Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cindirella85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2010, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Dendrobium nobile - porady

Post »

Postanowiłam zapisać się tutaj na forum, aby zasięgnąć Waszych cennych porad. Przeczytałam już troszkę literatury na temat hodowli, ale nadal mam kilka pytań. W maju dostałam w prezencie przepiękny (wtedy) dendrobium nobile. Wtedy sobie tylko stał na biurku i pięknie wyglądał. Po ok. 3 tygodniach kwiaty zaczęły usychać i opadać. No i jest sobie teraz taki łysy, bez kwiatów.
Zrobiłam kilka zdjęć i mam parę pytań.
Na zdjęciach zaznaczyłam strzałeczką to, co mnie intryguje. :)
Korzenie na powierzchni (1 fot.) chyba nie wyglądają najlepiej, prawda? Zawsze miałam tendencję do przelewanie wszystkich roślin : :( Mam coś z nimi konkretnego zrobić?
Na 1 i 2 zdjęciu są pokazane korzenie, ale na 2 wyglądają nieco inaczej - są takie żółte, wyglądają jak drewno. Niektóre porośnięte jakąś pleśnią, inne mają taki zgniły kolor. Zobaczcie sami.

Obrazek Obrazek

Czy to jest to keiki z wypuszczającym korzeniem? Co radzicie z nim zrobić?
Obrazek

Wyjęłam go z doniczki, łatwo wyszedł - czy te korzonki wyglądają w porządku? Nie powinny być zielone, tak jak u niektórych? I czym są te białe plamki? Mam nadzieję, że to nie żadna choroba.
Obrazek Obrazek

A tutaj ogólny widok mojej pierwszej roślinki :) Od 1-2 miesięcy puścił te nowe liście, co tak sterczą i rosną to jak szalone. Czy z tych - na razie - wiotkich łodyżek zrobią się kiedyś takie grube łodygi jak ta główna? I w ogóle to jakoś tak strasznie dużo tego, tu dwie grube łodygi, tam trzecia przycieta, tutaj kolejne 2 długaśne i wiotkie odsterczają na boki. W ziemi też jakieś gule rosną :-)
Obrazek

I ostatnie pytanie. Do tej pory nic nie robiłam z tym dendrobium (oprócz podlewania, chyba nadmiernego). Nawet nie usuwałam tych zeschniętych pozostałości po kwiatach (co widać na ostatnim zdjęciu). Co powinnam teraz z nim zrobić? Chodzi mi o to, jak to jest z tym spoczynkiem bądź wzbudzaniem kwitnienia. Nic już nie robić i czekać do nowego roku i wtedy rozpocząć jakiś normalny tryb pielęgnacji?
Będę ogromnie wdzięczna za wszelkie informacje.
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mój pierwszy storczyk - Dendrobium nobile

Post »

To dendrobium wygląda całkiem ładnie. Korzonki ma zdrowe, tymi na powierzchni się nie przejmuj. Dendrobium nobile, aby zakwitnąć potrzebuje okresu spoczynku i różnicy temperatury między dniem a nocą. Jeśli się tego nie zapewni, to roślina zamiast kwiatów wytwarza keiki. Moje dendrobium od początku maja do pierwszych przymrozków siedzi na balkonie. Po jakimś miesiącu bytowania na balkonie wypuszcza pączki. W tym roku w lipcu kwitła ponad 60cioma kwiatami. W okresie zimowym nie jestem w stanie jej zapewnić przechłodzenia, więc zamiast kwitnąć wypuszcza keiki. Jak masz takie miejsce, to najlepiej ustaw swoje dendrobium w jasnym, ale chłodnym miejscu. Gdy pseudobulwy osiągną dojrzałość powinny pięknie zakwitnąć :)
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
cindirella85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2010, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Re: Mój pierwszy storczyk - Dendrobium nobile

