Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Paisim

Post »

No dobrze. a co powiecie na to?
Jeden z listków żółknie "takie maleńkie wypryski na liściach". To mnie martwi.
Czy to jest naturalne? czy ten liść umiera, czy choruje? Widzę też że ze środka puszcza mały listek, a jednocześnie kwiat kwitnie :)
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

A mi nie wygląda na to, że umiera lub choruje, ale że są to zwykłe uszkodzenia mechaniczne,
a listek z żółtymi przebarwieniami więdnie :wink: Ale to tylko moje odczucia, więc może lepiej, żeby wypowiedzieli się też inni :roll:
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Paisim, zrób mu porządną kąpiel w miękkiej wodzie bez nawozu, z kilkoma kroplami soku z cytryny- wstaw rano do jakiegoś naczynia z wodą tak do wysokości 3/4 doniczki i przetrzymaj w tym nawet do 3 godzin. Potem poczekaj jeszcze ze dwa dni, bo tyle zajmuje liściom podniesienie się, jeśli oklapniecie było z braku wody, a potem obejrzyj storczyka i napisz czy jest różnica :)

Te ciemnozielone plamki na przedostatnim zdjęciu mogą być od nadmiaru nawozu, bo na pewno dawałas go za dużo, albo to jakieś zmiany fizjologiczne, ale raczej nic groźnego. Te ciemne kropki- sama nie wiem, czasem storczyki tak maja i nic się nie dzieje.

Powodzenia! ;)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Paisim

Post »

zrobię tak jutro rano i napiszę jak poszedł eksperyment :D

Oto foto moich "2 skarbów":
co wpłynęło że jeden kwiat jest niziutki a drugi wysoki jak brzoza ??? czy to zależy od odmiany? :?
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Anusska
1000p
1000p
Posty: 1504
Od: 10 paź 2008, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Wysokość pędu zależy może zależeć np. od rodzaju storczyka i tego, czy był napędzany w szklarniach producentów :roll:
Przykładem takich rodzajów jest Phal. bellina, która zazwyczaj wytwarza krótkie kwiatostany, albo też Phal. Sogo Yukidian z dłuuugimi pędami :o
A na to, czy był napędzany, to przykładów nie mam - z wiadomych powodów :wink:
Awatar użytkownika
Limona
200p
200p
Posty: 428
Od: 18 maja 2009, o 01:54
Lokalizacja: Łódź

Post »

Właściwie wszystko tu już napisano. Cieszę się, że woda z cytryną poskutkowała, świetnie bowiem zmywa wszelki kamienny osad z twardej kranówy. Jest jeszcze jeden bardzo naturalny sposób aby liście pięknie wyglądały i nabrały blasku a mianowicie piwo, można je rozcieńczyć wodą ale nie trzeba, tylko piwko musi być odgazowane, najlepiej zostawić do jutra. Kiedy moja mama zobaczyła moją dracenkę po piwnym czyszczeniu liści, pytała jakiego nabłyszczacza użyłam... :lol: :lol: :lol:. Dodatkowo piwo zawiera substancje odżywcze więc kompletnie nie zaszkodzi a daje ekstra efekt.

Pisałaś, że storczyki przelewasz jeden nad drugim, zwróć więc uwagę aby nie zalać stożka wzrostu bo łatwo go stracić. Nagromadzona w tym miejscu woda może spowodować gnicie, phalaenopsis jest rośliną o wzroście monopodialnym czyli tworzy jeden pęd, z którego kontynuuje wzrost, strata stożka wzrostu równa się stracie całej roślinki, można wtedy tylko czekać czy zechce się ratować i wypuści keiki. Tak więc kiedy naleci tam woda to jeszcze nie dramat ale warto ją odsączyć np. chusteczką higieniczną.

Na pocieszenie, że u niektórych storczyków występują liście o bordowym zabarwieniu, wklejam zdjęcie jednego z moich - naprawdę nie masz się czym martwić, niektóre typy tak mają.
Obrazek
Zerknij na najmłodszy listek, ten nawet po zewnętrznej stronie ma bordo ciapki i nie jest to powód do niepokoju bo storczyk ma się świetnie. Właścicielem tych liści jest ten oto storczyk - tu link

Życzę Ci powodzenia w opiece nad swoimi pupilkami i nie omieszkam dodać, że skoro trafiłaś na to forum, to pewnie wkrótce kolekcja Ci się znacząco powiększy :P
Pozdrawiam serdecznie
Justyna
Moje STORCZYKI
Paisim

Post »

PROSZĘ O POMOC !!!!

