Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  
Autor Wiadomość
Shadow
 Tytuł: Re: Szkodniki na storczykach
PostNapisane: 12 lip 2013, o 23:57 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Mnie osobiście wygląda to na mszycę, ale lepiej niech wypowie się ktoś doświadczony :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Jovanka
PostNapisane: 13 lip 2013, o 21:21 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

1 szt.
Poziomka88 witaj,
Jest to mszyca...obecność na kwiatach skutkuje koniecznością usunięcia intruza ( ręczne i zastosowanie prep.p/mszycom/) oraz odizolowania storczyka od innych kwiatów.
Czy straszne? są szkodnikami -więc bez zlikwidowania ,szkodzić będą nadal :evil: .
To pewnie był zakup z gratisem .. :;230 - ;bywa .Ale tez mogły przybyć zaproszone otwartym oknem.

Chyba podobna :roll: http://makrometeo.files.wordpress.com/2 ... mszyca.jpg
Za wikipedią info ... ..http://pl.wikipedia.org/wiki/Mszyce
Cytuj:
Mszyce (Aphidoidea) – nadrodzina owadów w rzędzie pluskwiaków, obejmująca ponad 3,5 tys. gatunków, z czego w Polsce występuje kilkaset.....

- to jakiś jeden z kilkuset gatunków -a, różnią się znacznie od siebie... To czasami utrudnia rozpoznanie .Ja spotykam też mocno zielone i czarne w szklarence - migrujące z "ogrodu":D /.

Pozdrawiam JOVANKA

Poziomka88
PostNapisane: 20 lip 2013, o 22:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dziękuję Ci bardzo Javanka ;:180 już się wzięłam za rozprawianie i chyba się udało :)

klara12
PostNapisane: 22 lip 2013, o 12:51 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Możecie polecić dobry preparat na mszyce dla storczyków ?
Ostatnim razem gdy psikałam "BIOPON-em" , zaczął usychać..

aligator40
 Tytuł: Problem z liśćmi felka
PostNapisane: 27 lip 2013, o 10:52 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Witam :) Zdecydowałam się założyć ten temat ponieważ przeglądając forum nie natrafiłam na objawy pasujące do moich. Taka to pojawiła się u mnie zagwostka że na jednym z moich felków a konkretnie na jego liściach pojawiły się wypukłe plamki koloru brązowego. Są one widoczne jedynie na 2 lściach na końcówkach. Storczyk zajmuje wystawe północną ale w niczym mu to nie przeszkadza bo wypuścił już 2 nowe liście a aktualnie pojawiły się rónież 2 korzonki. Co prawda opadły mu kwiaty ale te najmłodsze trzymają się i nic nie wskazuje na to, by miały odpadać (pozostałe były już przy zakupie - ok. 4 miesięcy temu więc stawiam, że ze starości, jeśli nie to proszę o korekte mojego myślenia 8-) ). Pomieszczenie jest stale wentylowane ponieważ nie zamykam okien, no chyba że jest wybitnie zimno. Stosuję również nawóz ale oszczędnie a samą roślinę podlewam przegotowaną i odstaną wodą. Dodam jeszcze jest to felek co to w zamiarze hodowców miał mieć ogromne kwiaty a wyszła odmiana lekko karłowata (liście i kwiaty są nieco drobniejsze lecz pędy są analogiczne do standardowych hybryd. Poniżej zamieszczam zdjęcia nienajlepszej jakości (robione telefonem) i bardzo proszę o rozgryzienie problemu :D

widok samych plamek:
Obrazek
Obrazek
oraz widok plamek od spodniej strony liścia:
Obrazek

kahim
 Tytuł: Re: Problem z liśćmi felka
PostNapisane: 28 lip 2013, o 11:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witaj ;:138
Czy te kropy daje się zdrapać paznokciem? Ja bym celowała w tarczniki, ale nie jestem pewna, bo niezabardzo widzę na tych zdjęciach kształty owych krop :wink:

aligator40
PostNapisane: 28 lip 2013, o 20:44 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
nie to nie są tarczniki bo ich nie przypominają i wyglądają one tak, jakby były zaraz pod skórką liścia a nie przyczepione do wierzchu

Jovanka
PostNapisane: 28 lip 2013, o 22:17 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

1 szt.
Witam,

-Jasne ,ze to nie tarczniki. Zdjęcia tarczników i tematy są u nas - a, w grafice goo..le multum.

