Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Asiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziękuję za pomoc :) o ile faktycznie mogły to być tarczniki (zdjęłam je wewnątrz były jakby watowate, coś na wygląd jaj niektórych owadów składanych właśnie w takim mięciutkim kokonie) przemyję je wodą z płynem do naczyń, o tyle nie dopatrzyłam się niczego co by skakało, łaziło czy latało wokół rośliny. Kurcze chyba muszę go wyizolować bo stoi na parapecie z kilkoma innymi storczykami. :roll:
a może są jeszcze jakieś rady co powinnam zrobić aby poprawić ich wygląd, dodam też, że jego spodnie liście są wiotkie.
Dziękuję za dotychczasowe wskazówki ;:138
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Nieliczne wiciornastki trudno zauważyć.
Dla mnie te zmiany to 100 % wiciornastki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Asiek1 pisze:Dziękuję za pomoc :) o ile faktycznie mogły to być tarczniki (zdjęłam je wewnątrz były jakby watowate, coś na wygląd jaj niektórych owadów składanych właśnie w takim mięciutkim kokonie) przemyję je wodą z płynem do naczyń, o tyle nie dopatrzyłam się niczego co by skakało, łaziło czy latało wokół rośliny. Kurcze chyba muszę go wyizolować bo stoi na parapecie z kilkoma innymi storczykami. :roll:
a może są jeszcze jakieś rady co powinnam zrobić aby poprawić ich wygląd, dodam też, że jego spodnie liście są wiotkie.
Dziękuję za dotychczasowe wskazówki ;:138

Tarczników nie można ot tak zdejmować, gdyż pod tarczką masz też jaja tych szkodników. Zdejmując od razu możesz tylko roznieść je po całej roślinie. Wpierw trzeba takie tarczki przemyć pędzelkiem moczonym w spirytusie czy oleju, a po odczekaniu około jednego dnia, dopiero wtedy delikatnie je zdejmujesz, np. szczoteczką.
Na szkodniki, jak wciornastki nie pomoże płyn do mycia naczyń, tylko chemia. Kup w ogrodniczym odpowiedni preparat.
Jeśli liście są wiotkie, a stan korzeni z tego co widać jest w dość dobrym stanie, to problem może leżeć w niewłaściwym podlewaniu.
Storczyki namaczamy przez około kilkunastu minut do godziny i następne moczenie wtedy, gdy kolor korzeni zaczyna się robić srebrno-szary.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Asiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Są! dziękuję za pomoc. Małe podłużne owady. Wręcz mikroskopine. Dziękuję serdecznie za pomoc zabieram się za zwalczanie, pewnie jakimś specyfikiem z ogrodniczego.
Pozdrawiam i dziękuję za dobre rady ;:138 ;:196
Asiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 1 lip 2018, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mam pytanie o do innej roślinki, ta z kolei rośnie u mojej mamy. Łażą po niej maluteńkie kropeczki czy to mszyca? Jak sobie z tym radzić
Obrazek

Obrazek

Obrazek




Ponadto inną roślinkę zaatakowały dziwne stworki, wyczytałam, że to wełnowce, na storczyku widoczna powłoka właśnie takiej jakby waty.Proszę o radę jak z tym walczyć czy tylko chemia? Może ktoś miał już z tym do czynienia i podzieli się wiedzą na ten temat?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Pierwsze foto stawiam, że to wiciornastki a drugie to faktycznie wełnowce. Oba dziadostwa tylko chemia, bo strasznie ciężkie do zwalczania. Oprysk 2 lub 3 razy w odstępie tygodnia np Polysect....
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam wszystkich i proszę o pomoc.
Niedawno zauważyłam, że dwa storczyki nie przesychają po podlaniu w "normalnym" tempie. Dla przykładu po trzech tygodniach wciąż podłoże było mokre, a korzenie mocno zielone. Ponadto jedna roślina wypuściła mnóstwo pąków, kilkadziesiąt, które stopniowo przed rozwinięciem się zaczęły odpadać i w rezultacie zostało ich kilka. Wciąż zamknięte. Ponadto na dnie doniczki widzę jakieś dziadygi poruszające.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z drugim storczykiem jest większy kłopot :( Podobnie nie wysychał przez długi czas. Poszły w górę dwa pędy, nawet małe pąki się pokazały i zaczęły żółknąć. Aż wreszcie zauważyłam pleść na trzonie kwiata i liście same odpadły. Okazało się, że w dotyku są miękkie od strony serca rośliny. Sąd ta pleśń:(? Czy da się go uratować? Widzę, że korzenie na tym mocno ucierpiały


