Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Zgadzam się- przestaw phalaenopsisy w cieplejsze miejsce- one to lubią. I reanimowałabym je w keramzycie: doniczki jak najmniejsze, z otworami na bokach, w osłonce. Woda miękka ( deszczówka, może być też przegotowana).
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Zastosuję rady.
Każdy ze storczyków ma coś, więc eksperymentalnie zostawię wszystkie i zobaczę co z tego będzie. Będę je traktować chemią.
Te cztery leżą na razie i się suszą po wczorajszej kąpieli.
Oglądałam teraz moje zachwycone zdjęcia z lipca i na pewno część z nich była zdrowa. Podejrzewam, że dwa ostatnie z marketu "przywlokły chorobę środkowego listka", ale nie mam plakietek z doniczki, więc nawet nie znam producenta i także trudno mi ustalić które to były storczyki. Mam dość wiekowy aparat, ale dzisiaj próbowałam sfotografować tę chorobę.

Oglądam wątki i raz widzę, że stare łodyżki po kwitnieniu są obcięte ), to znowu sterczą nad liśćmi. Pewnie każdy ma swój sposób? Jeśli całkiem obciąć, to w którym miejscu?
Popularne jest, że "za trzecim oczkiem" i tak zrobiłam, ale myślę, że to obciąża rośliny i chętnie bym wycięła badylki, ale nad pierwszym oczkiem? Tego nie mogę się nigdzie dopatrzeć.

Będę walczyć, bo takie były piękne, że płakać się teraz chce.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na ostatnim zdjęciu widać, jaką wolę życia ma ten środkowy listek. Przez 2 tygodnie mimo zarażenia urósł ponad trzykrotnie.

-- 4 paź 2016, o 10:03 --

Na zdjęciach są 4 różne storczyki, listki już rosnąc były z plamką, a teraz podrosły. Ostatni rósł najszybciej.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Jeszcze nie wszystko stracone ;:172 Powalcz o nie, trzymam kciuki! Storczyki nauczyły mnie cierpliwości. U nich nic nie jest na "dzisiaj". Musisz czekać.
Co do pędu kwiatowego- nie obcinam. Czekam, co będzie dalej. Czasem "przedłuża się" i kwitnie, czasem zasycha- wtedy wycinam.
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Z tych czterech storczyków wyjęłam na tacę korę - mieszankę "grubą" do storczyków, którą je uprzednio obdarzyłam, jak wszystkie.Okazuje się, że mieszanka do storczyków tak chłonie wodę i do dzisiaj leży na tacy mokra, a była moczona przez 5 minut ponad tydzień temu i nadal jest wilgotna.
Czyli - bardzo łatwo przelać storczyki, nawet jeśli podłoże wydaje się suche.

Cztery powyższe storczyki posadziłam - dwa do keramzytu (wygotowanego, wysuszonego i przelanego wodą destylowaną), a dwa do mieszanki grubej z keramzytem.
No i czekam.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Pamiętaj o otworach w doniczkach- podłoże będzie lepiej przesychać, a korzeniom łatwiej "oddychać".
Powodzenia :)
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam,
storczyki ciągle mnie zadziwiają, a głównie szybkością reakcji na zmiany. mogą pogorszyć swój stan praktycznie z dnia na dzień.

Czytałam sporo o Astivicie: zachęcający jest fakt, że preparat nie zasala podłoża, oraz stosowany w różnych rozcieńczeniach może służyć jako nawóz i jako środek owadobójczy, grzybobójczy, czyli ochrony roślin. Nie ma zapachu, łatwo go rozcieńczyć - jak dla mnie sporo zalet, zwłaszcza, że przy marnym stanie storczyków nie miałam nic do stracenia. Dla łatwiejszego zastosowania proporcji nabyłam w aptece strzykawki z dokładną podziałką.
8 października wszystkie storczyki dostały nowe grube podłoże, nowe doniczki z dodatkowymi wypalonymi bocznymi otworami. "Najgorsze", o których pisałam powyżej otrzymały jako podłoże wygotowany keramzyt.
Wszystkie zostały na pół godziny namoczone w Astivicie rozcieńczonym jak do podlewania w wodzie destylowanej.

9 października oglądając je od samego rana zauważyłam wciornastki. Roztworem Astivitu przeznaczonym do interwencji spryskałam moje stadko 2 razy, następnego dnia 1 raz i jeszcze za dwa dni jeden raz.
Do dzisiaj wygląda, że wciornastki przepadły, chociaż z nimi nigdy nie wiadomo...

Niestety jeden ze storczyków być może miał jakąś zaawansowaną chorobę grzybową i musiałam go wyrzucić. Jego liście były całe lepkie, brzegi liści w ciągu kilku dni praktycznie zgniły i po prostu dałam spokój w lęku o resztę gromadki.

Kondycja wszystkich storczyków znacznie się poprawiła, niektóre liście samoczynnie nabrały połysku i wszystkie środkowe nowe listki bardzo urosły.

