Storczyki z nasion

Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Storczyki z nasion

Post »

Dla chcącego nic trudnego - jak głosi powiedzenie.
Ogólna zasada, którą można określić na podstawie literatury to - perfekcyjna sterylność.
Kiedyś w jednym ze sklepików storczykowych dostępne były "słoiczki" z rosnącymi już siewkami storczyków.
Zakupiłem jeden taki "słoiczek" z 4 siewkami storczyka z rodzaju Brassovola i chuchałem i dmuchałem i niczego się nie dochowałem.
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Storczyki z nasion

Post »

Na studiach dezynfekowaliśmy nasiona ogórka przy pomocy roztworu domestosa przed ich ekstrakcją i hodowaliśmy na agarze. Przy ogórku to chyba było moczenie około 20 minut i roztwór nie był jakiś mega mocny. Natomiast ze storczykiem z tego co wiem jest tak, że nasiona nie mają substancji zapasowych i jeśli nie trafią na symbiotyczną strzępkę grzyba, to nie skiełkują tylko umrą. Więc nie wiem jak na tym agarze miałyby skiełkować i czy to prawda. Na pewno agar jest przydatny do rozmnażania wegetatywnego, ale wtedy z kolei nie da się stworzyć nowych kolorów, bo rośliny są klonami roślin matecznych.
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Storczyki z nasion

Post »

Rozwój nasion storczyka na pożywce agarowej to jak wyczytałem - kiełkowanie asymbiotyczne. Pożywka nie zawiera grzybni, ale jakąś rozpuszczalną formę węgla w postaci cukrów. Trzeba zachować bardzo sterylne warunki bo grzyby z powietrza mogą namnażać się na takiej pożywce w bardzo szybkim tempie. Uważam, że jest to znikoma możliwość na uzyskanie nowych roślin.
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Storczyki z nasion

Post »

Tak jak znikome może być na innym podłożu...
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Storczyki z nasion

Post »

Poczekam aż dojrzeją i wysieję. Zobaczymy jak pójdzie na włóknie kokosowym z zaszczepioną grzybnią.
szatsii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lis 2015, o 12:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyki z nasion.

Post »

Witam, od kilku dni nurtuje mnie pytanie czy jest możliwe w warunkach domowych wyhodowanie storczyków z nasion. W internecie za wiele informacji nie ma, można odszukać że jest to bardzo trudne, w warunkach domowych prawie niewykonalne, bardzo długo by trzeba było czekać na dorosłą roślinę od kilku do kilkunastu lat.
Ale co się nie robi dla przyjemności i hobby ?;)

Więc tak, mam zamiar podjąć się wyzwania z warunkach domowych, w uprzednio wyhodowanych "lasach w słoikach".

Post zmoderowany - to jest sekcja poświęcona wyłącznie uprawie storczyków/mod.
Awatar użytkownika
kotolin21
200p
200p
Posty: 326
Od: 25 paź 2012, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Storczyki z nasion.

Post »

A możesz troszke rozwinąc mysl i opowiedziec jak zamierzasz siać i pielegnować nasionka? Czy bedziesz używal grzybów jeśli tak jakich? Zakupilam troszke odmian na Aliexpres i ciekawa jestem czy w ogóle jest jakas szansa, abym wychodowała sobie sama storczyka. Pozdrawiam
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Storczyki z nasion

Post »

Ja poległem w temacie. Była grzybnia dla storczyków zaszczepiona na podłożu z kokosa. Nasiona w sumie z 8 owocników phalenopsisa, ponad pół roku w miniszklarni z w miarę stałą wilgotnością i nic. Odpuściłem temat.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Paphiopedilum, sabotek - uprawa i pielęgnacja

Post »

Ostatnio z chińskiej strony zakupiłam z ciekawości dodatkowo nasiona mix Paphiopedilum Slipper.
Czy ktoś próbował pozyskać storczyki z wysiewu? czy podlegają one stratyfikacji ?
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki z nasion

Post »

Odpowiem Ci Jolek, tak, ja próbowałam z nasion wysiewać róże storczyki, ale niestety roślinki rosły i po paru miesiącach obumierały.Myślę, że domowe środowisko nie jest dla nich, tym bardziej moje.Nie wiem, jak będzie u Ciebie, spróbuj, a się dowiesz.Choć ja osobiście nie polecam wysiewać orchidei. ;:222
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Storczyki z nasion

Post »

Dziękuję za odp. Od rana ,,biegam" po stronach internetowych i wiem już że, nie będzie to takie łatwe. Nim się wciągnęłam w temat to tak sobie wydedukowałam ze , skoro są one gruntowe i potrzebują mikoryzy to wystarczy ziemie leśna. Czas oczekiwania na wschody też długi ale nigdzie nie znalazłam jaką potrzebują temperaturę.
Mogę prosić :D napisz jak Ty próbowałaś z swoimi nasionkami.
Awatar użytkownika
Monnia445
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 gru 2017, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: sandomierz

Re: Storczyki z nasion

Post »

Dobrze, ja wysiewając storczyki z nasionek nie robiłam nic szczególnego.
* Ziemia leśno- korna lekko kwaśna.
* Temperatura ok.20-27 lepiej rosną w cieple, a przynajmniej tak wyczytałam :?:
* Podlewanie przez spryskiwanie z góry, wodą destylowaną z dodadatkiem deszczówki.
* Wilgoć wysoka ok.89.

Ja tak uprawiałam, aczkolwiek nie sprawdziły się u mnie.
Może ta pielęgnacja jest nie właściwa, ale nie wiem :roll:
Każy ma swój przepis na dobre ciasteczka, jak i na storczyki ;:167
Pozdrawiam Monia :)
Storczyki Moni
olek40
50p
50p
Posty: 99
Od: 1 mar 2014, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Storczyki z nasion

Post »

Monnia445 pisze: ja próbowałam z nasion wysiewać róże storczyki, ale niestety roślinki rosły i po paru miesiącach obumierały.
To może pochwalisz się jakie gat storczyków wysiewałaś i jak szybko kiełkowały ? Bo mnie się wydaje że nic Ci tam nie wykiełkowało oprócz chwastów przyniesionych w ziemi z lasu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”