Storczyki w akwarium?

Alicja Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lis 2008, o 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Storczyki w akwarium?

Post »

Drodzy Forumowicze ze względu na niezbyt wysoką wilgotność w moim mieszkaniu i nadchodzący okres grzewczy wpadłam na pomysł aby swoje storczyki umieścić w zakupionych do tego celu "akwariach" . Miały by być specjalnie zrobione na wymiar mojego parapetu ( wystawa zachodnia) . Myślałam żeby dno wysypać keramzytem. Dodam,że mam dwa Phalenopsisy , Dendrobium, cambrię i miltonię. aha i mam nadzieję że na tym nie koniec ;) mojej kolekcji . Proszę o radę bo temat storczyków jest dla mnie wciąż świeży .
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Bogumiła powinna chetnie doradzic co do chodowli storczyków w akwarium. Witamy na forum :)

Oto link gdzie prezentuje swoje akwarium :) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... c&start=32
Awatar użytkownika
marta c
200p
200p
Posty: 387
Od: 7 cze 2008, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Post »

Mysle ze to jest niezly pomysl ja tez o takim czyms mysle bo chce kupic Dracula orchid ale one potrzebuja duzej wilgotnosci wiec w planie jest terrarium i juz juz prawie sie decydowalam na kupno i w ostatniej chwili stwierdzilam ze nie jestem jeszcze gotowa na tego storczyka.
Orchideomaniak
500p
500p
Posty: 981
Od: 19 sie 2008, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja ostatnio męcze rodziców żeby mi dali akwarium w którym pływa tylko jedna rybka :lol: i wtedy umieściłbym w nim storczyki :) i kupiłbym specjalną żarówkę do roślin :)
Awatar użytkownika
marta c
200p
200p
Posty: 387
Od: 7 cze 2008, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toronto

Post »

uwazam ze terrarium jest bardziej praktyczne bo ma otwierane "drzwiczki" od przodu w zwiazku z tym lepsze dojscie do roslinek.
bogumila
1000p
1000p
Posty: 1289
Od: 17 cze 2008, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Alicjo witam na forum.
:lol:
Jeśli nosisz się z zamiarem kupna akwarium to może lepiej kupic terrarium tak jak proponuje Marta c , żeczywiście jest lepszy dostęp do roślin .

Ja wykorzystałam akwarium o wysokości 54 cm i długości 80 cm wcześniej hodowałam w nim rybki , więc szkoda było mi go się pozbyc a kupowac terrarium . Na dnie wysypałam keramzyt co jakiś czas uzupełniam wodę aby był wilgotny . Hoduję w nim również oplątwy .
Jeśli będziesz miała pytania to chętnie Ci doradzę.
Pozdrawiam Bogumiła
Moje linki
Alicja Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lis 2008, o 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Dziękuję za wszystkie posty i miłe słowa . Pomysł z akwarium a nie terrarium jest spowodowany tym, że w moim mieszkaniu nie ma miejsca na terrarium. Wygospodarowany dla storczyków parapet o którym wspominałam ma dł. 1.50 m i myślałam żeby wstawić tam dwa wąskie akwaria o dł. 70 cm zamówione u szklarza. Czytałam też ,że umieszczenie pomiędzy storczykami paproci bardzo podniesie wilgotność powietrza.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

W jednej z książek o kwiatach na zdjęciach widziałam okno kwiatowe. Normalne okno z zabudowane od przodu z otwieranymi szybami. Parapet miał na moje oko ze 40cm szerokości. U góry było zamontowane oświetlenie. Storczyki nie tylko wisiały w koszyczkach, ale poustawiane były na bokach i na dole, czyli na parapecie. Wyglądało to bardzo ładnie, a storczyki rosły właśnie w towarzystwie paproci i innych roślinek lubiących ciepło i wilgotno.
Alicja Z
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 3 lis 2008, o 18:34
Lokalizacja: Gdynia

Post »

No cóż mój parapet ma standardową szerokość jakieś 21 cm :) . A zabudowanie okna zabierze niestety zbyt dużo światła , choć takie rozwiązania mnie również się podobają.
Awatar użytkownika
AGNESS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 24813
Od: 5 wrz 2008, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Alicjo, ja bardzo polecam paprocie. Ja tak właśnie ustawiam storczyki, wśród paproci i jestem bardzo zadowolona, jeśli masz ochotę zobaczyć jak to u mnie wygląda,to zdjęcia w moim wątku. Paprocie lubią dużo wilgoci i spryskiwanie i parując nawilżają otoczenie.
martyna88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 cze 2014, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki w akwarium?

