Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 69  
Autor Wiadomość
aligator40
 Tytuł: Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.
PostNapisane: 24 cze 2016, o 09:22 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Stożek wzrostu nie jest uszkodzony choć prawda, tak to wygląda przez ten wyrwany liść, poza tym nawet gdyby był to nieraz zdarzyło mi się, że storczyk wypuścił basal keiki i kontynuował wzrost. Opryskałam go środkiem grzybobójczym tak, jak doradził mi ogrodnik i zamierzam powtórzyć oprysk. Po oprysku wydaje mi się plamy przestały się rozszerzać ale może to tylko moja sugestia bo bardzo chcę go uratować. Szkodników nie ma a co do korzeni muszę sprawdzić. Macie może jakieś sugestie odnośnie tego, jaka inna choroba mogłaby to być, jeśli okazałoby się że nie jest to grzyb?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

MartisM
PostNapisane: 24 lip 2016, o 15:07 
500p
500p

1 szt.
Moje dwa storczyki nie chcą mi zakwitnąć już od około pół roku. Stoją na zachodnim parapecie i są podlewane raz na 2-3 tygodnie przefiltrowaną wodą z kranu. Oba wypuściły młode liście i pojedyncze korzenie. Martwi mnie również wygląd starszych liści. To normalne że są takie pomarszczone? Szczególnie widać to na pierwszym zdjęciu. Może coś robię nie tak?

Obrazek

Obrazek

lena 21
PostNapisane: 24 lip 2016, o 20:28 
100p
100p

---
Wygląd liści wskazuje na to, że albo zostały przelane albo przesuszone. Radzę zajrzeć do korzeni i wtedy zrobić zdj i wstawić na forum.

babeczka74
 Tytuł: choroby storczyków-pomóżcie proszę
PostNapisane: 25 lip 2016, o 14:56 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam. Mam problem z moimi storczykami. Jeden z nich, mimo pięknego kilkumiesięcznego kwitnienia, zrzucił kwiaty w ciągu jednego dnia i w ciągu tygodnia całkowicie usechł. Aktualnie na liściu drugiego storczyka zaobserwowałam podobne zmiany, jak u poprzedniego, na co nie zwróciłam wcześniej uwagi. Zaczęły żółknąć liście, nie te najstarsze, ale drugie od dołu, pozostała tam taka czarna skorupka i pojawiło się podłużne zgrubienie na liściu od spodu zakończone czarną plamą. Przypomniałam sobie, że ten pierwszy storczyk też tak miał. Przesadziłam go, korzenie wydają się być ok, żółtego liścia odcięłam,ale nie wiem co to za zmiany na liściach. Czy to choroba, czy szkodnik? Nie chcę żeby inne storczyki również mi padły.
Na pierwszym zdjęciu jest storczyk, który jako pierwszy mi zginął.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

MartisM
PostNapisane: 26 lip 2016, o 15:47 
500p
500p

1 szt.
lena 21 napisał(a):
Wygląd liści wskazuje na to, że albo zostały przelane albo przesuszone. Radzę zajrzeć do korzeni i wtedy zrobić zdj i wstawić na forum.

Przy podlewaniu zawsze kierowałam się zasadą: podlewać, kiedy korzenie zrobią się srebrne. Jak są zielone, to zostawić w spokoju. Nie wiem też czy taka zaparowana doniczka nie ma złego wpływu na korzenie. Do myślenia dają mi też oklapnięte starsze liście.

Obrazek

lena 21
PostNapisane: 26 lip 2016, o 20:31 
100p
100p

---
To prawda oklapnięte liście nie są dobrym objawem. Sugeruję zajrzenie do korzeni.

Luisa
PostNapisane: 29 lip 2016, o 15:45 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Witam. Chciałabym prosić o pomoc w zidentyfikowaniu problemu z moim storczykiem - czy to jakiś szkodnik? Najstarszy liść zaczął marnieć, zmieniać kolor, na spodniej stronie liścia jest też wyraźne, prostokątne wgłębienie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

lena 21
PostNapisane: 30 lip 2016, o 20:50 
100p
100p

---
Przestaw go w inne miejsce bo nie powinien stać na słońcu dlatego ten liść marnieje.

