Korzenie powietrzne/wychodzące z podłoża

Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Ale jeżeli mnie wzrok nie myli to jest ona za ciasna. Prawidłowa osłonka dla phalenopsisa powinna być szersza przynajmniej o 1 cm od samej doniczki storczyka.
gusho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 kwie 2013, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

rosarita pisze:Ale jeżeli mnie wzrok nie myli to jest ona za ciasna. Prawidłowa osłonka dla phalenopsisa powinna być szersza przynajmniej o 1 cm od samej doniczki storczyka.
Aaa..... to może tak być.. a czy mogę prosić o jakieś przykładowe zdjęcie, jak to powinno wyglądać?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Dla zwiększenia wilgotności, możesz umieścić storczyka w jakimś szklanym szerokim i wysokim naczyniu np. w akwarium albo szklarence :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Gusho. To proste :) Jeżeli masz doniczkę o średnicy 12 cm to osłonka musi mieć 13 cm. :)
Kwiatecek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 7 kwie 2013, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Podpinam się pod pytaniem, ale w innym sensie. Czy jeśli korzenie powietrzne bardzo szybko mi zasychaja mimo zraszania kilkakrotnego w ciągu dnia, to można je zasypać korą, tak by nic nie wystawalo? Doniczki mają sporo dziurek i podloże z korzeniami w miarę luźno, tak by uchodzilo powietrze.
Kocham: Meza,Synka i moje piekne kwiatki:)
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Kwiatecek pisze:korzenie powietrzne bardzo szybko mi zsychaja mimo zraszania kilkakrotnego w ciagu dnia,
I dobrze,ze szybko wysychają...inaczej miałbyś problem z atakiem patogenów.
Kilkakrotne zraszanie w ciągu dnia i tak ! dobrze :evil: prowokuje.

Wskazałam kilka postów wyżej link - proszę poczytać o możliwych kłopotach.

JOVANKA
kasica123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 mar 2013, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Witam Was dziś kupiłam w agrocentrum cudnego storczyka :) ogólnie wydaje się zdrowy, jednak po wyjęciu go z foli zauważyłam, że najdłuższy korzeń powietrzny jest jakby hmm nadłamany widać było, iż dość długo takiego go miał, był lekko zmieniony kolor w tym miejscu i jakby wysychał, postanowiłam go obciąć, wiem pewno sam by sobie poradził, żal mi było go obciąć gdyż wyglądał na naprawdę zdrowego, co z tego jak i tak by pewno, w końcu był by z nim problem, po za tym był długi i tak zwisał, jak nadłamana nie do końca gałązka, obcięłam go nożyczkami wzięłam cynamon i w miejscu obcięcia zasypałam, tzn palcem poprzyklejałam do niego cynamon [dokładnie].

Moje pytanie to jeśli by mu coś miało od tego się stać to jakie zmiany powinnam zaobserwować??,

bo wiem że te korzenie są u storczyków bardzo wrażliwe, ale nie miałam chyba innego wyjścia.
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Bez przesady, wypuści nowego korzonka. Niektóre storczyki wcale nie mają korzeni powietrznych, aczkolwiek uważam, ze niepotrzebnie obcinałaś cokolwiek, ja również mam taki nadłamany korzonek bo storczyk mi spadł, ale dobrze sobie radzi :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
kasica123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 mar 2013, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Tak też sadziłam, mimo to nadal się ich uczę i po prostu się martwiłam. Takie mam jeszcze pytania odnośnie tych korzonków a właściwie trzy.

1. Czemu jego przesuszone korzonki powietrzne mają poprzyklejane, po przyczepiane do siebie kawałki kory??
2. Co jest jeśli powietrzne korzonka są srebrne a dolne zielone, czy podlewać go sugerując się dolnymi tak jak w pierwszym kwiatku, a górne spryskiwać co jakiś czas wodą oczywiście przegotowaną ??
3. Czy kwiatek sam sobie poradzi z tym poprzysychanymi korzonkami powietrznymi czy muszę je sama usuwać??

