Pleione

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Pleione

Post »

PLEIONE

Mam pytanie - czy ktoś ma w swojej kolekcji pleone, kupiłam go w zeszłym roku i jest moim pierwszym storczykiem, niestety, w tym roku są z nim drobne problemy, a zbyt dużo informacji nie znalazłam w sieci o tym pięknym storczyku, byłabym wdzieczna za wszystkie rady, pozdrawiam.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Deirde :P


Mam pleione , a w czym problemy? A jaka to *odmiana/hybryda*? najpopularniejsze na rynku to
pleione formosana ,ale bywają inne.
W Anglii są tak popularne,ze obecnie przez cały rok w kazdym miesiącu można zapewnić sobie kwitnienie innej.

na szybko podaję link , jest skrótowe info:
http://www.storczyki.org.pl/zrodla/Kwiaty/pleione.html

w wyszukiwarkach netu można wrzucić hasło, jest troszkę o nim .Poczytaj i przy wątpliwościach pytaj.

Moje teraz już tylko rosną :P na nowy sezon. Kwitły zimą/luty-marzec/.
Rosną jakby w systemie ..hm...m cebulowych :P tulipany,hiacynty...

pozdrawiam Jovanka ;:100
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Dziękuje Jovanka
moje to też pleione formosana, mi akurat kwitną w lipcu, kupiłam póżno, na dodatek cebula po wybiciu pędu zaczeła robić się pomarszczona, a pęd zamiera, chyba już go nie uratuje, niestety, w sklepach ten rodzaj storczyka trudno kupić, będę musiała troche poszukać, czy u nas można kupić - masdevallia floribunda - niedawno kupiłam drugiego storczyka, jestem początkująca, a nie chodze na wystawy, wieć postanowiałam się podpytać
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
edyseja
200p
200p
Posty: 317
Od: 6 gru 2008, o 13:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pleione

Post »

Otrzymałam w prezencie bulwkę pleione.

Obrazek

Kiedy i do jakiego podłoża ją posadzić? Czy to roślina na tyle delikatna, że wskazana jest hodowla storczyka w domu, czy wręcz przeciwnie: mogę trzymać doniczkę na balkonie?
Edyta
Awatar użytkownika
Jeanne
1000p
1000p
Posty: 2308
Od: 21 gru 2007, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jak kupowałam bulwkę Pleione na wystawie, to sprzedawczyni powiedziała żeby wsadzić do doniczki z ziemią ogrodniczą zmieszaną z torfem. Ten kiełek (ostrzejrze zakończenie bulwy) musi wystawać nad powierzchnię ziemi.
Szczerze mówiąc nie mam jakichś sukcesów w uprawie, bo nie doczekałam się kwiatów :twisted: w maju wsadziłam do ogrodu i już tam została, teraz na zimę okryta ściółką. Zobaczymy czy przeżyje i czy zakwitnie :lol:
Moja babcia miała pleione tylko na parapecie i jej zakwitło, choć bardzo niepozornie, ale to było pierwsze kwitnienie, także nastepne może będzie obfitsze :wink:
P.S. Nie wyświetla mi się fotka :?
Pozdrawiam, Asia
Moje storczyki
Awatar użytkownika
Sylwek-zx
1000p
1000p
Posty: 1810
Od: 8 lut 2009, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pleione formosana

Post »

Pleione formosana

Witajcie, zakupiłem ostatnio Pleione formosana, o ile w jaką ziemię i co dalje z pielęgnacją to coś nieco udało mi się wyszukać i poczytać, ale kiedy wysadzać to nie wiem :oops: Planuję wysadzić je w donicach, a do ogrodu jedynie "zadołować" na czas letni. Prosze o wszelkie rady na ich temat :)
pozdrawiam
GosiaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2009, o 21:35

Re: Pleione formosana

Post »

Witam
Moje pleione już trzeci sezon zostały wsadzone do doniczek z podłożem dla storczyków (drobne, ok. 20%) zmieszanym z podłożem do kaktusów. Wysadzałam w zeszłym tygodniu z pąkami ciut większymi niż na zdjęciu z pierwszego postu (zimowały w lodówce w trocinach). W podłożu mają zagłębione trochę więcej niż pół każdej bulwy. W poprzednich latach kwitły i bardzo ładnie przyrastały nowe roślinki - po 1 lub 2 o wielkości do kwitnienia, a w zeszłym roku na szczycie starych bulwek wyrosło mi kilka malutkich i chudziutkich, ale z wyraźnymi kiełkami. Te z pewnością jeszcze nie zakwitną ale za jakiś czas... Poczekam :D
Z tym podłożem do kaktusów wyszło mi przypadkiem, ale na razie ładnie rosły, więc nie zmieniam.
Pąki wyraźnie przyrastają, więc może niedługo uda mi się pokazać efekty. Po kwitnieniu całość wyląduje w ogródku.
Pozdrawiam Małgorzata
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Re: Pleione formosana

Post »

Podłoże do storczyków mam zawsze w gotowości :wink:
Czy na dno dawałaś keramzytu?
Na fotce są moje cebulki-mateczną posadzić pod kątem(jeśli pędy miały by być pionowo)?
Obrazek
GosiaW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 mar 2009, o 21:35

Re: Pleione formosana

Post »

Dawałam trochę dużego keramzytu, tak na dobrą jedną warstwę.
Moje kiełki były trochę mniejsze, ale również zaczynały rosnąć w sobie tylko wiadomym kierunku.
Pozdrawiam Małgorzata
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pleione formosana

Post »

Darla :P
wybiegły te Twoje Pleione :lol: .
Darla pisze:mateczną posadzić pod kątem(jeśli pędy miały by być pionowo)?
Jasne, ze postaraj się aby max.pion miały. I nic na siłę.
I tak, jeżeli zakwitną to.. wysokość osiągną ledwie 6-8cm. Gdybyś kierowała się "mateczką" i jej słusznym czubkiem to kwiaty byłyby leżące w doniczce :P .
Podłoże do epifitów może być; ciut drobniejsze. Zwyczajowo i korzystnie na dno keramzyt/ja daję 1/3/
Ale dla Pleione formosana podłoże może być zróżniicowane ;różne jak podaje literatura. I wszystko jest zgodne, w wielu różnych mieszankach, dobrze się czuje. Piszę o tym konkretnym storczyku.
Dla kwitnienia najistotniejszy jest okres przechłodzenia, mniej posadzenia.To ostatnie akurat wpływa na ważny cykl dalszej uprawy=wyhodowania pokolenia aż do lata :lol: , zdolnego do zakwitnięcia w następnym sezonie.

pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Re: Pleione formosana

Post »

Dziś zrobiłam jak napisałaś Jovanko-cieszę się,że utwierdziłaś mnie w moich poczynaniach...a wybiegły...-przybiegły bo s się śpieszyły by spełnić moje chciejstwo :tan


To :P :P :P ryzykantki ,najkrócej mówiąc
-JOVANKA
Awatar użytkownika
samanti
200p
200p
Posty: 274
Od: 28 mar 2008, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Pleione formosana

Post »

Wysadzacie już pleione ?
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Pleione formosana

Post »

Moje Pleione leżakują jeszcze w lodówce, choć już coś się kluje.... :wink:
Pozdrawiam
Magda
LINKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”