Instrukcje filmowe - filmy, programy TV-o storczykach

Awatar użytkownika
jasminee1
100p
100p
Posty: 116
Od: 6 lip 2008, o 11:49
Lokalizacja: Gdynia

Instrukcje filmowe - filmy, programy TV-o storczykach

Post »

Witajcie!

Wiele postów przeczytałam, szukając klarownego instruktażu przesadzania storczyka. Dla laika (takiego jak ja) to naprawdę problem.

Wreszcie natknęłam się na innym forum na doskonałe materiały filmowe, gdzie krok po kroku pokazane jest, co należy zrobić!

Filmy są po angielsku, ale nawet bez znajomości tego języka wszystko jest jasne :-)

Warto zobaczyć!

1. Przesadzanie phalaenopsisa



2. Przesadzanie paphiopedilum
http://www.youtube.com/watch?v=tlHzP1LB ... re=related

3. Przesadzanie cymbidium
http://www.youtube.com/watch?v=4ozQ9IHO ... re=related

Miłego odbioru!


Zapraszam wszystkich do zamieszczania w tym temacie innych linków do filmowych instruktaży!
jasminee1 :wit
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Świetny materiał instruktażowy. Krok, po kroku, na spokojnie.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam!

Cieszę się, ze w poszukiwaniach trafiacie na takie ciekawe prezentacje.
Znam je, staram się na bieżąco penetrować ten obszar.
Filmików jest multum.

Jednak.... taką mam uwagę - pozwolę sobie ją przytoczyć:
-niezależnie od znajomości języka,(bo wiele można zrozumieć i bez tego )są tam praktyki nam obce i troszkę ryzykowne.
To co zauważam na szybko :
-cięcia korzeni zdrowych/skracanie/ też bywa stosowane ale......
-cięcia pędu kwiatowego - raczej nie preferujemy
-brak dezynfekcji
-przesadzanie, czy rozsadzanie dotyczy przypadków ,które w naszych warunkach tego
nie wymagają.

-różnice składów mieszanek do podłoża/naturalne/--->co kraj to obyczaj!
-bywaja inne czasy okresu spoczynku/w zależności od tego skąd jest filmik.
To ostatni paradoks gdy odczytujemy literalnie - u nas w okresie wiosna-lato max.nasłonecznienia i wegetacja pełną parą.W Australii to JESIEŃ ZIMA.Niewłaściwe odczytanie ----> = KLOPS uprawowy.
-trzeba zwracać uwagę kto filmik realizuje. jest mnóstwo prezentacji czysto hadlowych-niestety uprawa w zautomatyzowanych szklarniach, to nie to samo, co warunki uprawy domowej.Nie da się przenieść tak pprosto wielu rzeczy.
-najlepiej wypadają porady praktyków hobbystów
-
itp...
itd.....

Oczywiście....wszystko jest możliwe do zrozumienia gdy podparte jest wiedzą książkową,
z forów /o uprawie i biologii/ i wkładem własnej praktyki.
Najlepiej ,co doradzę:
zapoznać się z zagadnieniem przed oglądaniem. Później to sobie konfrotować
...
i to niezależnie od stopnia swojej fachowości.

Życzę wykorzystania zasobów internetu- ale z rozwagą.
O wątpliwościach... możemy chętnie rozmawiać.Nawet powinniśmy bo się nasuwają.
Prezentacje uważam za bardzo pożyteczne, są łatwe i proste/na tym polega siła przekazu/ więc spełniają rolę edukacyjną

Mam pewne wątpliwości do linkowania dalszego - otóż... tych filmików jest b.dużo ,Podawanie linków myślę ,że zbytecznym, ponieważ w linkach już podanych po prawej stronie jest cały katalog do oglądania z tematyki storczykowej.
Wystarczy tam raz wejść, zapisać sobie jeden adres bloku i w wolnej chwili czy w potrzebie.... oglądać.

