Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68  
Autor Wiadomość
Agatka5074
 Tytuł: nieznana choroba storczyka
PostNapisane: 18 gru 2016, o 14:47 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam. Na zdrowych dotychczas storczykach pojawiły się białe naloty na pędach, pączki sczerniały i opadły, dodatkowo na pędzie widoczne są krople miodowe, kleiste. Nie zauważyłam żadnego szkodnika. Problem dotyka kilku storczyków. Proszę o diagnozę, jeśli ktoś spotkał się z takim fantem. Dodaję zdjęcia.

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Beata1990
 Tytuł: Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.
PostNapisane: 19 gru 2016, o 22:40 
50p
50p

---
Jeśli możesz to postaraj się zrobić wyraźniejsze zdjęcia, na tym praktycznie nic nie widać :(

Utylizator
PostNapisane: 21 gru 2016, o 01:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Trochę się martwię o swojego storczyka. Dostałem go w maju jako prezent od swojej dziewczyny i jest to pierwsza w moim życiu roślina jaką się opiekuję. Zaliczyłem kilka wpadek, co jasne, ale kwitł naprawdę pięknie.

Ostatnio sprawy zaczęły się komplikować. Początkowo przekwitające kwiaty po prostu usychały, lecz ostatnie dwa zaczęły po prostu robić się czarne. Przyciąłem łodygę, która co gorsza też na czubku zaczęła czernieć.

Załączam zdjęcia jego obecnego stanu. Jako laik proszę o wyjaśnienie co może z nim być nie tak i co należy z nim zrobić. No i przede wszystkim, czy dojdzie do siebie?

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ wiele dla mnie znaczy ten kwiat i strasznie szkoda by było, gdyby umarł.

http://i.imgur.com/LhyAvrv.jpg
http://i.imgur.com/uIdfKl6.jpg

norbert76
PostNapisane: 21 gru 2016, o 01:29 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Mam kilka storczyków i wg mnie liście i korzenie wyglądają w porządku. Co do kwiatów, to normalna sprawa że usychają, bo nie utrzymują się na roślinie cały rok, lecz np. w przypadku Falenopsisów ok. paru tygodni. Jak dla mnie po prostu przekwitł i tyle. Łodyga kwiatowa też może, nie musi uschnąć.
Możesz coś więcej napisać, jak często podlewasz i jakie ma stanowisko? Kiedy go dostałeś, jak długo kwitł po przyniesieniu do domu?

Utylizator
PostNapisane: 21 gru 2016, o 16:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Pewnie, przekwitanie mnie nie dziwi, ale czarny kolor pojawiający się na czubku łodygi już tak.

Odkąd go dostałem w maju tego roku podlewałem go raz w tygodniu, stanowisko wschodnie. Kwitł mniej więcej do września-października.

rena77
PostNapisane: 21 gru 2016, o 17:06 
200p
200p

---
Wg mnie storczyk ma wszelkie szanse na dalsze życie ;:172 Korzenie są zdrowe, czasem zdarza się tak, że łodyga kwiatowa po prostu zasycha, robiąc się ciemna. Posadź go do podłoża storczykowego, pamiętaj, żeby doniczka nie była za duża- storczyki tego nie lubią, zdecydowanie rosną lepiej w mniejszych doniczkach ( szybciej przesycha podłoże). I podlewaj, kiedy korzenie zrobią się srebrne- zielone są oznaką wystarczającej wilgotności. Na pewno się uda :wit

Beata1990
PostNapisane: 21 gru 2016, o 21:22 
50p
50p

---
Piękne korzonki ma Twój storczyk ;:63 Ja też uważam, że nic mu nie jest. A nawet wydaje się być w bardzo dobrym stanie ;)

Alota2016
PostNapisane: 1 sty 2017, o 23:07 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Do -Agatka5074
Witam, moim zdaniem wszystkie lepkie naloty na częściach zielonych poprzedzają, albo już są wynikiem działania szkodników.
Moich "gości" nie było widać gołym okiem, potem okazało się, że storczyki są atakowane przez wciornastki i chyba jakieś grzyby. Lepkość na pewno towarzyszy wciornastkom, które wyglądają jak paproszki podłoża, póki ich nie obejrzeć przez lupę.

