Niepokojące objawy u Miltoniopsis?

Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

Korzonki wyglądają na zdrowe, ale podłoże trzeba wymienić na świeże.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

Czy wystarczy dołożyć naokoło do tego podłoża nowego, czy trzeba je wytrzepać z korzeni? Moge zrobić mix : wermikulit, spróchniałe drewno liściaste, torf ogrodniczy lub kwaśny jak do paproci do tego.. Czy tak będzie dobrze? Pierwszy raz widziałam coś co tylko w korze rośnie.
Awatar użytkownika
nina1611
500p
500p
Posty: 833
Od: 27 mar 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

ja bym zmieniła całe podłoże.
Pozdrawiam Małgorzatka :)
Niektóre z moich storczyków ...
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Problem z Miltoniopsisem

Post »

Dzisiaj rano przy okazji pielęgnacji storczyków zauważyłam, że z jednym z moich Miltoniopsisów dzieje się coś niedobrego:
Obrazek Obrazek

po odchyleniu listka okazało się że cała podstawa pseudobulwy zaczyna gnić (???), w każdym razie jest żółta

w tej samej doniczce rosną jeszcze dwie pseudobulwy i z nimi wszystko jest w porządku

dodatkowo na całej roślinie liście wyglądają tak:
Obrazek Obrazek

Liście są takie od samego początku odkąd storczyk u mnie jest (od 12 lipca), ale żółtą pseudobulwę zobaczyłam dopiero dziś

Drugi Miltoniopsis na jednym liściu ma takie zmiany:
Obrazek

Obydwa storczyki stoją na zachodnim parapecie, na podstawkach z kermazytem, mam je od 12 lipca, podlewam poprzez zanurzenie doniczki w naczyniu z wodą destylowaną i przegotowaną odstaną w proporcji 1:1, na razie nie nawożę, podlewam po niecałkowitym przeschnięciu (staram się znaleźć moment, żeby podłoże nie było całkiem suche, a jednocześnie żeby nie przelać storczyka), storczyki rosną w szarej podziurawionej dość gęsto osłonce, w podłożu widać kawałki sphagnum, ale nie jestem w stanie określić jego rodzaju (sprzedawca powiedział mi tylko tyle, że to dobra mieszanka i nie trzeba ich przesadzać)

Proszę o poradę odnośnie postępowania ze storczykami
Starałam się samodzielnie znaleźć odpowiedź, ale chyba nie umiem szukać ;:223
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

zapomniałam dopisać, że temperatura w dzień to ok. 22-23 st. a w nocy ok. 18, jeśli nie jest zimno na zewnątrz to storczyki stoją przy uchylonym oknie
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

Ja się na tym nie znam w ogóle, bo tego storczyka nawet nie posiadam, ale może odpowiedź znajdziesz tu. Trochę pasuje ostatni przypadek, ale napisałaś, że innym psb nic nie jest, i temperatura niby dobra. Sama nie wiem, tylko podpowiadam, ale może już tą stronę nawet przejrzałaś :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

Witaj polikola...

Obawiam się ,ze w takim złym stanie nabyłaś storczyka.
Miltoniopsis jest wrażliwy na choroby grzybowe i bakteryjne.
W efekcie ...dochodzi do rozprzestrzeniania się infekcji.
Podejrzewam ,ze infekcja rozpoczęła się na liściach, które zostały obcięte.

Ta pseudobulwa jest do szybkiego usunięcia.Z zachowanie wszelkich sterylnych warunków tak, aby nie przenieść
na zdrowe części rośliny patogenu..
Ona prawdopodobnie kwitła więc... żadna strata .A, ponieważ jest siedliskiem infekcji, nie można jej pozostawić .
Można przypuszczać ,że jest to bakteryjne zakażenie - takie przebarwienia są charakterystyczne - dla ataku ze zgnilizną (Pseudomonas) i dla rozwoju zgnilizny /Erwinia/.
A, na pewno jest charakterystyczną "kolorową" zgnilizną dla Miltoniopsis.

W kazdym przypadku psb nie ratujemy- usuwamy ją wraz z przynależnymi korzeniami.
Natomiast skupić sie trzeba na zabezpieczeniu zdrowych przyrostów..
-zastosować trzeba ochronę dezynfekcyjną dla miejsca cięcia / spirytus, woda utleniona, wybielacz/
Zabezpieczająco, warto zastosować ochronę z uzyciem śor np. Dithante /mankozeb/
-posadzić "co zdrowe" do nowego podłoża /świeże lub wyprażone stare/

Problemem dla Miltoniopsis jest duża wrażliwość na wszelkie śr.grzybobójcze i bakteriobójcze.

