Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Dendrobium Yellow

Post »

Witajcie,

Piszę do Was, ponieważ nie wiem jak postępować z moim dendrobium Yellow.
Wypuściło ono kilka nowych "odnóżek" jednak jeszcze nie mają korzeni.
Dwie z nich wyrastają jakby z podłoża, a nie na pędzie.
Czy należy je oderwać i przesadzić do własnych pojemników?
Jedna wypuściła na pędzie korzonki i już rośnie sama. Co zrobić z pozostałymi?
Awatar użytkownika
Rejden
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2761
Od: 22 sie 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Będzin, Zagłębie Dąbrowskie

Re: Dendrobium Yellow

Post »

Witaj.
Te co wyrastają z ziemi nie odrywaj, dadzą one siłę roślince do ponownego kwitnienia.
Odrost na pędzie delikatnie odetnij i wsadź osobno za kilka lat sam zakwitnie.
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Umierjące Dendrobium Phalaenopsis

Post »

Witaj,

Ja mam same Phalaenopsisy, ale z troski zapytam: po ucięciu martwych korzonków a przed włożeniem rośliny w podłoże, zasypałeś ranki węglem/ cynamonem? To po to, by nic się tam nie wdało :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierjące Dendrobium Phalaenopsis

Post »

Witaj Kolberg,

Tak "po sportowemu" powiem...oto . mamy .kolejny powtórkowy temat.
To falstart.

Bo... tematów o dendrobium typu phalaenopsis jest wiele.Wyszukiwarki działają !
Wystarczy odnaleźć, przeczytać i porównać warunki - znaleźć samemu różnice w uprawie i ewentualne błędy.
Przypadki omawiane w sekcji są " z życia" i...najwięcej uczą.
Materiały zawierają zawsze odniesienie linkiem do bazy informatycznej o kulturze i pielęgnacji storczyka.
Wiec ...cóż więcej potrzeba ?

Moja uwaga:
-niefortunny był prawdopodobnie okres przesadzenia z głęboką ingerencja w korzenie...i słaba ich kondycja...
-dobór podłoża jest określony i musi zapewniać dobry przepływ powietrza. Podłoże ,które zastosowałeś nie zawsze spełnia te wymagania z uwagi na obecność drobnej frakcji /często sygnalizowane/. Być może jest faktycznie drobne?
-nie bierzesz pod uwagę, że stare psb.tracą swoją aktywność i zrzucają liście.To efekt naturalny...i nic tego nie zmieni.

-moga być szkodniki inne patogeny ;przyspieszą stratę liści....
- piszesz.....ze kwitł kilka razy. ...;:oj ..co najmniej ..dziwne,że zjawiska opadania liści nie udało się uchwycić. w poprzednich kwitnieniach....A, przecież to muszą czynić :lol: i znane są z tego,ze potrafią kwitnąć na " łysym badylku"..... :D
u nas pokazywane,omawiane.....

Gdy poczytasz o wymaganiach dla tych roślin oraz dyskusji w wątku (do którego przesuwam ten temat ) będzie dużo jaśniej :lol: .I znajdziesz sam odpowiedź po porównaniu zasad "co trzeba" z warunkami jakie mają.

Temat zostaje włączony do tematu wg linku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=10901

i tam można kontynuować rozmowę.... przy wątpliwościach.... pomożemy ...
JOVANKA


.
Awatar użytkownika
mysza007
100p
100p
Posty: 123
Od: 3 gru 2011, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Dendrobium Yellow

Post »

Pojawiam się znowu w swoim wątku ponieważ nadal mam
problem z moim Dendrobium Yellow :(
Otóż, keiki które odcięłam od rosliny matecznej, umieszczone w
osobnej doniczce i podłożu zaczęło żółknąć.
Nie podlewam go często, ani za rzadko, z reguły raz na tydzien bądź dwa tygodnie.
Sprawdzałam system korzeniowy, jest ładny, jasniutki, nie widać aby gdzie korzenie chorowały.
Jak te maleństwo uratować? :(:(:(

Aby juz nie zakładać nowego wątku zapytam, co poradzić na pleśń pojawiającą się na podłożu draceny?
Przesadziłam ją ostatnio do nowego podłoża i jak na razie jej nie podlewam, a pleśń się pojawia.
Przestawiłam ją teraz w cieplejsze miejsce, moze cos to pomoże.
Czy w takim wypadku stosować jakiś środek przeciwko pleśni?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dendrobium Yellow

Post »

Kilka problemów złozyło sie na niepowodzenia przy keiki.
-One sa bardzo wrażliwe i % uzysku db.roslin generalnie jest dość niski.
-mogę sądzić ,ze nie miały odpowiedniego systemu korzeniowego aby rozpocząć własne życie
-takie "maluchy lepiej w pierwszej fazie ukorzeniać w sphagnum, w drugiej fazie dopiero z domieszka podłoża= korzenie sa b.delikatne , prawie powierzchniowe.W podłożu maja trudności.
Proponuje ...zastosować lekką kołderkę ze sphagnum z dużym dostępem powietrza do korzeni. Ostrożnie ze zraszaniem- korzenie przed nocą muszą być osuszone.

O co do pleśni na dracenie....-to tez są grzyby :lol:
- można spróbować zwalczać je za pomocą mikstury... np.10ml H202 3% /woda utleniona- pastylki,płyn--->apteka/w 1 litrze wody
/powinno "zadziałać"/. Nic mocniejszego ,bo płyn dosięga korzeni !
Lub zastosować jeden z preparatów p/grzybowych - jest duża gama środków w handlu.
Przewietrzać /spulchniać wierzchnią warstwę ziemi lub...ją wymienić częściowo.

