Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
szybkiolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lip 2008, o 14:09

Post »

no ładny, ale szybko stracił kwiaty po zakupie i już długo nie puszcza nowych. ale rośnie nowy pęd ostro. czy to prawda, że pozostałe pędy będą obumierać? miałem nadzieję że dużo pędów będzie wyglądać ładnie nawet bez kwiatów. czy może być kilka pędów kwiatów naraz?

mam jeszcze dwa storczyki i też nie wiem co to za jedne ale one przynajmniej już długo trzymają piękne kwiaty. myślałem, że zrobię teraz zdjęcia i pokażę ale pożyczyłem aparat więc jutro.
Awatar użytkownika
orange30
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1935
Od: 27 paź 2007, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Witaj u nas! Też mam identycznego, ale już długo mi kwitnie i ma na 2 pędach kwiaty :) Na dodatek wszystkiego dobrego PACHNIE (przed południem tylko) :)
"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówki do życia" - Halina
Mój spis wątków
Moje robótki
szybkiolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lip 2008, o 14:09

Problem z dendrobium

Post »

Witam. mam 3 orchidee. dwie z nich bez zarzutu. ale dendrobium opadly kwiaty zaraz po kupnie, od tego czasu minęło parę miesiecy. wypuścił kolejną łodygę, która rośnie jak głupia i ma 9 liści. jednak kwiatów jak nie widać tak nie widać.
okno jest wschodnie, podlewam bardziej na oko niż czasowo. mam jedną hybrydę której podlewanie jest banalne do zaobserwowania. a dendrobium ma białe korzenie po podlaniu zazieleniają sie głównie korzenie zaraz przy łodydze. na drugi dzień już całe są białe, gdzieniegdzie tylko są przebłyski krótkich fragmentów zielonych. jak ją zmusić, zeby zakwitnęła. nawoże z rzadka, staram się przesuszać aż prawie nie ma kropelek wilgoci na ściankach osłonki.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Dendrobium, aby ponownie zakwitło musi przejść okres przesuszenia i mieć różnicę temperatur między dniem, a nocą. Moje stoją na balkonie, lekko zacienione. Jednemu właśnie rośnie pęd kwiatowy i keiki na jednej ze starszych psb.. Inne wypuszczają nowe przyrosty. Zabiorę je do domu, gdy temperatury nocą będą niższe niż 12 stopni.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Noo...o powiem ,ze nick odpowiada pospieszności :lol:

Ale tu nic szybkiego nie wymyślimy :lol: - zakupiłeś storczyki ok.21.VII.08 przekwitły.
Teraz maja inną fazę, zakwitną ...kiedyś tam.......
To moze być dopiero wiosną (pewnie najwcześniej.)
Może zdarzyć się ,ze ze nastąpi kolejne kwitnienie na starej psb. Ale nie ma reguły.

W wątku jaki założyłeś o identyfikacji zostały podane adresy do informacji .
Sądzę,ze przeczytałeś istotne informacje.Z nich wynika jak rośnie,kiedy kwitnie i co robić.
Dendrobium jest odmiennym storczykiem do Phalaenopsis - pomijam rodzaj kwiatów, korzenie są inne i zachowują się zupełnie inaczej.
Dobrze zauważyłeś szybkość wysychania, wielkość ,grubość.
To wszystko jest naturalne.

Cierpliwość jest dobrym doradcą, w naturze storczyki kwitną 1 raz w roku .U nas może i skrócimy czasami ten czas ale i bywają 2-3 letie przerwy w kwitnieniu rónież.
Więc w tym wszystkim nie ma niespodzianki- storczyk zakwitnie jak przyjdzie pora.

Szybkiolo :lol: -prośba:
1/ nie zakładaj kolejnych tematów .Ten temat jest kontynuacją poprzedniego o identyfikacji,której nawiasem mówiąć nie robimy.Określamy jedynie przynależność grupową aby kojarzyć warunki.
.Identyfikacja i nadawanie nazw wg fotek,folderów, ofert sprzedawców jest nieuprawnione.
2/chętnie poznamy imię ,łatwiej będzie pewnie rozmawiać


pozdrawiam J :P VANKA
szybkiolo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 lip 2008, o 14:09

Post »

Mnie nie tyle martwi, że nie kwitnie, co że nie chciałbym przegapić momentu, w którym nabrałby ochoty na kwitnienie, a ja coś zawaliłem. Dendrobium i tak jest ładniejsze bez kwiatów niż inne orchidee bez kwiatów.

Przeczytałem o okresie spoczynku itp. Liczyłem raczej na jakieś "znachorskie" metody przynoszące komuś rezultaty kwitnące przy hodowli tej odmiany.
Trzymam moją orchideę cały czas w pokoju. Czy dobrym posunięciem byłoby postawienie jej na zachodnim balkonie i zostawianiu na noc? Cieniowe warunki dość łatwo uda mi się stworzyć.

