Przecieranie liści

Awatar użytkownika
Mamba
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 25 cze 2008, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja przecieram najpierw z kurzu czystą wodą destylowaną z obu stron , a później wodą z dodatkiem soku z cytryny i też z obu stron. Od czasu do czasu spryskuję wodą te w gorszym stanie oraz nie częsciej niż raz na miesiąc Asahi SL. Ostatnio kupiłam też preparat do pielęgnacji storczyków / spryskiwania liści/ firmy Agrecol, który wg producenta głęboko nawilża liście i ma delikatne właściwości odżywcze. Zastosowałam go dopiero 2 razy i nie mogę powiedzieć jakie efekty przyniesie.
Robiłam też kompresy nawilżające na liście, ale w moim przypadku bez specjalnego efektu.
Penduka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 sty 2012, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak czyścić liście storczyków?

Post »

Cześć,
Zaglądając do niektórych galerii forumowiczów zauważyłam, że dużo roślinek ma błyszczące liście... I tu nasuwa się pytanie czym najlepiej jest je czyścić (wycierać zacieki i kurz) i jak żeby roślince nie zaszkodzić? Czy wszystkie rośliny to lubią (w swojej kolekcji mam kilka Falków, Miltoniopsis, Ondicium) czy są odmiany, których zdecydowanie lepiej nie ruszać?

Dzięki za porady,
Kasia
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Ja u swoich storczyków czyszczę ściereczką i wodą i tyle 1x na 2 tygodnie prejadę. ale nie wiem, niech inni sie wypowiedzą :wit
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
JacekCich
200p
200p
Posty: 205
Od: 30 kwie 2011, o 23:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Środa Wielkopolska

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Wystarcczy tak jak piszesz wilgotna ligninka. To że roślinki błyszczą na fotkach, to efekt również ekspozycji danej roślinki.
Tylko cierpliwi się doczekają, bo nie tracą nadziei.
Zielone Zakątki Jacka _||_ Stosowanie nawozów hydroponicznych _||_
Paludarium Jacka
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Są też nabłyszczacze do liści. Może i tego niektórzy używają?!
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Zamiast chemicznych nabłyszczaczy wolę stosować wodę z kilkoma kroplami cytryny i szmatkę. I tańsze i bezpieczniejsze dla rośliny.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Są nabłyszczacze - tylko po co stosować ?.
U nas stosowana bywa "mgiełka do storczyków" - czy "cud preparat" nie wiem ,nie stosuję.
Przeszukiwarka w sekcji odnalazła multum tematów informacji.
http://forumogrodnicze.info/search.php? ... 29&start=0
Wodę destylowaną w tym zawartą, można kupić bez zbędnego wydatku.a inne dodatki znaleźć u siebie w kuchni.

Zamiast wydawać pieniądze, warto ...pokusić się o naturalne metody, tu w sekcji jest opisane, omawiane.
Przemywając, używamy zmienianym wacikiem --->oczyści liście .
Jovanka pisze: -można dodać troszkę piwa/2-3 łyżeczki/100ml wody/ lub parę kropelek cytryny,grejfruta
na szklankę.Lekko przecierać- powinno zejść, a jak nie jutro powtórzyć.
:idea: Przed zadaniem pytania, warto przeszukać materiał już opracowany sekcji.
Tematów nie dublujemy- układ sekcji i Regulamin Forum ,określa taką zasadę..

Pozdrawiam
JOVANKA
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Doświadczeni hodowcy (przynajmniej niektórzy) zdecydowanie odradzają mgiełkę,wyrzucone pieniądze.Zdarzają się przypadki zagniwania roślin po zbyt obfitym "zamgławianiu" ;:14

Pozdrawiam Martika
Martika
Awatar użytkownika
dorotakol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1551
Od: 30 maja 2009, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Ja czyszczę tylko wacikiem nasączonym w kranówce.
Niektóre liście błyszczą bardziej (woskowce, większość phal. botanicznych), a niektóre mniej, zależy to też od stanu i ogólnej kondycji rośliny :D
Pozdrawiam Dorota!
cz.2 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=45150" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mcus
100p
100p
Posty: 143
Od: 19 lut 2011, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Konin

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Po kranówce mogą na liściach zostawać białe osady, jeśli już to przegotowaną wodą. Ja właśnie przemywam liście wacikiem zmoczonym przegotowaną wodą z kilkoma kroplami cytryny.
Pozdrowienia, Marta G.
mój mały bzik
Awatar użytkownika
meji
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 26 sty 2012, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak czyścić liście Storoczyków?

Post »

Ja swoje storczyki, a dokładnie liście ( a mam ich około 30sztk ) czyszczę zwykłą ścierką nawilżoną wodą. przecieram z góry, i jest ok, mają ładne liście, błyszczą własnym "blaskiem" .
Beata1990
50p
50p
Posty: 93
Od: 21 lis 2016, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przecieranie liści

Post »

Ja należę do osób, które czyszczą liście płynem do mycia naczyń i u mnie się ten sposób sprawdza. Ma to też jeden dodatkowy plus. Jeśli pojawiają sie przędziorki, to takie regularne czyszczenie skutecznie je eliminuje. Moim storczykom czyszczę liście wedle potrzeby, ale minimum raz w miesiącu. Najpierw dodaje odrobine płynu do wody z filtra Brita, wokół kwiatka tworze mgiełkę, której pozwalam kilka minut podziałać na liściach. Pózniej wycieram wacikiem i liście pięknie błyszczą :)
olkafr
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 22 lis 2016, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przecieranie liści

Post »

Zauważyłam, że u moich niektórych storczyków po pewnym czasie liscie zrobiły się tak jakby gumowe (?) lekko oklapnięte w dół.. Ciężko mi to wytłumaczyć.. Nie są takie sztywne jak na początku , można je lekko wyginać i nic z nimi się nie dzieje,gdzie przy nowszych egzeplarzach skutkowało by to pęknięciem liścia. Nie są to typowo zwiędłe liście jak przy przelaniu czy wysuszeniu. Liście są zielone na górze jak i pod spodem.Podlewam je kiedy tego potrzebują, liscie też czasem przecieram i uważam przy tym żeby woda nie dostała się do stożka wzrostu.Przelanie też raczej nie wchodzi w grę. Wie ktoś może o co chodzi?? Myślę jeszcze, że może mają zbyt suche powietrze?? Fakt pokój jest dość ciepły. Czy zwiększenie wilgotności w pokoju miałaby sens?? Pytam bo mam nawilżacz powietrza i może on by pomógł, z drugiej strony kwiaty dopiero co były podlewane i nie wiem czy takie zwilżanie ma teraz sens. Ma ktoś jakiś pomysł? Może powinnam częściej przecierać te liście lub robić okłady?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”