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tych kwiatach w doniczkach zrobił się lekki mech. Możliwe, że problemem jest wilgotność w pomieszczeniu, ale nie wszystkie kwiaty mają taki problem. Ogrzewanie uruchamia się zgodnie z termostatem, nie chodzi non-toper, a kwiaty są na parapecie. Może być im zbyt chłodno od okna?
Dziękuję, ze pomoc.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Żeby podłoże lepiej schło zrób po bokach doniczki dziurki. Jeśli to nie pomoże to podejrzewam, że podłoże już jest mocno rozłożone i stąd problem z jego przesychaniem.
Jeśli by tak było (brak foto podłoża) to trzeba przesadzić do nowego, bo innaczej będzie to co z drugim, który nadaje się do kosza.
Awatar użytkownika
adamanna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2645
Od: 24 kwie 2008, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Problemem może też być mech albo takie torfowe kubeczki w korzeniach , oba mocno trzymają wodę
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Kwestia zasadnicza, czy przesadzałaś storczyki po zakupie. Jeśli nie to już masz pierwszy błąd, drugi nieprawidłowe podlewanie, warunki uprawy - stanowisko, trzymanie doniczki w ciasnej osłonce.
Drugi, jak napisała Marta to już śmietnik. Pierwszy trzeba wyciągnąć z doniczki i zweryfikować stan korzeni. Pęd kwiatowy do odcięcia, żeby niepotrzebnie nie obciążał rośliny. Kup nowe podłoże, najlepiej samą korę śródziemnomorską na allegro, a jeśli okaże się że korzeni będzie mało - bo będą w znacznej ilości zgniłe to pozostanie ratowanie w keramzycie.
Minimalna temperatura akceptowalna w przypadku falenopsisów to jakieś +15 stopni, chociaż mogą znosić krótkotrwałe spadki do około 12 stopni. Niemniej lepiej trzymać się wyższej wartości.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
lanvi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 14 lut 2018, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Storczyki były przesadzane wiosną, bo u mnie są od poprzedniej zimy. Więc podłoże jednakowe jak u pozostałych i temperatura również. Torfowych kubeczków się pozbyłam przy okazji przesadzania. Więc mech wytworzył się sam. Zauważyłąm jeszcze mech u trzeciego, ale ten z kolei zakwitł niedawno, wprawdzie jego podłoże też nie przesycha dużo szybciej od wcześniej omawianych.
Doniczki mają zrobione dziurki, żeby lepiej oddawać wilgoć. Dziwi mnie to, że pozostałe storczyki z parapetu jednak zachowują się inaczej, może mają inną wrażliwość...

Storczyki podlewam namaczając w wodzie przez ok 0,5 - 1h, potem czekam, aż woda w nadmiarze odcieknie. Może w okresie zimowym namaczanie powinnam robić krócej?

Odnośnie reanimacji. Miałam niespełna rok temu próbę reanimacji w kamykach, niestety nieudaną, bo pojawiła się pleśń i kwiat był do wyrzucenia. To może mieć związek z wilgotnością w mieszkaniu? Z ciekawości sprawdzę temperaturę na parapecie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Do 1h czasu to standardowy czas namaczania i nie on tutaj zawinił.
Zdecydowaną ilość storczyków podlewamy wtedy, kiedy podłoże całkowicie przeschnie - w przypadku falenopsisów kiedy kolor korzeni będzie srebrno - szary.
Nie rozumiem o co chodzi z tą wilgotnością powietrza, ale storczyki powinny rosnąć w podwyższonej, jednak trzeba uważać z temperaturą. Im niższa tym i wilgotność powietrza powinna spadać, bo raz podłoże będzie wolniej przesychać, a dwa to idealne warunki do załapania jakiejś choroby grzybowej.
Nie patrz na inne egzemplarze, bo mogą różnie reagować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

A w jakie podłoże je przesadziłaś? Może jakieś foto, bo po omacku błądzimy... Wszystko zdaje się robisz ok. A namaczasz w zależności od potrzeb, czy np standardowo raz w tygodniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”