Pęd kwiatowy ze stożka wzrostu

altaira
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 wrz 2010, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pęd kwiatowy ze stożka wzrostu

Post »

Witam, poniżej mój pierwszy storczyk, moja siostra ma ich kilka, a ja kupiłam na próbę i zaczynam się wciągać :D Tyle tylko, że mój storczyk jest specyficzny, a przynajmniej nigdzie nie widzę takich. Otóż wydaje mi się, że to PHALAENOPSIS, biały, ma 3 pędy z kwiatami ale jeden z nich wyrasta ze środka liści. Nie. jak wszędzie widzę, z boku tylko ze środeczka, na łodyżce ma listek i to tyle. Czy po przekwitnięciu całkowitym jakieś liście będą mu rosły? Nie mogę nigdzie znaleźć opisu takiej sytuacji, więc trafiłam do Was.
Pozdrawiam, Kasia :)
altaira
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 wrz 2010, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gałązka kwiatowa ze środka storczyka - prośba o opinię

Post »

:( I tak to jest zaczynać kupowanie bez znajomości tematu. Ale był taki śliczny.... O keiki już doczytałam i hmm może się uda, ale do tego czasu mam nadzieję, że powiększę kolekcję. I okaże się czy będzie się bronił rozmnażaniem. Ale tak czy siak szkoda mi go...
Pozdrawiam, Kasia :)
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Gałązka kwiatowa ze środka storczyka - prośba o opinię

Post »

A ja Ci pokaże mojego krzaczka z pędem ze stożka wzrostu. :roll: Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
izaka
50p
50p
Posty: 50
Od: 9 mar 2008, o 18:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dziemiany( woj. pomorskie)

Re: Gałązka kwiatowa ze środka storczyka - prośba o opinię

Post »

Też jestem właścicielką storczyka, który ma pęd wyrastający ze stożka wzrostu a na pędzie 3 listki.
Dostałam go w czerwcu 2008r i od tego czasu cały czas kwitnie-czyli prawie 3 lata bez przerwy. Nie wypuscił żadnego liścia ani pędu tylko dodatkowe pędy na starych pędach i na przedłużeniach. Kilka miesiecy temu marniał. Usunęłam mu 2 stare liście i stare korzenie i a część korzeni napowietrznych wcisnęłam w podłoże. Pomogło- wypuścil kilka małych pędów na starych a liście zrobiły sie bardziej sprężyste. Wiem, że nie wypuści nowych liści ale mam nadzieję, że doczekam się keika. Pozdrawiam.
Izabela
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Re: Gałązka kwiatowa ze środka storczyka - prośba o opinię

Post »

Identycznie jak wszystkim powyżej, a nawet na bardzo podobnym storczyku jak u Jagody - także i mnie wyrósł taki pęd na czubku (wierzchołku wzrostu) liści i to już w 2009 roku. Opisuję to w swoim storczykowym wątku na str. 7 i 8 tutaj: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 0&start=84. Oczywiście pęd kwiatowy już dawno przekwitł i zamarł ale storczyk żyje, jak najbardziej.
Onegdaj - Baryczka - "obiecała mi", że storczyk wypuści z boku pęd, który nazywa się basal keiki. Tak się też stało. A nawet więcej - wypuścił dwa:

Obrazek

Może i to nic takiego, ale po obróceniu doniczki, tak trochę z boku - nie z "łodygi" ale od podłoża, od korzeni widać "swobodny", wybijający listek:

Obrazek

Trzeci basal keiki ? Czy ktoś potrafi to ocenić i nazwać ? Czy ktoś miał już podobny przypadek ?
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
myrtille1986
1000p
1000p
Posty: 1010
Od: 23 mar 2010, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Radom

Re: Gałązka kwiatowa ze środka storczyka - prośba o opinię

Post »

Mój niestety nie przeżył wypuścił małego keika z boku i całość mi umarła :( Nie wiem co było przyczyną ale kwiaty były kupione w tej samej kwiaciarni latem w te upały i 2 z 3 mi umarły :(
Mam jeszcze jednego takiego łobuza u narzeczonego i pięknie się trzyma.Na razie tylko ma 2 kwiatki :)
karpek No to może jeszcze trzeci Ci faktycznie wyrośnie ale fajnie byś miała ;:138 ;:138 ;:138 ;:196 :heja
Pozdrawiam Jagoda :-)
--> Spis moich wątków
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwoląg - pęd kwiatowy ze stożka wzrostu???!

