Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Julijka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 kwie 2010, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Odżywka do Storczyków

Post »

Jaką odżywkę polecacie?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Wyłącznie z określeniem "do storczyków".
Dawki minimalne -okreslamy 1/4 polecanej dawki przez producenta.
Nawożenie najlepiej prowadzić w okresie aktywnej wegetacji = zauwazalnego wzrostu storczyków.

Polecam , przed decyzją o uprawie zapoznać się z warunkami uprawy .Dostępna jest wiedza w literaturze, w internecie,u nas.

To ułatwi znakomicie zrozumienie potrzeby tych jakże innych kwiatów.
Łatwość w storczykach zazwyczaj kończy się na podziwianiu.
Póżniej... jest już :roll: inaczej ,gdy trzeba się zderzyć z wymaganiami roślin.A tu potrzebna wiedza ;:37 = samokształcenie :lol:

-życzę powodzenia w zdobywania tego :P "prawa jazdy"


JOVANKA
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

A ja z mojego rocznego doświadczenia storczykowego dodam, że im mniej nawozu tym lepiej. Nawoziłam bardzo, bardzo rozcieńczoną dawką może ze 6,7 razy w ciągu roku <mniej więcej raz na 2 m-ce wychodzi>. Z tymże, całą zimę storczyki nie były w ogóle nawożone :)
Puszczają nowe listki i korzonki...widocznie takie nawożenie się sprawdza. Ale muszę poobserwować kilka lat moje storczyki, dopiero wtedy będę mogła coś więcej powiedzieć o tym sposobie nawożenia orchidei :)
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Ja także nawożę rzadko. Polecam nawóz "Nawomix" do storczyków, taki w zielonej butelce, ze zdjęciem rózowego Phalaenopsis na naklejce.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Stosuję tylko "ASTVIT" na bazie biohumusu.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Jasne,ze przy storczykach obowiązuje prawie skąpstwo nawozowe --->stąd odczytane zalecenie na etykiecie producenta dzielimi i dajemy tylko 1/4 zalecanej dawki.
Póżna jesień i zima to okres postu.Zazwyczaj wiekszość popularnych hybryd Phal. drzemie.
Ale ...są inne , rosnące w tym czasie :P -jezeli wykazują wegetację mozna ewent.wspomóc min.dawką :to niektóre cambrie, Oncidium,Encyclia kwitnące na przełomie zima/wiosna.
Ponadto dobrą praktyką jest zmienność nawozów /w wartościach NPK/

Grażyno - jak długo stosujesz Astvit? jaki jest skład i jakie efekty widzisz porównawczo do innych nawozów.
Warto więc może, abyś dała nam swój komentarz .

Pytam....bo prawdę mówiąc nie znam nikogo .kto Ast.. stosuje.
Bezpośrednio z rozmów w Krakowie 2 lata temu od przedst. firmy dowiedziałam się ,ze:
1/odkwaszają
2/ zawierają "żywą próchnicę pokarmową".
To pierwsze dla storczyków jest mało korzystne. A tego drugiego .żywego ...obawiam się :lol:, z biohumusem miałam złe doświadczenia.
I nic z tego mnie nie przekonało ,że piszą ,że dla storczyków ,nie kupiłam.Choć lubię sprawdzać,testować .
Napisz swoją ocenę kwiatów.


pozdrawiam JOVANKA
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

:P Sylki ,to trafiłaś na takie ,które w zimie szykują się do kwitnienia wiosennego.Więc rosną.
Mając więcej mozna zauważyć,ze są jakby dwa przedziały kwitnienia dla różnych./dla falenopsis/
A.....zimą czesto w mieszkaniach mamy lepsze warunki temperaturowe niż w okresie letnim.Sprzyja kwitnieniu,brakuje tylko jakby trochę ...słoneczka.
Ten żel to pewnie Agrecol; nowość na rynku widziałam reklamę.

JOVANKA
Awatar użytkownika
pani_storczyk
500p
500p
Posty: 778
Od: 15 mar 2010, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Prudnik

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Ja stosuję BIOPON nawożę co półtora miesiąca i jest ok. ale myslę że dużo też zalezy od warunków panujących w domu. :D
Gdyby tak każdego dnia na drogę naszego bliźniego rzucali jeden kwiatek
, to drogi ziemi byłyby pełne radości.:)

