał bo ja z angielskim ni w ząb :(
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Tak, ja czytałam i tam wiele osób pisało ze owszem, podlewają zwykłe i storczyki, że to im służy, bo to rodzaj odżywki, ale że mimo wszystko trzeba dodawać również trochę normalnych odzywek, bo storczyk potrzebuje wielu innych składników które w tej wodzie nie występują. Nawet o tych uzdatniaczach było, że są ok, bo to jakieś wyciągi z aloesu bodajże (jeśli dobrze pamiętam), które m.in. działają ochronnie na łuski ryb, ale nie szkodzą i storczykom. Ja w każdym razie mam dokładnie taki uzdatniacz o jakim tam pisali (jeśli chodzi o skład), nie wiem czy sa różne czy tylko ten jeden rodzaj..?
Na polskich forach też nie raz czytałam że ludzie podlewają storczyki wodą z akwarium, nawet gdzieś ostatnio, ale fakt że ja też się dotąd nie odwazyłam nią podlewać.
Tylko ta moja się jakoś dziwnie barwi na pomarańczowo, a że to nowe akwarium i wyposażenie (m.in. pomarańczowy żwirek), boję się że może z czegoś wypłukuje się kolor..?

Za jakiś czas spróbuję mieszać ze zwykłą, na początek pójdą zwykłe doniczkowce ;)

Tutaj jest o tych uzdatniaczach, to dosłownie parę zdań, może Ci ktoś przetłumaczy, może mąż :) :

http://www.orchidboard.com/community/be ... chids.html

Ktoś tam napisał że podlewał storczyki wodą z akwarium przez 10 lat i że nigdy nie było problemów, więc chyba jednak bezpieczna sprawa :)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
kaisog1
500p
500p
Posty: 633
Od: 16 cze 2008, o 17:33
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Ja podlewam wodą z akwarium z tym, że w akwa mam wodę RO. Stosujemy nawozy do roślin więc woda wzbogacona jest o niezbędne składniki. Kiedyś studiowałam etykietę nawozu dla storczyków i były te same składniki jakie lejemy do akwa :).
Moje storczyki mają się świetnie i nie daje już żadnych nawozów.
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Post »

Tez mam akwarium .Chemie dodaje bardzo rzadko.Skoro chemia nie zabija ryb i roślin akwariowych to na pewno nie zabije storczyka.Mam akwarium 200l i nie często zmieniam w nim wodę,ale jeśli zmieniam to to co zostaje na dnie(brudy) wlewam do doniczek z innymi kwiatami.Rosną jak na drożdzach po takim nawozie.Oczywiście z niczym nie mozna przesadzać,ale ja uwazam ,ze oczyszczona woda z akwarium z naturalnym nawozem jest bez porownania lepsza niż woda z kranu.jeśli nie posiadam wody deszczowej wtedy kiedy potrzebuje roslinki zrosic lub lekko podlac ,biore ją z akwarium i zupełnie nic sie nie dzieje.
andzia-rb
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 wrz 2008, o 23:35

Post »

Ja na pewno zacznę podlewanie od jednego storczyka i pozostałych moich kwiatków domowych. Zobaczymy jak to się skończy. Bo tak jak pisał kaisog1 podobnie się bawię z nawozami do akwarium wodą RO plus Co2 i jak glony nie rosną a akwa stabilne ślimaków brak to co może kwiatkom zaszkodzić? Z takiego zwykłego akwarium to bym nie próbowała bo stężenie azotu ,amoniaku może być zagadką. :?:
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Post »

podledwam swoje storczyki wodą z akwarium od 6-ciu lat.
Jak wyglądają ? >>> Zapraszm do mojego topiku.

co do ,,uzdatniaczy". Są 2 podstawowe rodzaje. w dużym skrócie:
1. chemiczne- te, które wytrącaja chlor i metale ciężkie. na niektórych opakowaniach producent informuje, że używanie tych preparatów ma negatywny wpływ na rośliny w akwarium (!).
2. biologiczne- te, które zawierają bakterie powodujące równowagę biologiczną w wodzie (ogólnie hamują ,,kwitnienie" wody).

Ponieważ w moim mieście woda pod względem chemicznym ogólnie rzecz biorąc jest dobra - więc dodaję jedynie nieco tego drugiego uzdatniacza, który nie ma wpływu na parametry wody.

Akwarium jest duże -160l , podmieniam wodę co 2-3 tygodnie, to wystarcza do podlewania roślin.

stosuję również nawozy i przepłukiwanie podłoża co jakiś czas, które to zapobiega osadzaniu się, wytrącaniu soli, które gromadzą się głównie na korzeniach przy powierzchni podłoża.

Czasem używam również zwykłej wody z kranu - według informacji, które uzyskałam w naszej palmiarni - łódzka woda jest dobra do podlewania nawet niegotowana.
Awatar użytkownika
EWA K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 490
Od: 17 sty 2008, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi
Kontakt:

Post »

P.S.
ślimaki z akwarium nie mają szans na przeżycie.
Między podlewaniami stosuję małą przerwę ... i to wcale nie ze względu na ślimaki :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”