Ciekawsza sprawą (moim zdaniem )są materiały publikowane edukacyjnie, poradnictwo ,Są to filmy większe-instruktażowe.
W tym temacie można je swobodnie dołączyć wskazaniem..


Oczywiście :P nie omieszkam :P wskazać , ze własna praktyka + ;:37 to dopiero skarbnica.


pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
jasminee1
100p
100p
Posty: 116
Od: 6 lip 2008, o 11:49
Lokalizacja: Gdynia

Post »

Jovanko, masz absolutną rację.
Własne doświadczenie przede wszystkim, ale by je zdobyć, potrzeba trochę informacji.

Cieszę sie, że skomentowałaś te filmy - dopiero teraz, z Twoim komentarzem i korektami stanowią całość, najbardziej dla nas przydatną :-)

Jeśli znajdziesz jakieś wartościowe edukacyjne materiały, to wklej je dla nas proszę.
Moim zamysłem było zamieszczanie tutaj wyłącznie sensownych filmów, pod okiem fachowców z tego forum. Takich, które rzeczywiście coś przynoszą, a nie są wyłącznie reklamówkami lub co gorsza popisem jakiegoś dyletanta.
jasminee1 :wit
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Orchideas-de Vietnams.pps

Post »

Pokaz slajdów "ORCHIDEAS-DE-VIETNAM.pps.Podczas pokazu włącz głośniki i powiększ obraz/kliknij mały ekranik w prawym dolnym rogu obok przesuwającego się paska wyświetlania/. poniżej link.
http://www.youtube.com/watch?v=dPVABS_EWL0
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Orchideas-de Vietnams.pps

Post »

Jeszcze raz piękne Orchidee i piękny podkład muzyczny ;:109 ;:109 ;:109http://www.youtube.com/watch?v=46H8GtMR3mg&feature=related
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Film z wystawy storczyków w Sosnowcu

Post »

Zapraszam do obejrzenia filmu nakręconego dla potrzeb TVS -fotoreportaż z wystawy storczyków w Sosnowcu.
Program był emitowany w cyklu SEKRETY NATURY /dwuczęściowy ok.25 mnut razem/.
Polecam uwadze również inne :
Balkon w kwiatach,
Wstęp do sztuki bonsai,
inne ...wg wykazu.
Bardzo ciekawy cykl prowadzony przez P.Kardasza; mozna znależć w nim praktyczne wskazówki uprawy i prowadzenia uprawy
roślin ,zwłaszcza tych które "zdobywają" nasze parapety i ogrody . Dla wielu mogą być nowościami .

- Mają być trzy albo nawet cztery części Sekretów Natury z naszej wystawy.

Temat zostanie (być może ) włączony do fotoreportaży,po uzyskaniu wszystkich części.
Do oglądania juz teraz zapraszam tutaj ---->F I L M

pozdrawiam, życzę miłego oglądania. Piękna muzyka dodatkowo wzmaga emocje!
JOVANKA
Awatar użytkownika
Agita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2327
Od: 5 lis 2008, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Film z wystawy storczyków w Sosnowcu

Post »

Jovanko, dzięki za świetny filmik, dla mnie- osoby, która nigdy nie była jeszcze na żadnej wystawie, szczególnie cenny.
Przy okazji dowiedziałam się kilku ciekawostek.
Wielka przyjemność oglądania, poczułam się, jakbym również tam była :)

Czekam na kolejne części, mam nadzieję, że jedna z nich będzie dotyczyła phalaenopsis, ale chyba nie może być inaczej... ;)
Pozdrawiam, Agnieszka
Storczyki cz. I ; Storczyki cz. II ; Tu inne zielone
"Nie ma jednej prawdy, jeśli rzetelnie obserwuje się człowieka" Z. Zapasiewicz
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Film z wystawy storczyków w Sosnowcu

Post »

Super, nawet jest tam pokazana moja rózowo-brązowa Vanda :).
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Film z wystawy storczyków w Sosnowcu

Post »

Dziękuję Jovanko za umożliwienie obejrzenia tego ciekawego fotoreportażu.