Czy dopóki na ściankach osłonki są ślady wody mam odpuścić podlewanie?
Pozdrawiam Alek.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dziękuję, ze się przedstawiłeś.Witam Alku :P ,

Echh.. :P *znachorskich* metod nie stosuję.
Być może pewne prowokowanie kwitnienia z różnicą temperatur, można pod to podciągnąć , ale to błąd.
Tak wygląda cykl w naturze ,więc więcej ma z naśladownictwa przyrody niż magii, znachorstwa.

Wanda podała sposób prowadzenia swojego Dendrobium tupu phal.- warto tym się kierować.
Generalnie ...przyjąć można ,ze warunki uprawy są podobne w Dendrobium typu phalaenopsis
jak Phalaenopsis. Jedyna różnica to....lepsza tolerancja niższych temperatur dla Dendrobium.

A nieuprawnione - dotyczy ogólnego stosowania,Wszędzie obowiązuje.

Wprowadzanie własnych jest błędem.
Uprawnienie zawsze z czegoś wynika.
Uprawnieniem jest oznaczenie rośliny przez hodowcę - fiszki *idą* z rośliną aż do klienta.
Uprawnienie jest konskwencją licencji ,opłat .Często rośliny oznaczone mają z tego tytuły wyższe ceny.

Hybrydy wprowadzane do obrotu handlowego posiadają tylko oznaczenia czysto handlowe.

Myślę ,że wyjaśniłam problem, tak skrótowo mówiąc.

pozdrawiam J :P VANKA
Awatar użytkownika
Maria2008
100p
100p
Posty: 187
Od: 8 sie 2008, o 22:27
Lokalizacja: Jaworzno

Dendrobium typu phalaenopsis i żółknięcie liści -powody?

Post »

Powiedzcie mi czym może być spowodowanie żółknięcie liści? Robią się jasno zielone a jeden całkiem wysechł :roll: co źle robie?

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


to jest orchidea czy storczyk? w kwiaciarni powiedzieli że storczyk. Trzymam go na wschodnim oknie. Mam go ponad miesiąc. Dwa razy mi kwitł :wink: obciełam ta suchą łodyge gdzie kwitły kwiaty na zdjęciu widać. Podlewałam go dwa razy tzn daje go do wiaderka zalewam wodą destylowaną czekam koło 25min i wyciągam :wink: to chyba tyle poprawcie mnie jak coś żle robie

Komentarze i odpowiedzi:

Kod: Zaznacz cały

 Wanda  dn.11 wrz 2008
Orchidea i storczyk, to to samo. Storczyk po polsku. Liść mi wygląda na żółknący ze starości. Mojemu Dendrobium też dwa dolne zżółkły i odpadły. Bulwka przechodzi pomału w stan spoczynku.

Kod: Zaznacz cały

dorela   11 wrz 2008 14:20   
 To Dendrobium phalaenopsis,to że liście żółkną i opadają to naturalne ,mój ma tylko dwa na szczycie  z czasem zgubi wszystkie ,co nie znaczy ,że nie zakwitnie 
zdarza się ,że kwitnie na psb bez liści-taki badylek z kwiatkiem 

Kod: Zaznacz cały

Maria2008   11 wrz 2008 15:12  
 dziękuje Wam bardzo 
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Podczepmiam do tego wątku bo temat spójny, a nie będę zaśmiecał forum.

Oto moje d. phalaenopsis

Użyłem nowej metody ekspozycji kwiatów na zdjęciu.
Dopiero się uczę tej formy obróbki zdjęć na warstwach w photoshop'ie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11279
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Dendrobium phalaenopsis

Post »

Mam dendrobium od ponad miesiąca moje pierwsze w życiu .Było piękne ale już przekwitło.
Dużo czytam o ich pielęgnacji ale jedno co wiem to- że niewiele wiem.Nie wiem co teraz dalej mam robić ,czy go nawozić teraz jak już stracił kwiaty i trochę liści ?Czy będzie teraz odpoczywał.?
Ma teraz więcej korzeni - wychodzi z doniczki.Czy teraz przesadzać czy czekać do wiosny?
Może zechce mi poradzić ktoś z doświadczonych ?
A oto on: Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

a tak wygląda teraz: Obrazek Obrazek
Pozdrawiam.
__________


Maria. :roll:
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Hej Marpa
Na moje oko to nie jest dendrobium nobile, ale d.phalaenopsis
Niezbędne informacje o uprawie - http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html
Awatar użytkownika
orange30
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1935
Od: 27 paź 2007, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Witaj wśród nas - pozytywnie zakręconych ;:12 Potwierdzam, to jest d.phalaenopsis. Ależ cudowne kolorki, jeszcze nigdzie nie spotkałam takiego. Kolejna moja zachciewajka ;:31
"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówki do życia" - Halina
Mój spis wątków
Moje robótki
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Wydaje mi się, że to Dendrobium phalaenopsis ,Emma Gold'.
W każdy razie nie musisz przesadzać swojego Dendrobium, bo one lubią ciasno- wtedy chętniej kwitną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”