Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nymph
50p
50p
Posty: 85
Od: 5 lut 2016, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Darkulan tendecje do przechylania mają storczyki, których korzenie uschły lub zgniły. Najlepiej ten storczyk wykąpać w całości w roztworze Topsinu - rozpuścić 0,9 ml na 1 litr - potrzymać 15 minut, wypłukać w wodzie, wysuszyć liście papierową ścierką, wsadzić w nowe suche podłoże (kora bez dodatków typu torf) i nie podlewać przez tydzień.
Awatar użytkownika
Sandersk
100p
100p
Posty: 188
Od: 2 kwie 2016, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Darkulan pisze:ciężko jest mi ocenić, kiedy wymaga namoczenia, ponieważ wszystkie widoczne korzenie wyglądają tak samo jak na zdjęciu, od momentu gdy go dostałem, niezależnie od stanu namoczenia
Niestety nie brzmi to radośnie. Winą za obecny stan obarczać można poprzedniego "właścicela". Nie ma siły, trzeba zajrzeć w korzenie.
Mi w nauce rozumienia potrzeb storczyków pomocne są nie tylko fora i pisemne publikacje, ale również filmy. Tutaj dwa o przesadzaniu (wymagana znajomość angielskiego):

Przesadzanie storczyka Phalaenopsis z masą przegniłych korzeni
Standardowe przesadzanie część 1
Standardowe przesadzanie część 2

0:57 - w ostatnim filmiku mowa o Hydrogen Peroxide 3%. Jest to najzwyklejsza woda utleniona, z powodzeniem zastąpi Topsin, pomoże także w pozbyciu się niektórych (ewentualnych) szkodników.
Ważna rzecz, którą dodała Nymph- konieczne będzie nowe podłoże.
W zależności od tego czy oraz ile korzeni zdradza jeszcze oznaki życia: warto będzie przejrzeć tematy na forum związanie z reanimacją storczyków.
Darkulan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 cze 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Dziękuję za wskazówki, na dniach rozpocznę akcje ratunkowa.
chaleanthite
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 cze 2016, o 01:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Zdjatka sa niestety zbyt male, bym mogla sie przyjrzec uwazniej, ale te korzenie nie wygladaja zbyt dobrze. Wydaje mi sie, ze sa po prostu zgnile (poprzednicy bardzo ladnie Ci napisali jak to rozpoznac i co w takiej sytuacji zrobic). Mozliwe, ze storczyk nie przesychal pomiedzy podlewaniami badz mial zbyt niska temperature...

Witaj, na forum - zgodnie z regulaminem - pisz proszę, używając wszystkich znaków polskich. Dziękuję/wanda
Darkulan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 cze 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

chaleanthite pod zdjęciami jest link do wszystkich zdjęć w oryginalnym rozmiarze, są o wiele większe, a na forum nie wstawiałem, żeby mój post całej strony nie zajął. Dzięki za radę.
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Witam serdecznie. Proszę Was forumowicze o pomoc. Miesiąc temu kupiłam felka falenopsisa w dobrym stanie od potworów z marketu. ;) Miał zdrowe korzenie i wydawało się, że oprócz złamanego u nasady szczytowego liścia nic mu nie dolega. Serce nie było uszkodzone, kwitł i miał ładne korzonki. Dziś podczas podlewania zaobserwowałam, że liście stały się jaśniejsze, lekko żółte a na liściach pojawiły się brązowe plamy. Szukałam pomocy w książkach, ale nic nie zwróciło mojej uwagi na tyle, żeby postawić jednoznaczną diagnozę. Stoi na oknie północnym, ale inne storczyki czują się na nim dobrze, o dziwo nie brakuje im światła. Nie chciałabym go stracić, ponieważ pięknie kwitnie i ma boskie kwiaty :) Doradzie mi proszę, co zrobić z tą moją biedulką.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

aligator40 Niestety cię zmartwię z tego co piszesz i z tego co widzę ten najmłodszy liść został chyba bezczelnie wyrwany to nie jest dobra prognoza poza tym nie wiem czy storczyk nie ma przez to uszkodzonego stożka wzrostu.
Dziwne jest to, że ni stąd ni zowąd na liściach zaczęły się pojawiać takie plamy może to jakieś robactwo? Trudno mi stwierdzić na twoim miejscu sprawdziłabym stan korzeni.
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Obrazek
A no właśnie kupiłaś storczyka bez stożka wzrostu, moim zdaniem do śmietnika.
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wg mnie storczyk można jeszcze uratować przeczytaj ten temat:

http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=67801

Martwią mnie tylko te plamy na liściu.
aligator40
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 2 lip 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Stożek wzrostu nie jest uszkodzony choć prawda, tak to wygląda przez ten wyrwany liść, poza tym nawet gdyby był to nieraz zdarzyło mi się, że storczyk wypuścił basal keiki i kontynuował wzrost. Opryskałam go środkiem grzybobójczym tak, jak doradził mi ogrodnik i zamierzam powtórzyć oprysk. Po oprysku wydaje mi się plamy przestały się rozszerzać ale może to tylko moja sugestia bo bardzo chcę go uratować. Szkodników nie ma a co do korzeni muszę sprawdzić. Macie może jakieś sugestie odnośnie tego, jaka inna choroba mogłaby to być, jeśli okazałoby się że nie jest to grzyb?
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Moje dwa storczyki nie chcą mi zakwitnąć już od około pół roku. Stoją na zachodnim parapecie i są podlewane raz na 2-3 tygodnie przefiltrowaną wodą z kranu. Oba wypuściły młode liście i pojedyncze korzenie. Martwi mnie również wygląd starszych liści. To normalne że są takie pomarszczone? Szczególnie widać to na pierwszym zdjęciu. Może coś robię nie tak?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
lena 21
100p
100p
Posty: 119
Od: 17 maja 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Wygląd liści wskazuje na to, że albo zostały przelane albo przesuszone. Radzę zajrzeć do korzeni i wtedy zrobić zdj i wstawić na forum.
Awatar użytkownika
babeczka74
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2016, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

choroby storczyków-pomóżcie proszę

Post »

Witam. Mam problem z moimi storczykami. Jeden z nich, mimo pięknego kilkumiesięcznego kwitnienia, zrzucił kwiaty w ciągu jednego dnia i w ciągu tygodnia całkowicie usechł. Aktualnie na liściu drugiego storczyka zaobserwowałam podobne zmiany, jak u poprzedniego, na co nie zwróciłam wcześniej uwagi. Zaczęły żółknąć liście, nie te najstarsze, ale drugie od dołu, pozostała tam taka czarna skorupka i pojawiło się podłużne zgrubienie na liściu od spodu zakończone czarną plamą. Przypomniałam sobie, że ten pierwszy storczyk też tak miał. Przesadziłam go, korzenie wydają się być ok, żółtego liścia odcięłam,ale nie wiem co to za zmiany na liściach. Czy to choroba, czy szkodnik? Nie chcę żeby inne storczyki również mi padły.
Na pierwszym zdjęciu jest storczyk, który jako pierwszy mi zginął.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”