Spójrzcie na foto kwiatka mojej siostry, czy ja dobrze myślę, czy on ma uszkodzony stożek wzrostu... :O ??? Co o tym sądzcie, i czy w ogóle jest jeszcze dla niego szansa.... :(
dodam że kazałam jej go przesadzić, i miał ładne zielone korzenie w środku, ale martwię się czy on w ogóle jeszcze kiedyś odbije....: (

Obrazek Obrazek
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Paisim jak sama zauważyłaś, storczyk nie ma stożka wzrostu. Roślinka została uszkodzona przez jego zalanie. Pielęgnować jak zdrowego storczyka, skoro ma zdrowe korzenie. Być może z czasem wypuści basal keiki - odrost od rośliny matecznej, to jej jedyny ratunek. Główna zasada, to nie przelewać rośliny i uważać na miejsce po stożku wzrostu. Zdjęcie jest trochę niewyraźne, ale wydaje mi się, że na korzeniach są ślady po podlewaniu zwykłą kranówką. Osad mineralny, który może spowodować zablokowanie pobierania przez roślinę wody.
Awatar użytkownika
DAK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 lip 2008, o 19:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Zajmuj się nim tak jakby miał wszystko w porządku. Mój jeden padł, ale inny wypuścił z boku maluszka i po dwóch miesiącach nawet drugiego malucha ze środka starucha:
Obrazek
Ale jak widać ten mój nie miał aż tak sfatygowanego środka. Pilnuj tylko czy nie czernieje gdzieś z boku u nasady, bo w takich przypadkach moje doświadczenia są raczej przykre.
A czerwonawe liście od spodu to u moich niektórych normalka.
anuncjo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 lip 2010, o 00:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój storczyk choruje :( jak mu pomóc??

Post »

A coś takiego to ten gorszy egzemplarz:
http://img838.imageshack.us/img838/8587/cimg1167.jpg
http://img826.imageshack.us/img826/1747/cimg1166p.jpg
Zauważyłam to dziś,a od tygodnia opadły mu kwiaty i obciełam pęd bo żółkł.Właśnie zastanawiałam sie czy go pobudzić czy dać odpocząć, a tu taka niespodzianka.Co powinnam z nim zrobić,bo korzenie ma dobre,może teraz troche suche.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mój storczyk choruje :( jak mu pomóc??

Post »

W sprawie storczyka:
-
Teraz ,po przekwitnieniu phalaenopsis nie może być zaniedbany/zasuszany.Prowadzimy normalną uprawę i pielęgnacje.
Jest storczykiem, który nie przechodzi wyrażnego okresu spoczynku; uprawiamy prawie normalnie przez cały rok.
Kwitnie przeważnie raz w roku ,a ponieważ "samo nic nie rośnie", więc konieczna jest stała pielęgnacja ,która doprowadzi do tego.

Co do plamek....bywają ;często to niewiadoma z historii storczyka.
-zdezynfekować-nie moczyć, obserwować ;tak dla pewności , ze nic się nie dzieje więcej.Przejrzeć roślinę czy nie ma szkodników.


powodzenia JOVANKA
olka61
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 lut 2011, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam
W ostatnim tygodniu na moim storczyku pojawiła się dziwna żółta plama, która cały czas się powiększa... :(
Storczyk jest po kwitnieniu już ponad miesiąc, próbowałam to rozpoznać w odpowiednim dziale ale proszę kogoś kto się naprawdę na tym zna żeby nie popełnić jakiegoś błędu :)
Będę wdzięczna za odpowiedz bo nie chcę go zmarnować :)
Pozdrawiam

http://www.imagebam.com/image/c4885e117905113
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Ja bym go przycięła i końcówkę tego niżej równiez, bo jest zaatakowana. Brzegi po cieciu przypal zapalniczką. I oczywiście odizoluj od innych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”