Mimo, że miałam okazję oglądać Wystawę na żywo, to z przyjemnością przypomniałam sobie jej klimat.
Bardzo podoba mi się komentarz Piotra Kardasza, z którego emanuje ogromna pasja i wiedza.
W sposób niezwykle czytelny przedstawia historię pozyskiwania i istotę uprawy storczyków w powiązaniu
z ich środowiskiem naturalnym.
Mogłabym na ten temat słuchać, słuchać i słuchać.... :)

Czekam również z zainteresowaniem na kolejne części.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Film z wystawy storczyków w Sosnowcu

Post »

Rzeczywiście była ciekawa, choć potem zauważyłam kilk błędów. zamiast Paphiopedilum było Pophiopedillum czy jakoś tak, zamiast Brassia było Brasia, a zwykła rózowa Vanda hybryda została nazwana "Vanda caerulea" (poza tym, to jest coerulea i ta odmiana jest niebieska). Nie licząc tych błędów, filmik był bardzo fajny i interesujący, zwłaszcza, że była tam moja Vanda.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Film z wystawy storczyków w Sosnowcu

Post »

Nie jest zupełnie tak z błędami , jak pisze Storczykowa :lol:
zamiast Paphiopedilum było Pophiopedillum czy jakoś tak, zamiast Brassia było Brasia, a zwykła rózowa Vanda hybryda została nazwana "Vanda caerulea" (poza tym, to jest coerulea i ta odmiana jest niebieska).
1/była zmiana nazwy nie na "coś tak" ale na Paphiopodilum. słuchajmy ze zrozumieniem.
Nazwa zapewne ma stare umocowanie -do 1940 roku ... lub regionalne.Występuje czasami w mowie i piśmie /Indie,Francja,USA/
vide :Encyclopaedia of Environmental Pollution and Awareness in the 21st Century Autorzy V.K. Prabhakar str.89.
Dla nas współczesnych :P i spoza botaniki, to wydaje się udziwnieniem podczas używania powszechnej nazwy Paphiopedilum
2/Brassia-Brasia... to pewnie kwestia dżwiękowa
3/oglądając...nie skojarzyłam informacji błędnej o vandach. "Vanda caerulea" była przywołana jako podstawa do tworzenia
krzyżówek.I to wynikało z treści przekazu. Obraz rzeczywiście pokazywał wyłącznie hybrydy prezentowane w ofercie i na wystawie.Stąd zbitka /o czym innym mowa a inny abraz/,ale ...do zrozumienia :P przez storczykarzy.To robótka "montażysty"

Nie wątpię, ze prezentacja z wystawy, jak i inne tematy mają fachową oprawę.
Pan Piotr Kardasz nie jest amatorem w tej dziedzinie.
Od wielu lat specjalizuje się w dziedzinie kwiatowo-roślinnej :P - jest autorem wielu opracowań tematycznych(książki, poradniki)twórcą programów o przyrodzie od dziesiątków lat w PR i obecnie teżw TVS.
Więc pomyłki merytoryczne raczej nie wchodzą w grę; mogą natomiast zdarzać się przywoływanie nazw archaicznych, które wyszły z obiegu.

Warto o tym wiedzieć..aby pobieżne opinie nie tworzyły mitu bylejakości.

Tyle słów wyjaśnienia,
JOVANKA
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Film z wystawy storczyków w Sosnowcu

Post »

W tych napisach były Vanda caerulea (napisane przy różowej Vandzie w kratkę), ale pewnie napisy dorabial ktoś, kto się niezbyt zna i stad błedy w nazwach. I nie zgodze się z tym, że Vandy wystarczy tylko spryskać, sama się przekonałam, ze to nie wystarczy, by Vanda mogła przeżyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”