Martwi mnie ten biały, był 3 pędowy i piękny. Jest w lepszym stanie, ale ciągle coś mu dokucza. Pryskam go Astivitem interwencyjnym, najdłużej nie chciały go opuścić wciornastki.. Jego najmłodszy liść powiększył się o drugie tyle, rośnie, ale ma jakieś białawe kropki, ślady. Na lewym liściu przebarwienie.
Obrazek ObrazekObrazek

Następny ma jeden liść całkiem wykręcony spodem do góry i zagięty jak widać, miał też liść bardzo potężny i długi, który o połowę skróciłam i on chyba się z tego ucieszył, bo widać, że ożyły jego korzonki, chociaż minimalnie, ale coś się dzieje.
Obrazek Obrazek

Inne wyglądają na zadowolone, chociaż widać ślady po przebytej chorobie. Niemniej niektóre mają nowe korzonki do 5 mm.
U niektórych w popłochu wycięłam zaatakowane liście, a teraz rosną ucięte, ale i nowe środkowe się pojawiły.
ObrazekObrazek
Obrazek

Ten był w najgorszym stanie, zmarszczony, oklapnięty, ale widać, że podniósł liście i korzonek ma nowe zielone zakończenie.
Obrazek

Mam jeszcze dendrobium nobile po ogromnych przygodach z różnymi szkodnikami, ale pokażę je w tematach o dendrobiach.
Awatar użytkownika
Sky12
200p
200p
Posty: 258
Od: 10 wrz 2016, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie - Kraina lasów i jezior

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Pilne!! Co to za choroba? Czy można storczyka pryskać Topsin 500 sc?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Moim zdaniem jest to podobne do tego z czym od paru miesięcy miałam do czynienia. Wciornastki. To te czarne niby paproszki, podobne do zabrudzenia podłożem.
Weź lupę - wciornastek jest wydłużonym "paproszkiem" i się rusza niestety. Gołym okiem prawie niewidoczny, chociaż czarny. Liście są najpierw jakby lepkie, a potem ulegają degradacji. Wciornastek się przemieszcza i zostawia odchody w formie ... także czarnawych odchodów - paproszków. Nie wiem gdzie on dokładnie siedzi, chyba się przemieszcza po całych liściach, a jeden oprysk to stanowczo za mało.

Pisałam o moich problemach, poczytaj trochę wyżej.
Topsin i Previcur na zmianę trochę pomogły, traktowałam je także i to obficie preparatem "Target natural, Agicolle spray, zwalcza mszyce,wciornastki, przędziorki." Opakowanie 750 ml gotowego do użycia płynu w sprayu kosztuje coś do 20 zł, kupiłam w Leroy.

Po opryskach odczekałam ze 3 dni, wyrzuciłam podłoże, umyłam korzenie i liście, zmieniłam doniczki i podłoże na kompletnie nowe i znowu pryskałam. Najlepiej moim zdaniem działa Astivit rozpuszczony w stężeniu interwencyjnym. Niektóre kwiaciarnie prowadzą dystrybucję i można nabyć u producenta przez internet. Nadto Astivit interwencyjny można stosować dość bezkarnie co kilka dni w formie zabezpieczenia,a jako nawóz dał moim storczykom ogromną chęć do życia, puszczania korzeni itd.

Jak się okazuje wciornastki można sobie przynieść z nowym storczykiem, grasują w supermarketach. Widziałam w Leroy, że osoby podlewające rośliny miały przy sobie "Target Natural" i pryskały nim dyskretnie rośliny i ich podłoża. Dopiero jak przyniosłam sobie szkodniki do domu skojarzyłam dlaczego te opryski w sklepie.
Alota2016
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 30 wrz 2016, o 20:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Preparat nazywa się Astvit, nie Astivit. Pomyliła, przepraszam
Agatka5074
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 gru 2016, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

nieznana choroba storczyka

Post »

Witam. Na zdrowych dotychczas storczykach pojawiły się białe naloty na pędach, pączki sczerniały i opadły, dodatkowo na pędzie widoczne są krople miodowe, kleiste. Nie zauważyłam żadnego szkodnika. Problem dotyka kilku storczyków. Proszę o diagnozę, jeśli ktoś spotkał się z takim fantem. Dodaję zdjęcia.

Obrazek
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Jeśli możesz to postaraj się zrobić wyraźniejsze zdjęcia, na tym praktycznie nic nie widać :(
Utylizator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 gru 2016, o 00:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Trochę się martwię o swojego storczyka. Dostałem go w maju jako prezent od swojej dziewczyny i jest to pierwsza w moim życiu roślina jaką się opiekuję. Zaliczyłem kilka wpadek, co jasne, ale kwitł naprawdę pięknie.

Ostatnio sprawy zaczęły się komplikować. Początkowo przekwitające kwiaty po prostu usychały, lecz ostatnie dwa zaczęły po prostu robić się czarne. Przyciąłem łodygę, która co gorsza też na czubku zaczęła czernieć.

Załączam zdjęcia jego obecnego stanu. Jako laik proszę o wyjaśnienie co może z nim być nie tak i co należy z nim zrobić. No i przede wszystkim, czy dojdzie do siebie?

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ wiele dla mnie znaczy ten kwiat i strasznie szkoda by było, gdyby umarł.

http://i.imgur.com/LhyAvrv.jpg
http://i.imgur.com/uIdfKl6.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18582
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mam kilka storczyków i wg mnie liście i korzenie wyglądają w porządku. Co do kwiatów, to normalna sprawa że usychają, bo nie utrzymują się na roślinie cały rok, lecz np. w przypadku Falenopsisów ok. paru tygodni. Jak dla mnie po prostu przekwitł i tyle. Łodyga kwiatowa też może, nie musi uschnąć.
Możesz coś więcej napisać, jak często podlewasz i jakie ma stanowisko? Kiedy go dostałeś, jak długo kwitł po przyniesieniu do domu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”