Mam prośbę....
w stopce umieściłaś wskazania na swoją stronę- jest to wbrew regulaminowi - § 4.7 określa warunki i akcept Administracji.
Proszę o wycofanie tej częsci zapisu.
Można wyłącznie wpisać do profilu takie wskazanie - jest tam stosowna rubryka.


Pozdrawiam, życzę powodzenia
JOVANKA
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pomoc dla Dendrobium typu phalaenopsis.

Post »

Moje Dendrobium także zrzuca liście :/ Nie martwi mnie to, bo wiem, że taka kolej rzeczy na starych pseudobulwach, ale martwi mnie, że na młodych tez żółkną :( To już chyba nie jest normalne... Storczyka dostałam raptem przed tygodniem, nie wiem jak był pielęgnowany, czy możliwe, że po prostu przemarzł w drodze lub miał zbyt sucho? Bo pseudobulwy były trochę pomarszczone.. Niestety nie zrobię zdjęcia bo nie zabierałam aparatu, a telefon tez został w domu ;:14
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Dendrobium
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lut 2013, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

dendrobium nobile proszę o pomoc

Post »

Dzień Dobry wszystkim :)
Otóż , dostałam parę dni temu dendrobium nobile a , że jest to mój pierwszy storczyk, zupełnie nie wiem jak z nim teraz postępować :( Problem leży w tym, że kwiatki jakby mi zdechły, po przeczytaniu informacji o storczykach,dowiedziałam się , że korzenie chyba powinny być zielone (załączę zdjęcia mojego) jakby zajrzeć głębiej w doniczkę barwa zielona jest ale wyżej już jakby białe się robiły :/ Jeżeli tak to powinnam podlać? Dodam, że po wyjęciu z doniczki na dole jest troszkę wody (sama jeszcze u siebie nie podlewałam) Dodaję zdjęcia aby Państwo mogli ocenić co jest z nim nie tak, bardzo proszę o porady :(

http://imageshack.us/photo/my-images/18/wp000580l.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/201/wp000582.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/688/wp000583l.jpg/
Awatar użytkownika
Maua
50p
50p
Posty: 55
Od: 2 sie 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: dendrobium nobile proszę o pomoc

Post »

Znawcą nie jestem bo sama dopiero pierwsze kroczki stawiam, ale dendrobia mam więc mogę tylko napisać, że moje korzenie są białe - zielone ma jedynie końcówki gdy rosną. Co do opadłych kwiatków to chyba normalne u wszystkich storczyków, że przy zmianie miejsca, transporcie itp po prostu tracą kwiatki. Przekwitnie, ale przy dobrej opiece za jakiś czas zakwitnie znowu :)

Na moim parapecie - keiki Obrazek
Oraz już po posadzeniu rozrost korzeni w doniczce Obrazek

Ja bym nie podlewała od razu, zwłaszcza, że piszesz o wodzie na dnie doniczki. A kora jest wilgotna jak dotkniesz palcem? Na początku robiłam błąd za każdym razem bo moczyłam, ale nauczona już trochę radziłabym podlać po czasie jak przed czasem :wink: Możesz nawet wyciągnąć z osłonki żeby obsechł z tej wody co w niej stał.

Uschnięte kwiatki chyba można zostawić, aż same opadną lub oberwać te już opadnięte - nie jestem pewna, ale jak kupowałam w kwiaciarni po przekwitnięciu roślinki to Pani zawsze obrywała mówiąc, że po co mają roślince zabierać "życie". Sama zabrałam swoje dendrobia od mamy bo trzymała je w zwykłej ziemi to chyba kwiatuszki zostawiłam aż same opadły ( bardzo szybciutko to nastąpiło).

Oczywiście poczekaj jeszcze na wypowiedzi osób bardziej zagłębionych w temacie i powodzenia :wit


Aha bo zapomniałam, storczyków się raczej nie podlewa tylko moczy :) Ja robię im kąpiel w ok 3/4 osłonki w odstanej wodzie przez około 15minut co 2-3 tyg. Różnie bywa ze względu na posiadany zwierzyniec i zieleniec adekwatny do czasu wolnego i ile dzieci dadzą coś zrobić ;) dlatego szczegóły hodowli radzę poczytać na fachowych stronach
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Problem z Dendrobium

Post »

Mam problem z Dendrobium, kupionym na przeceni. Otóż najmłodsze liście nowych pseudobulw wyrastają czarne, a po pewnym czasie ginie cały człon. O co może chodzić? Dorosłe pseudobulwy są OK, niektóre młode pseudobulwy też.

Obrazek
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

Post »

Może spróbuj wymienić podłoże na nowe? Może uda się znaleźć winowajcę całej akcji?
renetka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 wrz 2015, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

Post »

witam czytajacych :)mam storczyka dendrobium, przekwitl i zaczal wypuszczac nowe pedy ale cos z nimi sie dzieje liscie sa pozwijane i poskrecane jak na zdjeciu, czy ktos z was wie, czy to normalne zjawisko czy tez choroba a moze jakis szkodnik go zaatakowal choc obserwuje ziemie i nie widze nic niepokojacego, moze przesadzenie moze mu pomoc, choc z tego co pisza o storczykach to wskazane sa dla nich jak najmniejsze doniczki
Obrazek

Prosimy o używanie poprawnej pisowni, stosowanie polskich znaków i zaczynanie zdań z dużej litery. Dziękuję. wanda/mod
natka_211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2053
Od: 18 lip 2014, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ol

Re: Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

Post »

A liście np nie są klejące?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”