Post »

bardzo dziękuję za odpowiedź. Wystawiłam dzisiaj swojego podopiecznego na balkon, świeci na niego to słabe słoneczko, na zewnątrz jest dość chłodno.
A co mam uczynić z tymi zwisającymi dwoma łodyżkami? One będą kiedyś takie grube jak główna bulwa (nie wiem czy używam dobrego terminu, chodzi mi o tę najgrubszą łodygę). Powinnam wbić w sąsiedztwie patyczek i naprostować je?
Awatar użytkownika
Nesuniaaa
500p
500p
Posty: 924
Od: 8 kwie 2009, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mój pierwszy storczyk - Dendrobium nobile

Post »

Ja swoje dendrobium związałam, bo też się rozchodziło na wszystkie strony.
Moje storczyki ------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=21813" onclick="window.open(this.href);return false;
Storczyki cz. 2 --------> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=41733" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Mój pierwszy storczyk - Dendrobium nobile

Post »

Teraz kiedy te nowe przyrosty są już takie duże to chyba nie uda się ich naprostować.
Ciut za bardzo je podlewasz (jak znam życie to w środku doniczki jest włożone takie drewienko , które długo trzyma wodę), dendrobium przed kwitnieniem lubi też suszę. Te dwie nowe pseudobulwy wyglądają już na dojrzałe dlatego teraz nie podlewaj go już i zapewnij chłodek - powinno zakwitnąć.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Awatar użytkownika
cindirella85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 wrz 2010, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Re: Mój pierwszy storczyk - Dendrobium nobile

Post »

No właśnie już go nie podlewam, bo widziałam że ma tam nadal wiglotno.
Udało mi się naprostować te dwa nowe przyrosty.
I czy mogę prosić o wyjaśnienie?
Bulwa, to główna łodyga. A pseudobulwy, to są właśnie te nowe przyrosty, które udało mi się naprostować?
Jeśli nie, to proszę, wyprowadźcie mnie z błędu.
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Re: Mój pierwszy storczyk - Dendrobium nobile

Post »

Bulwa i pseudobulwa to to samo , mówi się też nowy przyrost.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
x -C - m

Re: Mój pierwszy storczyk - Dendrobium nobile

Post »

Pseudobulwa to łodyga storczyka. Pseudobulwa dlatego,że pełni funkcje bulwy choć anatomicznie nią nie jest.
Awatar użytkownika
paulinka09
500p
500p
Posty: 586
Od: 18 sie 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Przekwitnięte dendrobium

Post »

Dostałam dendrobium i teraz przekwitło a ja (zielona jak trawka na wisnę)nie wiem co dalej z nim zdobić.Obciąć ,zostawć kija?Jak obciąć to w którym miejscu?Dodam zdjęcie jak aktualnie wygląda.
Obrazek
x -C - m

Re: Przekwitnięte dendrobium

Post »

Zetnij pęd kwiatowy bezpośrednio nad pseudobulwą. Teraz przejdzie okres spoczynku, chyba że u podstawy zaczną wyrastać nowe psb. To wtedy nie wprowadzaj go w okres spoczynku.
Awatar użytkownika
paulinka09
500p
500p
Posty: 586
Od: 18 sie 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekwitnięte dendrobium

Post »

Dzięki Kamilu za pomoc.
Awatar użytkownika
paulinka09
500p
500p
Posty: 586
Od: 18 sie 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekwitnięte dendrobium

Post »

Igorze,to ja mam ciut większą wiedzę o storczykach niż twoja ciocia :;230 .Podlewać umiarkowanie,nawozem bardziej rozcieńczonym niż jest napisane na opakowaniu,nie stawiać w pełnym słońcu.Jak o czymś zapomniałam to proszę dopisz,bo ja się dopiero uczę jak się obchodzić ze storczykami.
Awatar użytkownika
paulinka09
500p
500p
Posty: 586
Od: 18 sie 2008, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przekwitnięte dendrobium

Post »

Igorze a co sądzisz o podlewaniu wodą z deszcz lub śniegu.Jeszcze nie próbowałam ale słyszałam że to dobre dla roślin,tylko nie wiem czy dla storczyków też.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”