Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie pytania.

Post »

Oj tam, oj tam.... ;:oj ....ze powtórzę....
Ewelino..... łatwo bagatelizować sprawy, tylko.... trudniej bywa ( jeżeli :roll: . czytasz forum ?) radzić sobie z kłopotami.

Nie potrzeba opowiadać nam co znasz , Natura człowieka jest dziwna; większość potrafi nawet uwierzyć
w gadające storczyki .

W poradzie musi być każdy element oparty na regułach uprawy, a nie na podstawie przeczucia, wieści typu PPP.
Długo, długo przed nami odkryto wszelkie zasady ,więc... Ameryki nie odkrywajmy.

Oczywiście, świat nie stoi w miejscu .Dzięki forum dobre nowe doświadczenia koleżeństwa z forum warto poznać ,testować
-to a propos wody ....wątku który rozwijasz pobocznie do tematu.
Związany ,aczkolwiek zupełnie inny w stosunku do zagadnienia nawożenia.


Jednak w konkretnym pytaniu o zrozumienie chodziło , a.... odpowiedź z mojej konsultacji ma naprowadzić na wyjaśnienie zagadnień.
Bez tego obawiam się ,ze dalsze rozpoznanie arkanów uprawy staje się często niemożliwe.
Każdą sprawę pytający ma doprowadzić do porównania - jak ma być a jak jest i czy nie jest przekroczona granica wytrzymałości rośliny.
I... nie na tym polega porada czy udzielanie rad, aby rozmawiać o wszystkim .Bo....mozna łatwo skołować rozmówcę .

Jeżeli... widzisz potrzebę udzielania wskazań i dysponujesz wiedzą w tym zakresie, podpowiadaj .
Jednak niech to ma wymiar wyłącznie wypowiedzi merytorycznej, a nie rozmów o wszystkim.

O wszystkim :lol: ...jest materiał w tej sekcji.To kilkaset tematów.Problemem jest to ,ze nie chcąc ich poznać stwarzamy pozory nowych zagadnień i powtarzamy znane rozwiązania!
W ten sposób jedynie jeden problem pączkuje nam tysiąc razy. Mamy ...obecnie z nowymi forumkami forum bis-:;230 . powtórkowe pytania i...oczekiwania powtórkowych odpowiedzi..
Czyli ...mamy absolutne zaprzeczenie regulaminowe, które w najbliższym czasie postaram się wyeliminować inna formułą .


JOVANKA

Wpis moderacyjny:
Ewelino,
prosiłam już raz o wycofanie koloru zielonego ze stopki.
Jest nieregulaminowy ;pozostaje zastrzeżony dla prac Adm.i Moderatorów do wpisów porządkowych.
Proszę o pilne dokonanie zmiany.
kruszi89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 paź 2012, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Najlepsza odżywka

Post »

Jakiej odżywki stosujecie w pielęgnacji swoich felków? Jaka możecie polecić? ja osobiście zaczęłam używać 'bio ekor', kupioną w carrefour, a zapewnic wielokrotne i obfite kwitnienie. a jak u was to wygląda?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Kruszi89, - nie ma nic takiego jak felki wśród roślin.
Storczyki mają swoje nazwy- to jest Phalaenopsis ,po polsku można używać nazwy falenopsis.
To jest zalecenie ,a biorąc pod uwagę miejsce w którym piszesz = sekcja merytoryczna ,rzetelność obowiązuje.
Warto na starcie uprawianej sztuki storczykarstwa zadbać o właściwe nazewnictwo.

A, co do nawozu...to z takim wpisem..
ja osobiście zaczęłam używać 'bio ekor', kupioną w carrefour, a zapewnic wielokrotne i obfite kwitnienie.
..
:lol: nie wiadomo czy o reklamę nie chodzi bardziej, niż o meritum sprawy.
Z tego wątku ...pewnie można znaleźć informacje "co i jak warto stosować".
Wybór jest duży i panuje dowolność doboru....
Najważniejsze ...aby nawóz był przeznaczony do storczyków i tak opisany/ze względu na odmienność składu chem./
.
W późniejszej fazie Twojego zainteresowania oraz ilości storczyków rosnących w kolekcję, pewnie będziesz stosować kilka nawozów -naprzemiennie ,z dostosowaniem do warunków wegetacji roślin.

Warto poznać materiały bazowe dot.Phalaenopsis

Ale to wszystko przed Tobą- powodzenia życzę ze swoim falenopsisem.

Powodzenia życzę w uprawie oraz doczekania swojego kwitnienia
pozdrawiam - JOVANKA
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

witam, od 2lat posiadam falenopsisa który niestety od tamtego czasu mi ani razu nie zakwitł. Dopiero teraz doszłam do wniosku że to pewnie przez małą ilość światła (storczyk stał na górnej szafce ze 3m od okna i to w dodatku północnego), przeniosłam go więc na parapet. Przesadziłam go też ale zauważyłam że niestety ma malutko korzeni. Na szczęście ma 7 dorodnych, zdrowych liści.
I teraz postanowiłam o niego lepiej zadbać, stoi na parapecie, dziś wstawię go na jakieś tacki z wodą tak jak robi to większość z was. Zastanawiam się co z nawożeniem ? Teraz jest zima i storczyk stoi w miejscu więc na razie się nie nawozi ?

