Storczyki z nasion

volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Storczyki z nasion

Post »

Mikroskopijne nasiono nie zmieni się
w kwitnącą roślinę bez pomocy grzybów.

To trudne, o ile nie dysponuje się laboratorium. Storczyki wytwarzają mnóstwo nasion (z
jednego kwiatu powstają ich 2-3 miliony), bo niewielkie są szanse, że z któregokolwiek coś
wyrośnie. Nasiona nie mają rezerw substancji odżywczych, a więc wymagają szczególnych
warunków do rozwoju. Przede wszystkim, muszą zostać zarażone przez pewien gatunek
grzyba. Wtedy kiełkujące nasienie zmienia się w ?kulkę? splątanych nitek, zwaną
protokormem. Żeby przekształciła się ona w ?normalną? roślinę z korzeniami, liśćmi i
kwiatami, trzeba niekiedy kilkunastu lat!

Jak kwiat storczyka przyciąga owady?
Płatki zebrane w dwóch okółkach to reklama: ?Tu jest nektar?. Na dole znajduje się
?lądowisko? dla owadach, a nieopodal- punkt kontroli i załadunku. Kwiaty storczyków to
wyspecjalizowani kusiciele. Wszystkie mają podobną budowę, służącą temu, aby jak
najskuteczniej zapłodnić i zostać zapłodnionym. Storczyki są kwiatami grzebiecistymi, bo
mają tylko jedną, pionową płaszczyznę symetrii.

Dlaczego storczyki mają korzenie nad ziemią?
Żeby zdobywać wodę. Wiele gatunków to epifity- rosną na innych roślinach (ale nie są
pasożytami). Wykorzystują np. zagłębienia w z próchnicą pniach drzew, gdzie nie ma wiele
miejsca. Żeby zdobyć wodę, storczyki wypuszczają korzenie powietrzne. Ich powierzchnia
jest pokryta gąbczastą skórką (tzw. welamenem), która jak gąbka chłonie wilgoć z powietrza.

Czy storczyki rosną w Arktyce?
Rośliny te wolą ciepłe i gorące zakątki globu.
arktyczne lato pozwala zakwitnąć tylko
jednemu gatunkowi storczyków
-Calypso bulbosa.

Ile waży najmniejsze nasiono?
Mikroskopijne nasiona niektórych tropikalnych
storczyków ważą około 0,001 grama. Żadnej
znanej rośliny nie stać na mniej.

Czy kwiaty chcą być atakowane?
Niektóre storczyki Oncidium, żyjące w Ameryce, wzbudzają agresję owadów, zamiast
kusić je zapachem i barwą. Na różowych i żółtych płatkach kwiatów, chwiejących się na
długich łodygach, widnieją ciemne punkty. Dla błonkówek wyglądają one jak inne
błonkówki. Rozjątrzone owady usiłują przepędzić ?konkurencję?- atakują storczyki
i niechcący je zapylają.


Tekst i grafika pochodzi z czasopisma Focus. Wtedy jeszcze nie słyszano wiele o uprawie storczyków w polskich mieszkaniach. Niby logo stworzone przeze mnie.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Bardzo ciekawe! Ale o tym, że nasionka nie kiełkują bez grzybów, wiem od dawna (i dlatego nie zapylam storczyków i nie wysiewam nasionek). A poza tym zapylenie skraca życie kwiatka, bo kilka dni po zapyleniu odpada. Wiem to, bo 3 lata temu, na początku storczykowej przygody wzięłam pyłek z 1 kwiatka i umieściłam w innym. Bardzo szybko przekwitły.
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

I zaczęły się te strąki, pąki, czy coś innego wytwarzać. Jakby się miało warunki to warto.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

U mnie nie wytworzyły się torebki nasienne. Kiedyś, w przyszłości, chciałabym mieć hodowlę, ale teraz moich storczyków nie będę wysiewać.
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

I te grzyby trzeba skombinować. I wiedzieć co zrobić z mikro-nasionami i z grzybiskami.
Po prostu, jak się nie ma pojęcia, to nie ma się za co brać. Lepiej, niech kwiaty siedzą sobie w spokoju. 8)
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Ale i tak nawet jakby wikiełkowały, z 10 lat trzeba by czekać na kwiaty (zależy jakiego storczyka się wysiało. Vandy podobno zaczynają kwitnąć 8-16 lat od wysiania).
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

No właśnie. Ale dla hodowcy, który regularnie wysiewa nasiona...
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Storczyki z nasion?

