Niepokojące objawy u Miltoniopsis?

Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

W środkach ochr.roślin ..a,szczególnie storczyków ! mniej działa zasada " mocny- słabszy" :lol:
Mocny i do tego nie wypróbowany.... może co najwyżej spalić pacjenta ;:oj .
W konkretnym przypadku, zasada doboru zależy od charakteru danego preparatu- jak działa i rodzaju interwencji.
Obydwa środki Topsin i Dithante są grzybobójcze.
I można zastosować Topsin zamiast polecanego j.w.
Działanie będzie podobne, różnica natomiast będzie w sposobie/drodze przekazu tej skuteczności roślinie.
W przypadku pierwszego storczyka rozumiem, ze po oddzieleniu chorej psb pozostanie reszta zdrowa.
Interwencja dotyczy ochrony młodych przyrostów przed podobną infekcją jaką mamy w zainfekowanej pseudobulwie .

Polikola, druga roślina ma minimalne szanse.....
Chcąc jej pomóc trzeba zastosować albo Miedzian 50WP, albo Kaptan 50 WP po dezynfekcji storczyka.Powtórzyć po 3-4 dniach.
Tam nie ma co dzielić ani usuwać.
Posadzić w świeże podłoże i...czekać.A nuż...coś się pojawi nowego.Bo to tylko jest nadzieją na
nową roślinę.
A czy próbować? zawsze warto dla własnej wiedzy .Nawet jeżeli nastąpi porażka to doświadczenie jakieś się zdobywa.

Pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

tak w pierwszym przypadku tylko jedna pseudobulwa na cztery była zainfekowana, w drugim przypadku chora jest cała roślina, postąpię według porad i zobaczymy co to da, wyrzucić roślinę zawsze zdążę
zapytałam czy może być Topsin, bo akurat go mam i nie musiałabym kupować następnego środka

dziękuję za pomoc, dam znać za jakiś czas jakie są efekty ;:180
Awatar użytkownika
polikola
500p
500p
Posty: 697
Od: 16 maja 2012, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczytno / warmińsko - mazurskie

Re: Problem z Miltoniopsisem

Post »

na dzień dzisiejszy z trzy moich czterech Miltoniopsisów wypuszczają nowe przyrosty
ten z ostatnich zdjęć jeszcze żyje, ale u niego póki co brak zmian
póki żyje jest nadzieja
beatta85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 mar 2015, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Niepokojące objawy u Miltoniopsis?

Post »

Witam, jakieś dwa tygodnie temu nabyłam Miltonię. Miała mocno zielone liście (jak na zdjęciu). Dziś się jej przyjrzałam i niepokoi mnie kilka rzeczy, a mianowicie, liście zrobiły się dużo jaśniejsze, na kilku liściach pojawiły się czarne kropki, na jednym z nich zrobiły się jakieś plamy jakby przezroczyste i liść na zgięciu jest czarny. Zajrzałam też do podłoża i było czuć stęchlizną, wymieniłam je przy okazji na nowe. Korzenie wydają się ok, żadnych szkodników nie zauważyłam. Jest to mój pierwszy storczyk i nie chciałabym, żeby coś mu dolegało :) Proszę poradźcie, co może mu dolegać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Tak wyglądała zaraz o kupieniu
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”