Pozdrawiam Ania
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

ASTVIT stosuję od kilku lat.Jak kwitną moje storczyki ( i Hoje) można zobaczyć w moim wątku.
ASTVIT - nawóz naturalny,N-P-k 3-9-2-4-CaO 1,5 MgO Leczy i odżywia
ASTVIT zawiera wszystkie makroskładniki i mikroelementy łatwo przyswajalne przez każdą roślinę w tym również Rodzinę ORCHIDACE.
Pomimo,że rośliny te nie wymagają wapnia,które ASTVIT zawiera w ilości 4%,zawartość tlenku wapnia w ASTVICIE powoduje,że krzemionka i związki krzemu,które ASTVIT zawiera w ilości ok.4% są łatwiej przyswajalne przez roślinę.Roślina jest sztywniejsza,przy odczynie lekko zasadowym,ma możliwości przetrwania w trudniejszych warunkach,do których należy brak wody i krótki czas naświetlania.Wapń uaktywnia związki krzemowe i jest w takich związkach jak metakrzemianach lub siarczanach,które nie są rozpuszczalne w soku komórkowym rośliny.On jest,ale roślina nie reaguje na tą substancję.Roślina wybiórczo pobiera substancje odżywcze,które są jej w danej chwili potrzebne.Dlatego poleca się stosowanie ASTVITU w pielęgnacji storczyków.
W przeciwieństwie do pielęgnacji nawozami mineralnymi rośliny kwitną bardzo długo,nawet 1,5 roku,nie mając przerw w kwitnieniu,wytwarzająć nowe przyrosty kwiatowe.Nawozami mineralnymi nawozimuy tylko od wiosny do jesieni.Nawozem naturalnym ASTVIT nawozimy regularnie cały rok utrzymując roślinę w pełnej kondycji i kwiatostanie.Stosując regularne dokarmianie ASTVITEM roślina jest zabezpieczona przed szkodnikami,jak czerwce,przędziorki oraz przed chorobami grzybowymi.Pielęgnując rośliny Nawozem Naturalnym ASTVIT nie ma potrzeby stosowania innych nawozów oraz chemicznych środków ochrony roślin.
( wg opisu na opakowaniu)
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Właściwości i zalety:
Całkowicie przefermentowana materia naturalna zawiera składniki o długotrwałym działaniu,zapewnia przydatność do uprawy ekologicznej bez skażenia środowiska glebowego i wód gruntowych do uzyskania tzw.zdrowej żywności.ASTVIT zawiera wszystkie niezbędne makroskładniki do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin,takie jak:azot,fosfor,potas,wapń,magnez,siarka,sód,jak również mikroelementy:żelazo,mangan,cynk,miedź,bor,chrom wszystkie w postaci bardzo dobrze przyswajalnej przez rośliny,zapewniając im wysoką jakość i zdrowy wygląd.
ASTVIT - 4 - krotnie wydajniejszy od Biohumusów ( w płynie!!!!)
( wg opisu)
basia.h12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 mar 2009, o 14:34

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Mam w domu astvit w proszku.Nie bardzo wiem jak go rozcienczac do storczykow.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Odżywka do Storczyków

Post »

Przygotowanie roztworu:50g (ok.4 łyzki stołowe)na 10 litrow wody.Przygotowany roztwór zostawić na kilka godzin ( całą noc)i przed podlaniem zamieszać.
Zaleca się:zanurzyć całą doniczkę z podłożem z kory na ok.30 min. do 1 godziny 1 x w tygodniu,pozwalając na przeschnięcie podłoża przed kolejnym podlaniem.
( wg opisu)
Do użytku domowego robię roztwór w 5 l baniaku,bo reszte zużywam do hoi.
monika1988
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lut 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Właśnie znalazłam to forum i pomyślała, że troszkę się na storczykach i nawozach do nich znacie. Więc mam pytanko. Mam od kilku miesięcy storczyka, kupiłam go kwitnącego, później przekwitł i wypuścił nowy pęd. Strasznie się ucieszyłam kiedy pojawiły się na nim pąki kwiatowe i było mi bardzo przykro kiedy część z nich opadła bo chyba był zbyt blisko kaloryfera, albo może mróz mu zaszkodził bo uchyliłam raz okno przy którym stał. Więc przeniosłam go w inne miejsce Ale mniejsza o to. Znajoma poleciła mi, żebym mu kupiła nawóz. Kupiłam Naturalny nawóz do storczyków z firmy Zielony dom. Ten śmierdzący. I pomogło, pojawiły się nowe pąki.Z resztą na opakowaniu pisze, że jest dobry do inicjacji kwitnienia. Teraz czekam aż pąki się rozwiną. Ale chciała bym wiedzieć czy w okresie kwitnienia też mam go podlewać? Słyszałam różne opinie, że nie, inne, że trochę dawkę zmniejszyć a jeszcze inne, że wręcz zwiększyć dawkę.Nie wiem co mam na ten temat myśleć. Pomóżcie. Ach mój storczyk to Phalenopsis.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”