Post »

W internecie znalazłem sporo ofert sprzedaży nasion storczyków. Niektóre z nich wręcz powalały - a przy tym ich cena jest bajecznie niska!
Tymczasem znana mi literatura zawsze podawała, że rozmnażanie storczyków z nasion owszem jest możliwe, ale w warunkach amatorskich w zasadzie skazane jest na niepowodzenie, zaś w warunkach hodowlanych - zupełnie nieopłacalne.
O czymś nie wiem? Coś się zmieniło? Czy ktoś ma doświadczenie na tym polu?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Storczyki z nasion?

Post »

Nie mam doświadczenia,widziałem jednak film ,na którym pan Chińczyk,jak okiem sięgnąć miał cieplarnie ze storczykami z nasion.Metoda o której mówił,to wysiew nasion w specjalnej pożywce (agar).Nie wszystkie jednak storczyki można w ten sposób rozmnażać.
http://www.storczyki.org.pl/uprawa/rozm ... itro1.html
http://www.storczyki.org.pl/biologia.html
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Witam, mam phalenopsisa który kwitnął sobie w lipcu/sierpniu. Postanowiłem pobawić się w pszczółkę i pozapylałem go trochę. To miało miejsce pod koniec sierpnia. Jak wyczytałem, dojrzewanie nasion trwa ok 80-90 dni. Minęły 4 miesiące czyli ok 120 dni, torebki nasienne wciąż twarde i zielone. Natomiast z boku pędów kwiatostanowych, z pączka śpiącego wybija nowy pęd i wygląda na to że szykuje się do kwitnienia mimo że nadal ma zawiązane torebki nasienne. W sumie nie powinno się to wydarzyć, ponieważ stożki wzrostu w nasionach powinny produkować auksyny, które blokują stożki wzrostu w pączkach śpiących. Zastanawiam się nad tym czy aby nie przesilić rośliny ścinać te wybijające nowe pędy kwiatostanowe, czy wywalić torebki nasienne, bo są martwe/puste i nie wytwarzają auksyn. Nowe pędy wybijają mi na 2 z 4 pędów, a w sumie torebek nasiennych mam nawiązanych 9. Ktoś miał taką sytuację? Nie jestem specjalistą od storczyków, a google nie dało mi odpowiedzi.
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Torebki nasienne dojrzewają nawet 9 miesięcy - więc jeszcze im zostało trochę czasu.
Czy 9 torebek na jednej roślinie, czy w sumie na kilku?
Jeśli 9 torebek na jednej roślinie to ją dobrze odżywiaj bo to spore obciążenie.
Nasiona storczyków są miniaturowe, wręcz mikroskopijne, a ich wysiew to trudna sprawa - chociaż kiedyś próbowałem - z marnym skutkiem ;:185
ichweissnicht
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 3 lut 2016, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Cieszyn
Kontakt:

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

9 torebek na jednej. Zdaję sobie sprawę że przesadziłem, ale roślina wydaje się mocna. Ma 8 liści i 4 pędy kwiatowe. Jak ją zapylałem to zakładałem że może zawiąże się jedna torebka. W tej chwili z dwóch pędów wybija mi boczny pęd i wygląda na to że będzie chciał kwitnąć. Co do siewu, to już przygotowuję podłoże z kokosa i szczepię w nim grzybnię mikoryzową, żeby może coś z tego było. CO do siewu, to kiedyś próbowałem wysiewać wanilię z lasek, ale bez skutku. Może tym razem będzie łatwiej
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Przycinanie pędu storczyka po kwitnieniu

Post »

Bym była daleka od takich przypuszczeń, że jest łatwiej.. Kiełkowanie nasion storczyków niestety nie jest możliwe w uprawie domowej. Potrzebne są bardzo sterylne warunki, jak w laboratorium, czego w domu nie można zapewnić. Potrzebny jest specjalny szczep grzybni, pożywka(agar) dla tych nasion. Kiełkowanie może im zająć od kilku, do nawet kilkunastu miesięcy. Ale ciekawym może być doświadczeniem, jak zawiązuje się torebka nasienna. :wink:
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”