A.... odchodzenie starych pseudobulw we wszystkich storczykach posiadających takowe.....bywa różne; jedne psb wysychają inne gniją... a inne potrafią żyć dłuuuuuugo zielone ..
I to warto wiedzieć....to tak na przyszłość.

Powodzenia w tym dość skomplikowanym zabiegu; ale cóż....przychodzi okres naszej pracy,

Zazwyczaj dość szybko mija piękny widok kwiatów.... a zaczyna się uprawa i pielęgnacja aby uzyskać podobny efekt za rok.

JOVANKA
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

Obrazek Obrazek
to też Miltoniposis - objawy podobne, tylko tu w doniczce były tylko dwie psedobulwy
ratować (czy w ogóle można) czy odpuścić sobie?
zostały mu tylko dwa liście, po jednym na każdej pseudobulwie, jeden już jest żółty, drugi niby się trzyma, ale tez widzę, ze podstawa cała żółta

Jovanko - dziękuję za radę, postaram się to zrobić maksymalnie ostrożnie i delikatnie, z grzybobójczych mam Topsin, może być? i w jaki sposób go zastosować?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

Jak dobrze, że uzyskałaś fachową odpowiedź :)

Gdy mi Jovanka zaleciła Topsin, to miałam go użyć w formie roztworu wodnego i w takim namoczyć phal. :wink:
Ale skoro Tobie zaproponowała inny, to może Topsin jest za 'mocny' dla tego rodzaju storczyka?
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

W środkach ochr.roślin ..a,szczególnie storczyków ! mniej działa zasada " mocny- słabszy" :lol:
Mocny i do tego nie wypróbowany.... może co najwyżej spalić pacjenta ;:oj .
W konkretnym przypadku, zasada doboru zależy od charakteru danego preparatu- jak działa i rodzaju interwencji.
Obydwa środki Topsin i Dithante są grzybobójcze.
I można zastosować Topsin zamiast polecanego j.w.
Działanie będzie podobne, różnica natomiast będzie w sposobie/drodze przekazu tej skuteczności roślinie.
W przypadku pierwszego storczyka rozumiem, ze po oddzieleniu chorej psb pozostanie reszta zdrowa.
Interwencja dotyczy ochrony młodych przyrostów przed podobną infekcją jaką mamy w zainfekowanej pseudobulwie .

Polikola, druga roślina ma minimalne szanse.....
Chcąc jej pomóc trzeba zastosować albo Miedzian 50WP, albo Kaptan 50 WP po dezynfekcji storczyka.Powtórzyć po 3-4 dniach.
Tam nie ma co dzielić ani usuwać.
Posadzić w świeże podłoże i...czekać.A nuż...coś się pojawi nowego.Bo to tylko jest nadzieją na
nową roślinę.
A czy próbować? zawsze warto dla własnej wiedzy .Nawet jeżeli nastąpi porażka to doświadczenie jakieś się zdobywa.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

tak w pierwszym przypadku tylko jedna pseudobulwa na cztery była zainfekowana, w drugim przypadku chora jest cała roślina, postąpię według porad i zobaczymy co to da, wyrzucić roślinę zawsze zdążę
zapytałam czy może być Topsin, bo akurat go mam i nie musiałabym kupować następnego środka

dziękuję za pomoc, dam znać za jakiś czas jakie są efekty ;:180
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

na dzień dzisiejszy z trzy moich czterech Miltoniopsisów wypuszczają nowe przyrosty
ten z ostatnich zdjęć jeszcze żyje, ale u niego póki co brak zmian
póki żyje jest nadzieja
beatta85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 mar 2015, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy u Miltoniopsis?

Post »

Witam, jakieś dwa tygodnie temu nabyłam Miltonię. Miała mocno zielone liście (jak na zdjęciu). Dziś się jej przyjrzałam i niepokoi mnie kilka rzeczy, a mianowicie, liście zrobiły się dużo jaśniejsze, na kilku liściach pojawiły się czarne kropki, na jednym z nich zrobiły się jakieś plamy jakby przezroczyste i liść na zgięciu jest czarny. Zajrzałam też do podłoża i było czuć stęchlizną, wymieniłam je przy okazji na nowe. Korzenie wydają się ok, żadnych szkodników nie zauważyłam. Jest to mój pierwszy storczyk i nie chciałabym, żeby coś mu dolegało :) Proszę poradźcie, co może mu dolegać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tak wyglądała zaraz o kupieniu
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”