Luisa
PostNapisane: 31 lip 2016, o 11:40 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Dziękuję za pomoc. On ma mało słońca, tylko 2h rano, ale mogę spróbować zdjąć go zupełnie z parapetu.
A to możliwe, że tylko jeden liść ma objawy poparzenia słonecznego a inne nie? Myślałam, że gdyby to był nadmiar słońca, to widać by było po wszystkich liściach.

demeter1
PostNapisane: 6 sie 2016, o 09:40 
100p
100p

więcej niż 1
:wit
I chyba masz rację ;:108 Na młodych liściach nie masz objawów poparzenia słońcem.

MartisM
PostNapisane: 3 wrz 2016, o 16:07 
500p
500p

1 szt.
Moje storczyki ze zdjęć powyżej odżyły. Jeden wypuszcza właśnie gałązkę kwiatową a drugi młodego liścia. Pytanie co zrobić z tymi oklapniętymi liśćmi? Czy mogę je ściąć?

lena 21
PostNapisane: 5 wrz 2016, o 18:57 
100p
100p

---
Zostawić w spokoju najwyżej same odpadną.

Alota2016
PostNapisane: 30 wrz 2016, o 21:55 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Witam serdecznie. Jestem tu nowa i... przeczytałam naprawdę sporo o storczykach, nim się ośmieliłam zarejestrować i prosić o pomoc. Pogubiłam się, a próbuję ratować rośliny, które tak pięknie kwitły.
Tak się złożyło, że od kwietnia otrzymałam 7 storczyków, a potem kupiłam jeszcze 2. Starałam się dowiedzieć jak najwięcej o uprawie, ale jak widać popełniłam błędy. Np. brak kwarantanny... Moczyłam w wodzie destylowanej, ale chyba się zaraziły wzajemnie. Niektóre bardzo krótko kwitły i widać było od razu, że chorują - miały wśród korzeni gąbkę o obrzydliwym zapachu. Po oględzinach okazało się, że mają wciornastki (znikneły po pryskaniu - Target natural). W końcu wszystkie storczyki po przekwitnięciu pozbawiłam starego podłoża, powycinałam przegniłe korzenie.
Próbowałam trzymać je w wazonach bez podłoża, ale chyba nie chciały takiego traktowania. Ponadto przelewanie i moczenie w wodzie destylowanej jest wówczas dość utrudnione.
Kupiłam przezroczyste szklane osłonki, a w nich luźno, ale powyżej dna umieściłam storczyki w plastikowych przezroczystych doniczkach, które dodatkowo w bokach mają wycięte otwory i jakby wiszą ponad wodą. Obecnie dostały nowe podłoże z grubej kory, pracowicie pozbawiłam je starego; zastosowałam Topsin i Previcur. (1 kropla na litr do moczenia ok 5 min.)
Nie mniej nie potrafię odpowiedzieć sobie na pytanie, co spowodowało samozniszczenie np. młodego listka wyrastającego ze środka aż u 3 storczyków.
Liście, które leżą "osobno" są odcięte przeze mnie, bo były zmienione chorobowo, rany zasypałam cynamonem. Były lepkie, a brzegi miały bardzo zmieniony kolor. U jednego ze storczyków postanowiłam także odciąć środkowy chory listek, został go tylko fragment, a teraz (nie wiem, czy będzie to widoczne na zdjęciu), następny storczyk także ma kłopot z środkowym listkiem...
Bardzo byłoby mi szkoda stracić te kwiaty, a nie wiem, czym je spryskać, czy podlać i jak walczyć. Stoją teraz na zachodnim parapecie. W osłonkach mają ok 2 cm wody, która zciekła z podłoża i nie wygląda ładnie, ale mam nadzieję będzie parowała i stworzy każdej roślinie wilgotne środowisko. A może ją wylać i zmienić na czystą?
Nie chcę przedobrzyć i męczyć zszokowanych przesadzaniem roślin i sama nie wiem co dalej. Stąd moja prośba o pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

rena77
PostNapisane: 1 paź 2016, o 08:49 
200p
200p

1 szt.
Niezbyt dokładnie widzę zmiany na liściach- nawet przy powiększeniu. "Lepkość" może powodować gutacja lub szkodniki ( np tarczniki).
Jeśli mogę coś poradzić- obserwuj je, nie spryskuj ( idą chłodniejsze dni, wilgoć w zagłębieniach liści może powodować gnicie), usuń wodę z podstawek, nie stosuj nawozów ( po przesadzeniu rośliny mają dość składników pokarmowych z podłoża, poza tym można uszkodzić osłabione korzenie).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 955 ]  Idź do strony nr...        1 ... 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67 ... 69  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Vaphel i 18 gości