Moje pytanie głównie dotyczy tego, że mam akwarium wolne od glonów oczywiście :-) nawożę je potasem, fosfor i azot w wodzie jest od rybek no i tą wodą zamierzam podlewać storczyka. Mam też w domu filtr RO więc może lepiej kupić nawóz zalecany do storczyków i rozcięczać go z wodą RO i w taki sposób nawozić ?
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Mimo, ze jest zima storczyka nawozi się normalnie jeśli to Phalaenopsis, bo one nie mają okresu spoczynku :) Stoi tylko pozornie, w rzeczywistości pewnie wypuszcza młode listki lub przedłuża korzenie :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

A więc nawozimy w zimę także :-) tylko jak lepiej, wodą z akwarium czy kupić nawóz i rozcieńczać z RO? Albo inaczej: zapewne nawozy przystosowane dla storczyków są lepsze, mają odpowiednie stężenia odpowiednich mikro i makro-elementów, jednak może sama woda z akwarium wystarczy, aby storczyki ładnie rosły i kwitły ? Jakie jest wasze doświadczenie w tej sprawie, czy nawożenie jest konieczne aby osiągnąć dobre kwitnienie i wzrost ?
Awatar użytkownika
marzenkaa
100p
100p
Posty: 164
Od: 23 lis 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Myślę że dużo robi oprócz nawozu woda, a akwariowa może być świetnym wyjściem. Ale wspomniałaś że przesadzałaś stroczyka więc ja bym na razie wstrzymała się z nawożeniem i podlewaniem bo być może gdzieś w korzeniach ma jakieś ranki i gdy woda tam wejdzie to może zacząć gnić. Odczekaj z tydzień
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

:wit A czym był podlewany przez te dwa lata?? Jeśli masz filtr RO to moim zdaniem lepiej używać tej wody , plus do czasu do czasu odżywka do storczyków (niektórzy specjalnie zakładają taki filtr by , mieć czym podlewać swoje rośliny :wink: ) Generalnie chodzi o to by woda była miękka i najlepiej lekko kwaśna ( często w gotowych mieszankach podłoża do stor. jest odrobina torfu i on zakwasza wodę gdy podlewamy ) , a nawozu lepiej dać za mało niż przenawozić . Bardzo dobra jest też deszczówka ale to w czystych rejonach no i nie o każdej porze roku . Wodą z akwarium nie podlewałam (choć posiadam ) , może ktoś na forum podlewa i sprawdza się to przy uprawie storczyków :?:
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Wcześniej podlewałam go zwykłą nieodstaną kranówką, która u mnie niestety jest twarda i ma wysokie pH. Od jakiś 5 miesięcy podlewam wodą akwariową> Kiedyś go podlałam tą wodą na próbę, po czym wypuścił listek i 2 korzonki. Stwierdziłam że chyba na dobre mu to wyszło i teraz tylko tą używam, jednak korzeni nowych nie puścił, ani pędu...

A ja mam filtr RO bo kiedyś miałam w akwarium paletki a te rybki muszą mieć miękką i lekko kwaśną wodę. Teraz leży i się kurzy więc w sumie chyba znajdę dla niego nowe zastosowanie - dla storczyków :-)
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

a ja bym chyba przede wszystkim używała wody z RO plus jakaś naturalna odżywka typu guano lub biohumus, a od czasu do czasu woda z akwarium dla urozmaicenia :) i obserwowała jak storczyk na to reaguje.. Może jednak brakuje mu jakichś minerałów i dlatego nie ma siły na wypuszczenie pędu lub przedłużanie korzonków?
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

To może pasuje mu ta woda akwariowa skoro wznowił wzrost :) , ta z filtra też będzie dobra . Gdy Twoja phalaenopsis stała tak daleko od okna to miała za mało światła i pewnie dlatego przestała Ci rosnąć . Po przestawieniu na parapet światła było więcej i wypuściła listka i korzonki , poza tym troskliwie się nią zajęłaś :) . Teraz , kiedy dni są takie krótkie światła naturalnego jest mało , mało jest słońca ;:174 i generalnie wszystkie rośliny słabo rosną , tak samo storczyki . U mnie np. rosną pędy (bo o dziwo jakoś upodobały sobie ten okres czasu) ale listki nowe nie. Myślę ,że Twojej roślince potrzeba więcej światła no i Twojej cierpliwości ;:108 a na pewno odwdzięczy się kwiatami :) Z podlewaniem zimą trzeba bardzo uważać ,żeby nie przesadzić z nawożeniem też . Czasem trochę stresu nie zaszkodzi :wink: to wyzwala kwitnienie .
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Cierpliwości to ja mam pod dostatkiem, w końcu ten storczyk jest u mnie już ponad 2 lata, wcale nie kwitnie, a jednak wciąż go trzymam ;:215 Wzięłam sobie do serca rady jakie tu wyczytałam, niestety nie mogłam znaleźć keramzytu, więc pomiędzy storczykami stoją miseczki z samą wodą, mam nadzieję że to wystarczy. Dodatkowo wygrzebałam starą świetlówkę akwariową, która ma 11W i światło o temp barwowej 6500k, zapalam ją od 16-20, więc i słoneczka jest więcej ;:3

A także kupiłam dziś nawóz Agrecol do storczyków, ten w żelu, i chciałabym rozrobić sobie wodę z nawozem "na zaś" np. w takiej butelce 5L. Ile czasu może stać taki rozrobiony nawóz, zanim zacznie się psuć ?
doniek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 25 cze 2010, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Szczecina

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Mam jeszcze takie pytanie: jakie jest zapotrzebowanie storczyków na dane składniki ? Agrecol ma po równo NPK, a wyczytałam, że to K wpływa na lepsze kwitnienie, i wpadłam na pomysł aby przy rozrabianiu nawozu dodać do przygotowanej wody ileś potasu ?
Mam w buteleczce rozrobiony nawóz do akwarium (woda RO zmieszana z solą K2SO4), jeśli dodam do przygotowanej wody (tej do podlewania storczyków RO+nawóz agrecol) 1ml tej mieszanki (RO+sól), ilość K w przygotowanej wodzie do podlania storczyka wzrośnie o 39.377 mg/l.

Nie za mało lub może za dużo ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”