Storczyki ze Skierniewic

micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Storczyki ze Skierniewic

Post »

Chwale się, ale nie wiem od czego zacząć??
Z sobotka jestem naprawdę dumna tyle czekania, by dowiedzieć się jak kwitnie...
Obrazek

tu kwiat, który naprawdę się postarał prawie pięć miesięcy kwitł (ale te zdjęcie jest z zeszłego roku).
Obrazek

czekam, aż ktoś tu zakwitnie drugi raz w tym roku (nie mam zdjęcia jak kwitnie, ale pokażę już niedługo) Jest biały z kolorem fioletowym.
Obrazek Obrazek ;:31

te dwa kwiaty poniżej kupiłam na wyprzedaży, niestety przelane i ze zgniłymi korzeniami. Jak już nie mogłam poradzić sobie z gnijącymi korzeniami zaryzykowałam i wyjęłam rośliny z doniczek i parę dni potrzymałam je bez podłoża. Przeschły korzenie, obcięłam te, które raczej były by źródłem choroby, niż pomocne i wsadziłam do nowego podłoża.
Tego rozsadziłam na dwie doniczki ten siedzi u mnie na parapecie i puszcza młode korzonki i listki :D Drugi jest u mamy.
Obrazek Obrazek


Ten poniżej od samego początku miał się gorzej. Nadal nie widzę u niego nowych korzeni. Plusem jest to, że odczepiłam od niego dwa młode przyrosty(chyba tak to się nazywa), pewnie za wcześnie, ale obawiałam się, że młode będą bardzo obciążone karmieniem starej części rośliny. Młode roślinki są też u mamy.


Obrazek Obrazek


A może ktoś mnie naprowadzi jakie to gatunki udało mi się kupić i ewentualnie jakich kwiatów mogę się spodziewać.
Jutro zrobię zdjęcia storczyków będących u mamy pod opieką, a i tych co ostatnio udało jej się nabyć w Biedronce. Ona też zaczyna łapać zapał do nich :roll:
Lana
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1238
Od: 29 lis 2007, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Post »

Oj, z tym odczepieniem młodych roślinek to nie był najlepszy pomysł :? Oby same dały sobie radę, ale będzie raczej trudno. Chyba już gdzieś pisałam o tym. To nie jest tak, że młode przyrosy karmia stare, tylko wręcz odwrotnie. Stare pseudobulwy stanowią magazyn substancji odżywczych dla nowych przyrostów. W każdej książce o tematyce storczykowej znajdziesz uwagę o dzieleniu roślin. Do podziału idzie przyrost(y) wraz ze starymi pseudobulwami w ilości co najmniej 3-4 szt. W innym wypadku młode rośliny sobie nie poradzą, same są za słabe, więc pobierają soki ze starych pseudobulw, które z czasem kurczą się, marszczą, a następnie zamierają.
A propo kwiatów to widzę coś cabriowato - oncidiowate (to ten ostatni ze zdjęć), powyżej jakieś Paphiopedilum (może być zimnolubne), Dendrbium typu nobile, chyba Phalaenopsis i ostatni to już sama wiesz :)
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

Już gdzieś doczytałam, że powinnam zostawić te dwie młode roślinki, przy tym ostatnim storczyku. Ale na szczęście jedna radzi sobie fantastycznie rośnie jak na drożdżach i nawet nowych korzeni dostaje ;:11 ;:10 A drugą przesadziłam zanim dotarłam na forum. Najmilsze jest to, że staruszek znowu zaczyna produkować nową pseudo bulwę. Teraz zostawię ją razem. Jeśli stara pomaga młodej to znaczy, że powinien maluch podgonić te już przesadzone.

