Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Re: Problem z Dendrobium typu phalaenopsis

Post »

capo36 pisze:pseudobulwa jedynie przy dole była podgnita reszta była sucha wraz z liśćmi na którym są czarne plamy.
Bardzo niejasno piszesz. Jaka pseudobulwa? i pod koniec zdania nie łapie jego sensu
capo36 pisze:ta bulwa mnie poważnie martwi Proszę was o wasze zdanie... na początku zrobiła się zółta potem zaczęła ciemnieć następnie liście i tak zostało
Jaka bulwa?

Staraj się używać znaków interpunkcyjnych bo bardzo ciężko się czyta to co piszesz.

Postaraj się napisać dokładnie o co chodzi bez skrótów myślowych. Coś się zaradzi.

Prezentujesz dwa zdjęcia.

To po lewej to zgnity mały przyrost z którego nic nie będzie oraz to po prawej które prezentuje kilka starych pseudobulw.
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jak dla mnie to jasne i nie widzę nic co jest nie zrozumiałe w mojej wypowiedzi "jaka pseudo bulwa", o ile znasz się na storczykach to jasne że jest to ps-bulwa dendrobium, młody pęd który u dołu był zgnity, przy samych korzeniach reszta uschła i nabrała koloru ciemnej zieleni z czarnymi plamami. Wyraźniej się chyba wyrazić nie można :wink: Pierwsze zdjęcie to ten młody pęd który wyciąłem a drugie to reszta rośliny, można się domyślić, a włożyłem te oba zdjęcia by pokazać że z rośliną mateczna nic się nie dzieje. Ma ona podgnite i w dość słabym stanie korzenie ale to nie jest problem, potrzebuje czasu by się zregenerować. Interesuje mnie jedynie ta uschnięta młoda pseudo-bulwa bo może jej zmiana nie uległa do końca pod wpływem wody a pod wpływem jakiejś choroby. Przez 4-5 dni ze zdrowej rośliny zmieniła się do takiego stanu...
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Witaj- sama mam takie dendrobium i wiem, że młode pseudobulwy łatwo zalać . Twoja młoda mogła zostać zalana przy podlewaniu i dlatego tak się stało. Rośline mam nadzieje włożyłeś w przepuszczalne podłoże i czekaj. Uważaj z podlewaniem. Jeśli coś jeszcze pytaj śmiało, są tutaj osoby, które chętnie Ci pomogą. :D
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dziękuje AnnaL, podłoże jest oczywiście przepuszczalne, może problemem była doniczka bo była trochę dużą teraz drastycznie ją zmieniłem będzie mu ciaśniej, z resztą widać ze korzeni już ma niewiele;/ Ale z czasem mam nadzieje że dojdzie do siebie i odżyje... No właśnie podlewanie to zmora bo nigdy nie wiem czy podłoże dostatecznie wyschło :? Ja mam go w samej korze z keramzytem tym najlżejszym, a wiem że dendrobia maja trochę torfu jeszcze w podłożu czy takie podłoże z samej kory będzie również odpowiednie?
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Podłoże jest dobre, nic nie zmieniaj. Możesz dla lepszego przesychania podłoża zrobić dziurki w bocznej ściance doniczki. Ja tak robię w każdej doniczce. Natomiast jeśli zechcesz sprawdzić czy podłoże przeschło wystarczy trzymając doniczkę w rękach poruszać nią do środka, jeśli podłoże jest przeschnięte będziesz czuł, że się ugina do środka i będzie słychać lekkie chrupanie w środku. :lol:
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Capo !
Widzę, że już uzyskałeś pomoc od Ani :)
Ja tylko dopowiem parę słów, odnośnie tej brązowiejącej psb. Napisałeś w pierwszym poście, że wsadziłeś ją
do nowego podłoża. To żółknięcie jej podstawy, następnie brązowienie i czarne plamy na liściach mogą być efektem jakiejś choroby np. wirusowej, zakażenia grzybem itp. Wtedy ta pseudobulwa może być źródłem zakażenia dla rośliny matecznej.
Jeśli chcesz eksperymentować, co się z nią stanie, to przynajmniej bym ją odizolowała od zdrowej części rośliny.
Na zdjęciu (choć niewyraźnym) wygląda tak, że ja bym tę część wyrzuciła...
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wiem wiem, zdaje sobie z tego sprawę dlatego już się jej pozbyłem... Wykroiłem i wyrzuciłem wraz z podkładem...
Tobie również dziękuje za porady Art :) Mam nadzieję ze teraz w końcu dojdzie do siebie to dendrobium bo to był prezent...
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

spokojnie.
ja mam dendrobium w mieszance kory, włokna kokosowego, łupinek, keramzytu drobnego.
Białasek miał mocno uszkodzone korzenie, bo był wsadzony do takiego drewienka. Przy przesadzaniu i usuwaniu tego korzenie się uszkodziły jeszcze bardziej. Ale ruszył do przodu, ma dwa przyrosty, widać nowe korzonki.
Tobie też się uda !
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mała Mi a można hodować storczyki w koszykach wiklinowych? tak pomyślałem sobie by go umieścić w takim koszyczku bo przede wszystkim podłoże by szybko przesychało ale nie mam zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o storczyki;/
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

W wiklinie to powiem szczerze u nikogo nie widziałam ;) Zawsze możesz spróbować ;)

Ja mam głównie przezroczyste doniczki. Tylko cattleye teraz wsadziłam do czarnych. Kupuję takie do storczyków, najlepiej takie z pęknięciami po bokach, a jak nie mają to robię dziury śrubokrętem rozgrzanym na gazie :lol:
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Witam capo36,mialam podobne doświadczenia ,wiem,że przyczyną było zalanie młodej pseudobulwy.Teraz wstawiam doniczkę np.do głębokiego talerza do którego leję wodę.Storczyk ją wypije przez podsiąkanie nie mocząc jednocześnie młodych.A dendrobium lubi takie ciasnawe doniczki.Biorę do ręki i sprawdzam jej cięzar,jak jest lekka to podlewam,jak ciężejsza to odstawiam na parę dni i znów sprawdzam.Po kilku razach sam się "nauczysz"ciężaru tej doniczki.
Pozdrawiam i życzę powodzenia .
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Heh ja wiertarką wiercę :D Ostatnio dziewczynie kupiłem trochę większą doniczkę dla jej orchidei ;) zacząłem robić dziurki to na końcu doniczka była jak sitko ;D ale w końcu dziurki na szczęście niczemu nie przeszkadzają :)
Droga Grażyno no właśnie ten pęd był delikatnie w korze tzn był dookoła nią otoczony, dlatego to zalanie jest bardzo prawdopodobne, dziękuje za rade i pomoc, każda wskazówka jest na miarę złota:)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Opóźniłem oprysk o 3-4 tygodnie, w tym czasie plamy się nie zmieniły. Po oprysku Topsinem, aż do dziś także bez zmian.
Więc to jednak nie choroba zaraźliwa.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”