Post »

Witajcie

Mam pytanie...
Ostatnio zakupiłam falenopsis "marketowca" z kwiatami w pięknym kolorku (dlatego nie mogłam mu się oprzeć ;) ).
Ale... ta roślinka to jakiś dziwoląg, bo oprócz w/w pędu z kwiatami ma jeszcze drugi, co najmniej dwa razy grubszy, rozgałęziający się na dwa pędy jeszcze przed kwitnieniem , ALE... ten DRUGI pęd wyrasta ze stożka wzrostu storczyka - z samego środka ;:202 i ma 2 listki na pędzie (pierwszy całkiem spory i powyżej malutki)! Nie są to keiki. Jeszcze czegoś takiego nie widziałam... Miał ktoś takiego delikwenta?
Nie bardzo sobie wyobrażam co będzie dalej - jeśli zakwitnie i potem przekwitnie na tym drugim pędzie, pęd zostanie no to nowe listki nie wyrosną przecież... ;:218

Proszę o info jeśli ktoś coś wie jak to ugryźć i co za licho... :)

Pozdrawiam! LK
Poznam regulamin forum
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwoląg - pęd kwiatowy ze stożka wzrostu???!

Post »

LK witaj z pytaniem ....
Lisia-Kita pisze:Jeszcze czegoś takiego nie widziałam... Miał ktoś takiego delikwenta?
Jasne,ze miał / mieli :D i na forum było omawiane .
Trzeba przejrzeć to, co juz powiedziano w sekcji w tej sprawie .
Warto sprawdzać przed zadaniem pytania.

Pytanie zostanie włączone do stosownej tematyki.

Pozdrawiam JOVANKA
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwoląg - pęd kwiatowy ze stożka wzrostu???!

Post »

Jovanko, a jak to znaleźć? Czy to ma swoją nazwę? Bo jak wpisuję "pęd ze stożka wzrostu" to wyskakuje mi tylko ten post...
Poznam regulamin forum
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwoląg - pęd kwiatowy ze stożka wzrostu???!

Post »

Lisia Kita, witaj ! :)

Nie wiem jak szukałaś, ale gdy wpisałam w wyszukiwarkę tekst "pęd ze stożka wzrostu", wyświetliło mi się 10 stron postów na ten temat :wink:
Oczywiście niektóre zawierają tylko elementy dotyczące tematu. W innych jednak można skompletować wyczerpującą wiedzę.

Pozdrawiam, Joanna :)
Lisia_Kita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 15 paź 2010, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwoląg - pęd kwiatowy ze stożka wzrostu???!

Post »

Już wiem o co chodzi - źle szukałam, tj w wyszukiwarce na górze, a nie w wyszukiwarce sekcji. Dzięki za naprowadzenie :)
Znalazłam więc info, że to zaburzenie genetyczne i po przekwitnięciu kwiatek pa - pa, co najwyżej wyda keiki...
Poznam regulamin forum
Awatar użytkownika
aganeta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 14 sty 2012, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze Zachodnie

Re: Dziwoląg - pęd kwiatowy ze stożka wzrostu???!

Post »

A w jednym z moich storczyków stożek wzrostu "przeniósł się" w inne miejsce...poprzedni dziwny pęd obcięłam, poniżej tego miejsca storczyk wypuścił nowy stożek wzrostu i ...rośnie ;:138
Reposit-08
500p
500p
Posty: 799
Od: 25 sie 2010, o 15:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczyk z 1 liściem - problem

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Zwracam się do Was z prośbą o jakieś wskazówki co do ewentualnej reanimacji / poprawy storczyka. Opiszę teraz sytuację. Ów storczyk został tylko z 1 liściem, który w dodatku od spodu ma czarną obwódkę, nasada tuż nad korzeniami jest czarna i ma około 1 cm, natomiast korzenie są dobrze rozbudowane. Nie wiem co mam począć. Gdy przywędrował do nas ze sklepu pięknie kwitnął, po przekwitnięciu stracił bodajże 2 liście, ale nie jakoś nagle, czy w skutek zalania, tylko tak jak to się zwykle dzieje. Oprócz niego w domu jest ok. 16 innych storczyków, które pięknie kwitną i mają się dobrze. Przyznam, że przy zakupie tego konkretnego storczyka może nie zwróciłam uwagi na tę czarnę plamę, która być może jest grzybem. Jednak storczyk przez około rok jest w takim stanie zawieszenia. Ani nie marnieje, ani nie rośnie czy też kwitnie. Co mam zrobić, żeby mu pomóc? Proszę o porady. Jeśli trzeba będzie wieczorem wkleje zdjęcie. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”