Wierzę w Astvit. Trzeba wejść na stronę producenta i dobrać dystrybtora w okolicy zamieszkania, bo nie wszystkie kwiaciarnie go sprzedają.
7,5 strzykawki aptecznej (tzw. dziesiątki) na 0,5 litra wody destylowanej - takim stężeniem dosłownie lałam codziennie po liściach i łodygach. Wykorzystałam butelkę po mgiełce, chodzi o pryskanie drobnymi kropelkami. Może być wymyta butelka np. po płynie do mycia okien. Stężenie jest zalecane przez producenta jako interwencyjne. Jest jeszcze mocniejsze na uporczywe szkodniki, ale bałam się że spali liście. Najlepiej pryskać pod liście i na wierzchu i potem do moczenia storczyków raz na tydzień 100 ml na 4 litry wody destylowanej.

Uparłam się i wyleczyłam 10 storczyków, które nikły w oczach. Degradacja następowała tak szybko, że mogłam tylko płakać. Liście miały jakieś zniekształcenia i wżery - wielkie uszkodzenia na końcach liści obcięłam i zasypałam cynamonem. Przesadziłam do nowych doniczek w nowe podłoże po wycięciu dziwnych korzeni. Niektórym korzenie wymyłam pod bieżącą wodą. Psikałam je codziennie.
W nagrodę po chyba 3 miesiącach walki, zaczęły wszystkie wypuszczać nowe liście ;:138 , jeden właśnie pięknie kwitnie, a innemu rośnie pęd kwiatowy, a każdy ma nowe błyszczące listki.

Larelka
PostNapisane: 11 sty 2017, o 11:58 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam, mam problem z nowym storczykiem. Kupiony został parę dni temu i wyglądał ślicznie a po dwóch dniach mniej wiecej zaczęły sie robić czarne liście na końcach płatków i nie wiem dlaczego :-( przez dwa dni chyba nie zdążyłam go zepsuć? Wiecie może dlaczego tak się dzieje?

Obrazek

norbert76
PostNapisane: 11 sty 2017, o 13:12 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Normalne, podczas kwitnienia zmiana miejsca może wpłynąć na skrócenie kwitnienia. Druga rzecz, jak kupowałaś gdy były mrozy i naraziłaś na nie storczyka, też mogło mieć wpływ. Trzecia opcja mogłaś go kupić, jak już kończył się okres kwitnienia.

Larelka
PostNapisane: 11 sty 2017, o 13:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Nigdy storczyk nie przestawał mi kwitnąć w taki sposób a miałam wcześniej dwa inne. Ten ma jeszcze małe pąki nie rozwinięte także chyba to nie kwestia kwitnięcia. Faktycznie kupowałam go teraz jak były te duże mrozy i był w samochodzie później około godziny także to pewnie przez to ;:174 ale chyba nie przemarzł cały w tak krótkim czasie?

norbert76
PostNapisane: 11 sty 2017, o 14:11 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Oczywiście, że przemarzł. Nie powinno się kupować roślin podczas mrozu albo niskich temperatur powyżej zera, kupując robisz to na własne ryzyko. Storczykowi może nawet zaszkodzić nawet krótko otwarte okno podczas wietrzenia. Falenopsisy czy inne storczyki uprawiane w domu są roślinami ciepłolubnymi, więc niska temperatura może być dla nich szkodliwa. A w ostatnich dniach mieliśmy temperatury mocno poniżej zera... Wyniesienie rośliny na taką temperaturę to szok dla niej - stąd w najlepszym wypadku szybsze zamieranie kwiatów i zrzucenie pąków.

Larelka
PostNapisane: 11 sty 2017, o 15:21 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
No to super.... nie mialam o tym pojecia ;:223 a da sie go jakoś uratować? Czy na zrzuceniu kwiatów sie skończy?

norbert76
PostNapisane: 11 sty 2017, o 17:06 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Teraz pozostaje tylko obserwacja szczególnie liści i korzeni czy nie pojawiają się jakieś plamy albo nie zaczną nagle żółknąć.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 950 ]  Idź do strony nr...        1 ... 63, 64, 65, 66, 67, 68  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości