Zmiana chorobowa na liściu falenopsisa

alastor
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 sie 2008, o 18:33
Lokalizacja: wrocław

Re: Bardzo chory falek

Post »

dziękuję bardzo za odpowiedzi :) przyznam szczerze, że propozycja, Jovanki bardzo przypadła mi do gustu - cięcie liści z pewnością było szokiem dla rośliny aczkolwiek lepsze chyba to niż zostawienie tych wszystkich plam. poza tym strasznie jestem ciekawa koloru kwiatów (poprzednia właścicielka nie pamięta jaki był) :) więc cieszę się, że jednak mogę zostawić pędzik :)
Volcowitch- dziękuję za szybką reakcję :)
gdyby coś się działo, to oczywiście wciąż będę żebrać ;:180 o pomoc
pozdrawiam
Magda
88mag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

co z liśćmi?

Post »

Witajcie, od dawna przeglądam już forum. Czytam uważnie Wasze rady, staram się z nich korzystać. Niestety mam problem z moim Phalaenopsisem. Mam wrażenie, że coś źle robię. Liście są dziwnego, ciemnozielonego koloru z fioletowo-bordowymi obwódkami. Czytałam że może być to spowodowane różowym zabarwieniem kwiatka i jego genami, jak również zbyt mocnym słońcem. Ponadto tam gdzie jest zwykle zgięcie liścia mam zasuszoną, lub czarną kreskę... Obawiam się, że może być to spowodowane zraszaniem liści w słoneczne dni. Poza tym na liściach od spodu robią się takie małe, białe, twarde wybrzuszenia z czarną obwódką. Przechodzę obecnie okres walki z ziemiórkami, co jeszcze bardziej potęguje moje obawy co do stanu zdrowia rośliny. Do tego polecono mi środek owadobójczy Decis. Jeśli chodzi o światło to storczyk stoi na południowo-wschodnim oknie, z tym tylko, że już po godz 14 ma cień. Podlewam raz na tydzień, 12 dni. Korzenie w podłożu wydają się być w dobrym stanie. Do niedawna podlewałam kranówką czyszczoną przez filtr. Ostatnio zaczęłam również tę wodę gotować. Korzenie powietrzne są w trochę gorszej kondycji, ponieważ nie potrafię zapewnić storczykowi odpowiedniej wilgotności. Postawiony jest na odwróconej podstawce obłożonej keramzytem podlanym wodą. Staram się również zraszać liście codziennie rano. Wczoraj storczyk został nawodniony w półgodzinnej kąpieli. Zdjęcia robione telefonem, niestety nie mam pod ręką aparatu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Czy coś faktycznie dzieje się niedobrego z rośliną? Czy to po prostu moja nadgorliwość względem storczyka? ;:131
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: co z liśćmi?

Post »

na moje oko Twój storczyka wygląda bardzo zdrowo :) Te plamki mogą być efektem starych mechanicznych uszkodzeń, a ta plamka z otoczką, może być efektem jakiegoś szkodnika ssącego. Jeśli nie zauważyłaś żadnego to nie martwiłabym się tym, obserwuj storczyka, bo jeśli plamek będzie przybywać to wtedy będziesz miała prawo się martwić :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
88mag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: co z liśćmi?

Post »

właśnie coraz więcej robi się tych wybrzuszeń. Te białe, twarde wypukłości pojawiają się nagle i później już zostają na liściu. Na zdjęciu pokazałam jeden punkt, który zauważyłam właśnie wczoraj... Może to są przędziorki? :?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: co z liśćmi?

Post »

u mnie spustoszenie po przędziorkach wyglądało zupełnie inaczej, możesz zobaczyć w moim wątku, na małej siewce Phal. Violacea.. Te wybrzuszenia, to może być efekt złej gospodarki wodnej rośliny. Wiecej o podobnym przypadku możesz przeczytać TUTAJ
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
88mag
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2013, o 10:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: co z liśćmi?