Post »

Witam, Jestem początkującym posiadaczem storczyków. Zamarzyło mi się storczykowe akwarium, ale jak widać na zdjęciach poniżej, nie jest ono takie jak większość, które później znalazłam w internecie. Po pierwsze: w ogóle nie znam się na hodowli kwiatów, nie mam do tego ani ręki, ani wytrwałości, storczyki, które do mnie trafiły miały zostać usunięte, nie kwitły przez dłuższy czas, nie wypuszczały liści, wręcz marniały, takie niedoróbki kupione na promocjach w markecie z nadzieją, że uda się je reanimować.
Wzięłam stare akwarium, przygotowałam na dnie drenaż, wsypałam masę ziemi dla storczyków i wsadziłam trójkę straceńców. Nie podlewam ich za często, taka ilość ziemi, jaką one mają bardzo dobrze trzyma wilgoć, sprawdzam dłubiąc w ziemi palcem, jeśli jest dobrze wilgotna, to daję im spokój.

Mineły może z 2 miesiące i jeden ze storczyków na starym pędzie po kwiatach zaczął wypuszczać trzy małe storczyki. W internecie przeczytałam, że to albo cudowne warunki sprawiły, że kwiat postanowił się rozmnożyć, albo wręcz przeciwnie, ratuje się jak może i tworzy "potomstwo" dla przetrwania gatunku. Znając moje podejście do kwiatów, stawiałam na to drugie wyjście.

Ale, pędy rosły, ukorzeniały się i w końcu trzeba je było wsadzić do ziemi. Krótko po tym, mój storczyk wypuścił pęd kwiatowy i teraz ciesze się różowymi kwiatami. Ale nic to, on wypuścił kolejny młody pęd. Małe storczyki mają się dobrze, jeden puszcza nowe liście. Dodatkowo jeden ze starych straceńców zaczął wypuszczać nowe liście...

Przechodząc do sedna, z tego co czytałam o storczykach, dużo rzeczy robię nie tak, ale wygląda na to, że tak bardzo nie szkodzę, bo kwiat jednak mi zakwitł. Powinnam coś zmieniać? Podlewać regularnie, używać destylowanej wody, a nie odstałej kranówki? Skoro kwiaty postanowiły przeżyć to chcę im zapewnić godne warunki.

Dodatkowe pytanie. W ziemi pojawił się grzyb, cytrynowożółte bulwy, podobno nieszkodliwe, więc mogą żyć obok storczyków, czy ktoś jest w stanie to potwierdzić?

Zamieszczam kilka zdjęć, żeby było wiadomo o czym mowa :)

https://lh5.googleusercontent.com/-l0zQ ... C02129.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-GVRd ... C02131.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-4cYs ... C02134.JPG
https://lh5.googleusercontent.com/-xFcA ... C02136.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-gLDw ... C02137.JPG
Awatar użytkownika
Russski
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 3 lut 2013, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Storczyki w akwarium?

Post »

Rośliny wypuszczają keiki (czyli młode roślinki) bo mają złe warunki i chcą podtrzymać gatunek, tak jak kwiaty z których chcą wydać nasiona. Akwarium nie jest przewiewne przez co korzenie nie mogą oddychać, w środku jest dość "pyliste"?, drobne podłoże które powinnaś wymienić. Rośliny mają dużo miejsca więc głównie będą rosły w korzenie, oczywiście korzenie będą zagniwać i tak dalej. Podłoże nie przesycha jak powinno bo zapewne w środku jest ciągle wilgotne, o tym grzybie nie wiem całkowicie nic, ale jeszcze nigdy go nie widziałem.
To nie jest tak że z dnia na dzień zginą, mogą żyć jeszcze kilka miesięcy ciesząc oczy kwiatami, walcząc o przeżycie. Jedni zostawili by to tak jak jest i cieszyli się zapewne krótkotrwałym widokiem, a inni zrobili by jak należy i także cieszyli by się pięknym widokiem kwiatów tylko dłużej. Wybór należy do Ciebie :)
martyna88
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 cze 2014, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Storczyki w akwarium?

Post »

Rozumiem, czyli każdy kwiat wędruje do własnej doniczki, ziemie wymieszać z korą żeby miała możliwość dobrze przeschnąć, a akwarium zostawić dla rybek. Tylko proszę o jeszcze jedną podpowiedź, co zrobić z kwitnącym storczykiem? czekać aż przekwitnie? przesadzać od razu? A może przesadzić pozostałe storczyki, a tego jednego zostawić w akwarium, w kupce ziemi, tak odgarniętej, żeby osłaniała korzenie, ale miała możliwie maksymalny dostęp powietrze naokoło?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”