Niepokojące objawy u Miltoniopsis?

Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Art poleciła mi swój wątek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=8862 i właśnie wg. rad tam zawartych wykąpałam korzonki (już przetrzebione ) w roztworze Topsinu. Potem spryskałam też liście. Kilka liści odcięłam, bo po odchyleniu ich okazało się, że gniją od środka :cry: Chciałam uniknąć zarażenia młodej psb.
Jeden dzień suszenia roślinki i do nowego podłoża z kory.
Nie wiem czy miltonka przeżyje tę drastyczną operację :?: :roll: Niewiele korzeni zostało... Kwiaty padły - to akurat brałam pod uwagę - pęd obcięłam nad 3 oczkiem.
Wstawiam zdjęcie pacjenta po operacji..:cry: Obrazek
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Narine ! Bardzo Ci życzę, aby Twój storczyk Tę operację przeżył. Wydaje mi się, że to co
zrobiłaś było konieczne. Jednak zawsze boję się reakcji rośliny na obcinanie liści. Ale skoro gniły
od środka... Zawsze boję się tzw. fytoftorozy... tfu, tfu. Jest nowa psb. I to jest nadzieja :!:
Jovanka zawsze pisze, że storczyki to twarde zawodniki ;:117 !
A dla podniesienia na duchu pokażę jutro, jak obecnie wygląda ten ratowany storczyk z powyższego mojego wątku,
bo teraz już muszę "lecieć" do pracy !

Pozdrawiam cieplutko, Joanna :wink:
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Narine,, zdążyłam jeszcze dzisiaj. Zdecydowałam wstawić zdjęcie w moim wątku na temat
"Problem z Phalaenopsis'em", aby nie robić zamieszania w tematach.
Trzymam kciuki za Twojego storczyka :!:
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Art Dziękuję za miłe życzenia. Na pewno dobre fluidy się przydadzą :roll: :P Na razie zmieniłam koncepcję - zamiast podłoża z kory, miltoniopsis zamieszkał tymczasowo w keramzycie. Ponoć lepiej w takim podłożu odradzają się nowe korzenie. Z drugiej strony czytałam, ze keramzyt powoduje zasolenie wody, więc na dłuższą metę nie powinno się w nim oprawiać storczyków.. Można się pogubić w tych informacjach.
Na razie zostaje mi obserwacja ;:177
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P

Powrót do zdrowotności ,czy oczekiwanie na sygnał wzrostu nowych korzeni
jest długotrwały.Zawsze trzeba to uwzgledniać.
Martwią natomiast takie uwagi wątpiące:
o zasoleniu wodą keramzytu czy ,ze lepiej rosną korzenie w keramzycie.


Dobrze wiem, udzielałam porad na głownym portalu forum storczykowego przez x-lat.
Te różniste opinie , gdy się czyta , mają swoje żródło i czasami wyglądają na sprzeczne.
W rzeczywistości , jeżeli pochodzą z odpowiedzi na forach, to dotyczą konkretnych przypadków , a nie zasady.

Na pewno więc, nie ma sprzeczności :P , powstaje niepotwierdzona opinia , obarczona błędem.
Coś w stylu * ;:55 nie wyjaśnionego * sobie... tak do końca , zagadnienia.

Myślę, ze dla własnej zdrowotności i storczyków . warto u nas , na stronie
:P konsultować te wątpliwości przed zamiarem a nie już po.


Porad u nas bez liku ;:54 i nie trzeba mieć skrupułów z zadawaniem pytań.
*dla wiadomych damy nawigację .
*na nowy problem, zawsze będzie odpowiedż.


pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Jovanko dziękuję, że zajrzałaś do mojego wątku.
Te moje "przeczytane" a propos keramzytu pochodzi z książki o uprawie storczyków.. Nie dziw się tym wątpliwościom - Ty jesteś ekspert storczykowy- ja tylko początkujący miłośnik. Ogrom informacji miesza skrzętnie w głowie- zwłaszcza , gdy roślinka marnieje w oczach i trzeba ją ratować :oops:
Myślę, ze dla własnej zdrowotności i storczyków . warto u nas , na stronie
Razz konsultować te wątpliwości przed zamiarem a nie już po.

