Niepokojące objawy u Miltoniopsis?

alastor
50p
50p
Posty: 52
Od: 30 sie 2008, o 18:33
Lokalizacja: wrocław

Post »

dziękuję bardzo za rady :) oczywiście nie poddam się tak od razu :) kupię dziś sphagnum i zobaczymy... mam nadzieję, że się uda :)
a jeśli niestety Mariolka i volcowitch mają rację, to będę przynajmniej miała nauczkę.
a tak na marginesie: czy ktoś wie może gdzie we Wrocławiu można dostać sphagnum? bo googlam, googlam i nic ;:223
pozdrawiam
Magda
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Alastor nie kupuj sphagnum. Szkoda zachodu i pieniędzy. Jak zależy Ci na tym rodzaju storczyka to dorzuć ok.15 zł do ceny sphagnum i kup sobie dorodny okaz kwitnący, ale tym razem nie popełniaj błedów uprawy.
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Miltoniopsis - pomocy

Post »

Witam, znam się już trochę na storczykach ale teraz chodzi mi o gatunek Miltoniopsis, kupiłem go niedawno jakieś 2 miesiące temu, niektóre liście się poskładały i są w kształcie litery V, a z podłoża wyczuwa się nieprzyjemny zapach, nie wiem co to może być ale nie chcę stracić tej miltoniopsis. :oops: :oops:
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Miltoniopsis - pomocy

Post »

Patryku, wiesz że najlepiej pokazać zdjęcia rośliny i zbliżenie na podłoże (ewent. korzenie).
Nic nie piszesz, w jaki sposób opiekujesz się tym storczykiem (podlewanie, nawożenie, jakie ma stanowisko
u Ciebie w domu).
Skoro jest nieprzyjemny zapach, to oczywiste, ze trzeba sprawdzić 'co w środku piszczy' ?
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Miltoniopsis - pomocy

Post »

warunki uprawy to:
w dzień 19 C - 23 C
w nocy 18 - 20 C
Wilgotność 60 - 80 %
Z ziemi unosi się inny zapach niż u innych storczyków,
przepraszam za jakość!
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
agnieszka__
500p
500p
Posty: 657
Od: 22 paź 2009, o 23:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: słoneczne południe

Re: Miltoniopsis - pomocy

Post »

Liście wyglądają dobrze ,pewnie są trochę blade ale mój też blednie ,natomiast korzonkom trzeba zrobić rewizję i to szybko jeżeli zapach Cię niepokoi .Życzę powodzenia
zielone jest piekne
pozdrawiam Agnieszka
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 18&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Miltoniopsis - pomocy

Post »

Rzeczywiście niewiele w doniczce widać. Liście jednak wskazują na zły stan korzeni.
Nie wiadomo kiedy storczyk był ostatnio przesadzany. Przypuszczam, że jest zalany, a korzenie pewnie gniją.
Sprawdź to, inaczej nie jesteś w stanie roślinie pomóc.
Poczytaj też tutaj. Masz tam sporo ważnych informacji. Powodzenia w ratowaniu !
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Re: Miltoniopsis - pomocy

Post »

Dziękuję za wszelkie rady, teraz będę starał się ją uratować !
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

Troszkę odgrzeję ten temat. Dostałam ostatnio roślinkę z metka na której pisało "Miltonia". Pojęcia nie mam o orchideach, jedyna doniczkowa roślina, która mi w domu przeżywała to było tzw drzewko szczęścia :) Jednak chciałabym spróbować utrzymać ją przy życiu.. Troszkę poczytałam forum i wiem już, że trzeba podlewać przez zanurzenie doniczki. Prawdopodobnie też ma za dużo światła [okno wschodnie] liście sa takie bladozielone, te po zewnętrznej mają jakby karby [jak doczytałam to wynik przesuszenia w przeszłości, czy tak?], jeden zrobił się żółty i dziś odpadł. Tu moje pytania : - czy ją przesadzić? O ile większą doniczkę powinna dostać? - czy przenieść roślinę na okno północne? Jest na nim cały czas jasno ale w ogóle nie ma bezpośredniego słońca. Pomożecie mi troszkę?:)

p.s. teraz jeszcze zauważyłam, że jeden z wewnętrznych liści, ten spomiędzy którego wyrastał kwiat, ma gnijącą plamkę [chyba złapał od suchej łodyżki tego kwiatu.. ] Czy powinno sie to wyciąć? Cały liść, czy tylko ten fragment? Mogę zrobić zdjęcie..
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

Aparat odżył, w związku z czym fotka. Przez ten czas kolor jej sie poprawił na jakis ładniejszy zielony, nie taki blady.. parę liści zżółkło i odpadło albo im pomogłam, wypuszcza nowe. Miała ich zaczątki jak do mnie trafiła, z tymi zygzakami, wyczytałam że to od suszy. Zdaje mi się, że powinnam przesadzić ale nie wiem w ile większą doniczkę..szersza, wyższa?
Obrazek
Ach, chciałabym też sama zrobić podłoże. Mam ziemie uniwersalną ogrodową, torf ogrodniczy, spróchniałe drewno, wermikulit, piach - jak pomieszam to i tamto, da radę?:) Trochę czytałam ale to nadal alchemia;)
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

Pięknie rośnie, ja bym poczekała z przesadzaniem. Teraz dojrzeją psby i wnet powinna zakwitnąć.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

Tak szybko? Ja ją dostałam z kwiatkami, na początku maja.. Później one uschły i zaczęły rosnąć te młode pseudobulwy. Jak często kwitnie miltonia w skali roku? Nie będę przesadzać skoro tak mówicie, co prawda przygotowałam już mieszankę, ale może poczekać.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Miltonia zabiedzona- pomóżcie uratować!

Post »

Chyba różnie jest z dojrzałością psb na miltoni. Ale myślę, że około roczne ( może 10 -miesięczne) psb powinny już kwitnąć. Przynajmniej moja zakwitła po takim czasie...
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”