Z pod doniczki wystaje taki z czarniały przeschnięty korzonek nie będę się teraz tym martwic, gdyż kwitnie ma pełno nowych pąków, czy po przekwitnięciu przesadzić i mu poobcinać tak jak się powinno chore, przegniłe, puste nie potrzebne korzonka. Kwiatek wygląda na naprawdę dobry stan... za kilka dni lub nawet jutro wyśle zdjęcia by się pochwalić :)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Korzonki mają "przyklejoną" korę bo to epifity, w środowisku naturalnym rosną bez podłoża przyczepiając się korzeniami do kory drzew.. to ich naturalne zachowanie, niektórym na parapetach korzonki przyczepiały się do ściany albo do osłonki.. Te korzenie w podłożu też często są mocno związane z kawałkami kory, nie usuwamy jej jeśli grozi to uszkodzeniem.

Powietrzne korzenie zawsze są srebrne bo one czerpią wodę z powietrza, zielone są tylko kiedy sami je moczymy. Możesz je delikatnie zraszać, ale nie na zasadzie "zawsze gdy są srebrne" bo musiałabyś to robić co chwilę. Moje korzenie powietrzne żyją swoim własnym życiem, zupełnie na nie nie zwracam uwagi, moczę storczyka gdy w doniczce zrobią się srebrne.

Jeśli na wierzchu podłoża masz suche nieaktywne korzenie, możesz je delikatnie usunąć. Spod doniczki korzonek jest czarny bo pewnie miał kontakt z wodą, która gromadziła się w podstawce i zgnił. Jeśli jest miękki, możesz ściągnąć z niego to co zostało i pozostawić sam nerw. Nie ma się za bardzo czym martwić jeśli reszta korzonków jest zdrowa, trzeba jednak zwracać uwagę by storczyk nie stał w wodzie, po kąpieli. Jeśli przekwitnie to dla własnego spokoju możesz go przesadzić by zobaczyć jak się sprawa ma w głębi doniczki, aczkolwiek jeśli nie wykazuje żadnych objawów, ja bym go zostawiła tak jak jest :) Jeśli korzenie w doniczce są ok to nie ma sensu ingerować, chyba, ze ma zbyt rozłożone podłoże.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
dzoana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 5 paź 2011, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Korzenie powietrzne

Post »

Witam serdecznie,
niepokoi mnie stan korzeni powietrznych u mojego falka. 2 tygodnie temu przekwitł, uschła mu łodyga, którą odcięłam jak najniżej mogłam (była zdrewniała i pusta w środku) w międzyczasie zaczął wypuszczać nowy listek i chyba nowy korzonek ze stożka wzrostu, bo z tego co czytałam na forum i przejrzałam większość postów - nie przypomina to nowego pędu, raczej korzonek. No ale chodzi mi o te dwa korzenie powietrzne. Ciągle są srebrne a na końcach tak jakby zdrewniałe około 1mm. Codziennie zraszam je wodą destylowaną bez dodatku nawozów i kropli cytryny. Czy mogę im jakoś pomóc, żeby nie zdrewniały do końca?? Może zakopać je w podłoże które przesadziłam falka który przekwitł (kupiłam w sklepie ogrodniczym COMPO), poniżej fotki
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0d2 ... 0eb31.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ee9 ... 38463.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c62 ... bf01a.html
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Korzenie powietrzne

Post »

Obcinałaś te korzenie, czy były takie od początku?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Korzenie powietrzne

Post »

Mnie one wyglądają na obcięte, może przez sprzedawców/hodowcę czy kogoś trzeciego.
W każdym razie nic się z nimi nie dzieje. "Ranki" na moje oko się już dawno zasuszyły, także żadne zasypywanie nie jest już potrzebne.
Czy przysypywać podłożem? Raczej nie, bo i tak masz głęboko posadzonego w nim storczyka (widać po zdjęciach, że najstarsze - najniższe listki są już prawie zasypane korą). Mogą służyć za korzenie powietrzne. Mogą także wykazać się chęcią wydłużenia, czy to kontynuując w tym ciągu, czy odbijając od boku. :D
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”