Post »

Dziękuję Aniu za odpowiedź, poczytam może faktycznie przesadzam i nie jest to nic groźnego. Po prostu bardzo przywiązałam się do tego falka i nie chcę by mu się krzywda działa :)
ursuletta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2014, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z lisciami storczyka

Post »

Witam,
Mam problem z listkami jednego z moich storczykow. Mianowicie, od tygodnia sa sztywne i proste i do tego zaczynaja zawijac sie do srodka. Pielegnuje go tak samo jak pozostale, z ktorymi nie mam problemu. Rok temu mialam identyczna sytuacje z innym storczykiem i po tygodniu caly slupek z liscmi po prostu odpadl z ziemii i zostaly tylko korzenie. Poradzcie prosze co z nim zrobic i gdzie tkwi moj blad. Obrazek
Awatar użytkownika
mara
200p
200p
Posty: 475
Od: 24 lip 2013, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

Jaki jest stan korzeni storczyka? Jak często nawozisz i podlewasz?
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

Witam
pozwole sobie podpiąc sie pod temat oraz pod pytanie,poniewaz mam taka sama sytuacje z moim Phalem...
tez dziwnie mu wykrzywia liscie i zawija do wewnątrz,
podlewam wtedy gdy obeschną dobrze korzenia, do tej pory nie nawoziłam,
stan korzeni jest ogólnie dobry, jest kilka zgnitych, ktorymi zamierzam zając sie po kwitnieniu,
Phal. kwitnął od sierpnia do listopada, następnie od razu wypuścił nowe pędy i teraz znow kwitnie od poczatku grudnia
problem z liscmi nasilił się po ostatnim przekwitnięciu,
stoi przy oknie zachodnim,
bardzo rownież prosze bardziej doświadczonych o pomoc co moze sie z nim dziać??
pozdrawiam!
katharina
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 mar 2013, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

Witajcie!

Aby nie tworzyć nowego wątku podpinam się po ten, gdyż mój problem również dotyczy liści.
Storczyk, o którym mowa, "mieszka" u mnie od końca października, a został zakupiony w kwiaciarni. Dopiero teraz zaczyna zrzucać kwiaty, ale to akurat jest normalne :)
Piszę tutaj an forum, ponieważ zaniepokoiło mnie to, że już drugi liść tego storczyka w przeciągu dwóch tygodni (i to wcale nie najstarszy co widać na zdjęciu) zaczyna żółknąć. Korzenie w stanie bardzo dobrym, kwiat stoi przy oknie południowym (inny storczyk, który jest w tym samym pomieszczeniu wypuścił piękne pędy i kwitnie w najlepsze). Moje pytanie: czy odpadanie tych liści jest normalne, czy Phal "oszalał"??
Help me please :wink: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
asii
50p
50p
Posty: 53
Od: 27 gru 2013, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

Witajcie
ponawiam prośbe o rade odnośnie niepokojących zmian na liściach
tzn ich sztywnienie i zawijanie, juz z moim drugim Phelem dzieje sie to samo,
coto moze byc za choroba??
pozdrawiam POMÓŻCIE!
Awatar użytkownika
annamaria13
100p
100p
Posty: 178
Od: 24 lip 2010, o 12:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

mi liści żółkły jak były wystawione na słonko i zostały popalone lub jak roślinka miała za dużo wody

ja mi listki wywijało to miał za ddużo wody i nawozu bo wbrew logice listki wydają się jak by im wody brakowało a rośliny są mówiąc kolokiwalnie przelane- takie moje doświadczenie ale może ktoś inny ma inne zdanie z forumowiczy
pozrawiam anna_maria

mój wątek : http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36706" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Problem z lisciami storczyka

Post »

Korzenie wygladaja zdrowo, na drugim zdjeciu widac ze ta ciemna plama od spodu liscia wchodzi na stozek wzrostu. Na Twoim miejscu usunelabym zolknace liscie sterylnym nozem, wykapala rosline w roztworze srodka przeciwgrzybowego i troche przesuszyla dla pewnosci, ale to moje indywidualne zdanie. Dobry bedzie Topsin, no i wegiel drzewny na zasypanie ranek po lisciach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”