A co to znaczy zimnolubny storczyk?? Chyba nie muszę go trzymać w lodówce?? ;:82
Awatar użytkownika
Alicja N.
100p
100p
Posty: 153
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Lokalizacja: Mrągowo/Białystok

Post »

nie, nie musisz go trzymać w lodówce :D
po prostu lubi niższe temperaturyjesień-zima 12/18 stopni, a wiosna-lato 14/20
to tak około oczywiście. u mnie w mieszkaniu jest dosyć zimno, nawet w tak ciepłe dni,jakie ostatnio mamy, więc sabotki rosną mi dobrze, a i falenopsisy dłużej kwitną (bo przy niższych,ale nie bardzo niskich temperaturach, kwiaty dłużej się utrzymują).
Awatar użytkownika
Ewelinka
100p
100p
Posty: 117
Od: 4 lut 2007, o 13:21
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

Witaj Micka :wink: Widzę że jak na osobę która dopiero się uczy masz sporą kolekcje no i bardzo zróżnicowaną! Myślę że powinnaś poczytać o storczykach trochę na własną rękę :wink: to bardzo przydatne bo rzuca większe światło na to jak powinniśmy postępować. Znajdziesz tam przydatne informacje na temat storczyków które posiadasz, np. co to znaczy chłodnolubne (nie chodzi o lodówkę). Podaje linki: http://www.storczyki.org.pl/biologia.html , http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html . Mi te strony bardzo pomogły i cały czas do nich wracam. Oczywiście zachęcam też do własnych poszukiwań, w szczególności na forum bo wiele tematów było już poruszanych... A jeszcze odnośnie Twoich storczyków- masz może zdjęcia jak kwitły albo chociaż pamiętasz? To by dużo pomogło w dokładniejszej identyfikacji :D Życzę powodzenia!
Pozdrawiam,
Ewelinka
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Micka fajnie ,że się wkręciłaś.Myślę ,że te twoje storczyki kupione po kwitnieniu to Cambria i Oncidium, jeśli chodzi o ich kwitnienie to zazwyczaj trzeba cierpliwości bo one nie kwitną zbyt często, u mnie kwitły ostatno jesienią i jak marazie nie widzę żeby szykowały się do kwitnienia ,a oglązam je codziennie bo się nie mogę doczekać.Pozdrawiam :D
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

No właśnie nie kwitły u mnie jeszcze. Kupiłam jak już były po kwitnięciu.

A mam ich sporo, bo juz trochę czasu trzymam storczyki. Początki to raczej mam z więdzą na ich temat :roll: Chcę wiedzieć coś więcej na ich temat, aby te niespodziewajki zakwitły. Chcę im pomóc nie tylko sercem, ale jakąś wiedzą.
Awatar użytkownika
Ewelinka
100p
100p
Posty: 117
Od: 4 lut 2007, o 13:21
Lokalizacja: Mysłowice

Post »

W takim razie koniecznie przestudiuj to co Ci podałam :!: tam jest na prawdę wiele pożytecznych informacji :wink: Gdy będziesz wiedziała o potrzebach Twoich pupili na pewno odwdzięczą się pięknymi kwiatami :D
Pozdrawiam,
Ewelinka
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

piękne masz storczyki :) jakie listki ma to białe Paphiopedilum?
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

A oto jego liście, nie są za ciekawe. Biedak prawie zawsze ma żółtawe liście. Myślę, że znowu padnie mi starsza roślina. Obrazek



Przedstawiam brata rozsadzonego storczyka oraz przesadzone maleństwa (jedno widzę, że raczej padnie).
Obrazek Obrazek


No i dwa ostanie nabytki mamy, ale moje oko też cieszą, bo mieszkają w pokoju obok. ;:84
Przedstawiam brata rozsadzonego storczyka oraz przesadzone maleństwa (jedno widzę, że raczej padnie). Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

piękne storczyki.
a to, że paphiopedilum ma żółte liście zamiast zielonych, jest bardzo dziwne. powinny być zielone w kratkę. nie wiem, co mu może być, bo nigdy tak nie miałam z żadnym storczykiem. może jest usychający, albo po prostu ma taki kolor liści? jak go kupowałaś, też takie miał?
micka
50p
50p
Posty: 79
Od: 20 maja 2008, o 22:06
Lokalizacja: skierniewice

Post »

Miał bardziej zielone. Siedzi u mnie na wschiodnim oknie, może ma za dużo słoneczka?? Teraz dałam go mna zachodnie. Tam mniej operuje słońce.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Paphiopedila to storczyki raczej cieniolubne. może rzeczywiście miał za dużo światła...
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”