Porad u nas bez liku i nie trzeba mieć skrupułów z zadawaniem pytań.
*dla wiadomych damy nawigację .
*na nowy problem, zawsze będzie odpowiedż.
Ok od dziś pozbawiam się skrupułów w zadawaniu pytań przed :oops: Na razie pytanie po...
W tym przypadku jakie podłoże powinnam była zastosować ?
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :P
:P mnie nie chodzi o porównywanie wiedzy ;:78 , a ...bardziej o dopytywanie się , bo wiem jak nie łatwo rozgryżć temat , gdy problemy narastają.
Po to jesteśmy ;:65 . wielu z nas jest chętnych z podpowiedzią.

W obecniej fazie dla storczyka, istotna jest sytuacja ,która sprowokuje wyrastanie nowego sysytemu korzeniowego.
I nastąpi to w miejscach najwyższych. przy nasadzie psb/ i na najmłodszych częściach.
Wszystko , co jest stare , aczkolwiek potrzebne , będzie tylko podporą dla nowych pryrostów.
I powiem , ze każdy sposób jest dobry... jak prowadzi do celu.

Nie kwestionuje keramzytu , ale z nim jest zawsze to ale.
Aby był w pełni przydatny, musi być poddany *wykwaszeniu* dla storczyków.
Nie wykonanie tego zabiegu skutkuje po czasie mniej korzystnymi dla rośliny warunkami--->mówimy wtedy *o zasoleniu*
Tak jest ze storczykami oraz wszelkimi innymi roślinami ,które maja określone wymagania --->środowisko bardziej kwaśne.

Innym :P ta wada fabryczna keramzytu nie przeszkadza.Piszę fabryczna,bo na cykl produkcji nie mamy wpływu.Są badania tego produktu i niezależnie od producenta potwierdza się wzrost pH ponad normę w czasie użytkowania.

Jest rada-------->przygotowanie właściwe keramzytu.

WYKWASZANIE KERAMZYTU
Najszybciej zastosować przepis:wykwaszenie rozcieńczonym roztworem : 1cz.octu:3cz.wody a następnie 2-3 krotne przemycie wodą najlepiej destylowaną.Skuteczność zwiększa gorący roztwór płukanki.



W tej konkretnej Twojej sytuacji mozna ;:58 zastosować keramzyt. To też będzie większa szansa obserwacji .
Keramzyt musi być właściwie przygotowany--->j.w.
Miejsce przypuszczalne wzrostu korzeni musi być nad keramzytem. Podłoże jest tylko nośnikiem wilgoci.
Okolice styku ,mogą być lekko wyłozone mchem,będzie ostoją wilgoci *lekkiej *dla punków wzrostu.

Myślę,ze troszkę rozwiałam tajemnicze sole w keramzycie--->to polecam zapamiętać dla storczyków i innych *kwasolubów*.
Ten materiał musi być przez nas podrasowany ;:36

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Jovanko kochana wielkie DZIĘKUJĘ ;:180
Przeczytałam, przyswoiłam i mam nadzieję zapamiętać ;:37
Wątpliwości rozwiane. Zabieram się zatem dzisiaj za podrasowanie keramzytu ;:161
Awatar użytkownika
miluck
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2491
Od: 22 lut 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Police

Post »

Narine :D :D :D
Jestem ciekawa co słychać u Twojego Miltoniopsisa?
Czy czuje się już lepiej?
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Witaj Miluck
Jeszcze za wcześnie by wyrokować, ale 2 małe psb (mimo tych rygorystycznych zabiegów) nadal istnieją :lol: Biorę to za dobrą kartę.
Roślinka siedzi w "podrasowanym" keramzycie na zachodnim oknie. Liście nadal sie "łamią", ale czekam :roll:
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

Relacja z obecnego stanu storczyka. Minęły jakieś 3 tygodnie od cięcia korzeni.
ObrazekObrazek
Widać 2 nowe odrostki.
Na przedniej psb (centralnie na zdjęciu)od 2 dni liść zaczął żółknąć. To ten, który ma te kropeczki.
Dodam, że jest jedynym liściem na tej pseudobulwie.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Post »

C.d. relacji. Minęły dwa dni - liść jest już żółty jak słońce... :cry: Czyli ..po nim...niestety
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Głowa do góry. Dzięki temu pewnie rosną te młodziutkie psb :). Skoro nie mają korzonków, to skądś muszą jedzonko wziąć.

U mnie jest to regułą wśród Dendrobiów (całkiem zdrowych, z korzonkami :))- jeśli pojawia się nowa psb - systematycznie żółkną stare liście. Podchodzę już do tego ze stoickim spokojem, mam nadzieję, że słusznie ;).


Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”