Stanowiska dla storczyków - temperatura, światło, wilgotność

drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Wskaźnik pokazuje wilgotność 49%? mogłabym go jeszcze zraszać, ale boje się ze tym razem je przeleje albo dostanie się woda do serca.. co tez chyba przypadkiem stało się przy jednej keice, ale i tak była słabiutka, na razie stoi i czeka. Wymyśliłam doniczkę z castoramy ktora się wlaściwie składa z samych oczek, myślisz że mogę to zostawić dla tych keik czy lepiej szukać małej, klasycznej i całej plastikowej?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

U mnie jest wilgotność na podobnym poziomie i nie spryskuje dodatkowo chyba że w pobliżu masz włączony grzejnik.
Wszystkie moje storczyki rosną w plastikowych doniczkach dla nich dedykowanych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Hm akurat ten stał najdalej od grzejnika. Ale sprawdzilam ze w sypialni jest 67% i okno północne więc je chwilowo wyeksmitowalam. Niedaleko stajni mamy ogromny sklep ogrodniczy, w którym sa wszystkie podłoża dedykowane storczykom (tam kupowałam grube i drobne podłoże ze skałą, wermikulit, ale małych doniczek nigdy nie było :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Mam małego Sabotka, którego posadziłem do standardowej 12-stki. Ale możesz też zrobić inaczej, kupić zwykłą plastikową i zrobić większe dziurki w dnie i wyjdzie na to samo, jeśli już wolisz posadzić do mniejszej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Czytałam, że małe keiki należy wsadzić do małych doniczek , żeby się lepiej rozwijały.
Hmm do rana wilgotność spadła ale kaloryfer był minimalnie podkręcony. Im przeszkadza zmiana temperatury o kilka stopni dzień/noc?

Przydałby się po prostu wątek "zoltodzioby" :D
Wczoraj jak grzebalam w różnych to większość to jest dyskusja nie na temat,potem zdjęcia pytajacych i dopiero troszkę treści :)

---16 sty 2017, o 11:58 ---

Niestety nie mogę edytowac tego postu wyżej, czytałam, że żeby podnieść wilgotność można umeścić storczyka na podstawce z kamieniami lekko w wodzie, czy np mogę wsypać kamienie do szklanej osłonki i polać wodą? Będzie parowało do góry, czy lepiej podstawka z kamieniami, polane wodą i na to storczyk w plastiku? Myślę, że to mogłoby pomoc tym słabszym okazom
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ratowanie storczyków

Post »

drabcio pisze: Hmm do rana wilgotność spadła ale kaloryfer był minimalnie podkręcony. Im przeszkadza zmiana temperatury o kilka stopni dzień/noc?
Nie nie przeszkadza, a wręcz jest zalecane żeby temp w nocy była o parę stopni niższa niż w ciągu dnia
...czytałam, że żeby podnieść wilgotność można umeścić storczyka na podstawce z kamieniami lekko w wodzie, czy np mogę wsypać kamienie do szklanej osłonki i polać wodą? Będzie parowało do góry, czy lepiej podstawka z kamieniami, polane wodą i na to storczyk w plastiku? Myślę, że to mogłoby pomoc tym słabszym okazom
Dokładnie to najlepiej na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, jak weźmiesz większą, to możesz zmieścić np. z dwa storczyki. Oczywiście doniczka nie może być zanurzona w wodzie. Wystarczy jak pod doniczkę dasz podstawkę.
Pamiętaj też, że jeśli postawisz storczyki w grupie to też same będą wytwarzać mikroklimat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
drabcio
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 20 cze 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Dzięki za rady, tylko u mnie z reguły przez dzień 17,5 na parapecie, a na noc włączamy kaloryfer na 2. Chyba powinny miec cieplejsze miejsce?

To w takim razie porobię im podstawki, keramzytu zostało jeszcze duuużo ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Na samym początku trzymałem na parapecie, gdzie zimą wg termometru przy lekko rozszczelnionych oknach, temperatura spadała nocą nawet do 14-15 stopni. Z tymże, ja praktycznie nie włączam grzejników, nawet w największe mrozy i temp w pomieszczeniu oscyluje wokół 19 - 20 stopni. Na obecnym stanowisku mniej więcej taką temperaturę mają storczyki wiszące dalej od okna, te bliżej mają ok. 16. Dają radę, ważne żeby na liście nie dmuchało zimnem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
agatka267
100p
100p
Posty: 128
Od: 12 lis 2013, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zamiana parapetu na...???

Post »

Witam. Zaczynam ten wątek ponieważ się przeprowadziłam i mam tylko dwa parapety,i nie za duże :( a chciałabym swoja kolekcję powiększać. szukam sposobu na ustawienie storczyków :( niestety nic do głowy mi nie przychodzi..może jakieś pomysły,zdjęcia waszych miejsc :)
Awatar użytkownika
Aniula85
50p
50p
Posty: 70
Od: 11 sty 2016, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Witaj Agatka267 :)
Ja mam dwa storczyki na komodzie, w pokoju gdzie okna są południowe i jest im dobrze. Czasami trzeba je przekręcać, bo gdy mają zbyt mało światła to storczyk pochyla swoje liście w stronę światła i jest lekko wygięty. Przekonałamsię na swoim przykładzie więc teraz już wiem :)
Storczyka miniaturkę np, trzymam na ławie. Jeśli ktoś ma ładny mebel typu stolik, konsola w przedpokoju z oknem czy toaletka w sypialni to też to dobry pomysł,tylko storczyk musi mieć dostęp do światła. Inaczej liście będą ciemnozielone i nie będą pięknie kwitły.
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Witam. Czytałam odpowiedzi tutaj i trochę artykułów w Internecie i nadal mam wątpliwości... czy wschodnie okno, gdzie jest rano dosyć dużo słońca jest odpowiednie dla storczyków?

Jeśli nie to, gdzie je ustawić, by miały odpowiednią ilość światła, ale, żeby nie zostały poparzone przez słońce?

Przy jednym chyba tak się stało, bo ma małą opaloną dziurkę w liściu...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

Tzn to jest tak: jeśli chodzi o rozwój wschodnia wystawa jest idealna, ale na południowej przy oczywiście lekkim cieniowaniu np. firanką są lepsze kwitnienia. Mam stanowisko wschodnie, w zeszłym roku trzymałem na parapecie, to liście lekko odbarwiały się na czerwono, ale nie zdarzyło się, żeby słońce popaliło. Na południu albo postawić nieco dalej od okna, albo delikatnie cieniować w godzinach południowych.
Teraz trzymam na ścianie przy oknie i przez cały rok doświetlam świetlówkami. Rosną i kwitną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nokomis
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2017, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stanowiska dla storczyków

Post »

"Lepsze kwitnienia", tzn? Chodzi o wielkość, ilość kwiatów? Ja mam okna na wschód i zachód. Jeśli chodzi o zachodnie okno to niestety nie mam możliwości, żeby je gdziekolwiek ustawić (małe pomieszczenie). Czy wschodnia wystawa jest dobra także latem - kiedy, wiadomo słońce jest dużo ostrzejsze?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”