Dla tego zgłoszonego problemu polecam moją odpowiedź - tutaj---->
viewtopic.php?p=3600373#p3600373
-to są identyczne problemy i dość często występujące /w różnej skali zjawiska i choroby;czasami sa lekkimi zaburzeniami/.

Niestety krosty/narośla ...pozostaną; ważne, aby pozostały zasuszone.
Skrobać nie radzę, bo nic łatwiejszego o wtórną infekcję.
A, warunki uprawy i pielęgnacji proponuję zrewidować.

Pozdrawiam, powodzenia
JOVANKA

aligator40
PostNapisane: 28 lip 2013, o 23:02 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Hymmm czyli to sprawa zatrzymywania wody i degradacji komórek tak? A czy przyczyną tego mogą być np. glony w doniczce? Kupiłam już podłoże i mam zamiar go przesadzić tylko nie mogę namierzyć osłonki odpowiedzniej wielkości bo tak jak pisałam jest to nieudany mutancik drobniejszej postury :lol: i mam wątpliwości czy standardowa nie będzie za duża przez co podłoże nie będzie wolniej przesychać :?: Przecieranie liści w celu ich oczyszczenia nie powinno pogorszyć ich stanu?

Jovanka
PostNapisane: 29 lip 2013, o 22:09 
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.

1 szt.
Pytasz...
Cytuj:
Hymmm czyli to sprawa zatrzymywania wody i degradacji komórek tak?

Tak- są to stany wywołane " zmiennymi czynnikami" w danym czasie ,które nie pozwalają roślinie normalnie funkcjonować.
Zachwiań z uprawą bywa wiele za wiele ;przy przekroczeniu progu wrażliwości następuje jakiś nieprzewidziany efekt.
Oczywiście...najczęściej takie zgrubienia/narośla, krosty to rozwój w dłuższym czasie .A pierwsze sygnały to plamki
prześwitujące, później wodne "bąble-bąbelki" na końcu krosta....i dalej.....często wtórna infekcja.

Glony w doniczce nie szkodzą, o ile nie opanują całej wolnej przestrzeni i uniemożliwią aeracje podłoża.
Dodatkowo..konkurują ze storczykiem żywiąc się tym samym.
Występują w warunkach światła, wilgotności ciepła i często przenawożenia - te czynniki to dla nich ideał.

Nie wiem jakiej wielkości jest storczyk ;sadzę,że wystarczy doniczka 9 cm -1/3 warstwy dennej powinien stanowić drenaż/keramzyt/.
A czy przecierać do oczyszczania ....? nigdy tego nie robiłam, storczyk dobrej kondycji tego nie wymaga.
Przy pielęgnacji można okresowo z powodzeniem stosować domowe sposoby- woda z kropelkami cytryny,innych cytrusów lub
woda z odrobiną piwa .To zamiast handlowych wynalazków.
Natomiast może być potrzebna pomoc dla poprawy "wigorności" liści - tu można stosować zamgławianie czy nawet
okresowo prysznic.
:!: Uwaga jednak konieczna na miejsca zdefektowane.Zwilżone .... powinny być szybko osuszane i dezynfekowane.
To czułe miejsce....

Dziwnie :roll: zwracać się do aligatora40 tak bezimiennie :lol: ,ale cóż.....
Proszę więc aligator40 ...aby w postach nie używać przezwisk.
"felek"/nie obrażając Feliksa / kojarzy się z merdającymi..podobnie jak phalki,falki,falusie ..czy inne z folkloru..;

Starajmy się o poprawność w sekcji merytorycznej.
-nazwy dla tej dziedziny botaniki obowiązują :idea: ...a, nie innej....

- storczyk ma swoją piękną nazwę Phalaenopsis w skrócie Phal, a po polsku mozna też pisać..falenopsis.

Materiały o uprawie są u nas ; inne bazowe na stronach specjalistycznych np: zakładka po prawej Phalaenopsis
Pozdrawiam JOVANKA

aligator40
PostNapisane: 30 lip 2013, o 10:30 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Wybacz za zdrobnienie, taka nieuwaga ;:131 . Właśnie takiej osłonki szukam ale bez powodzenia choć już mam cynk gdzie można taką dostać i wybieram się w czwartek :lol: Myslisz że zmniejszenie częstotliwości podlewania i nawożenia by pomogło? W sumie roztwór nawozu jest słaby bo stosuję 1/2 dawki zalecanej przez producenta ale za to dodaję nawóz do każdego namaczania pomojając 2-3 na oczyszczenie podłoża z jego nadmiaru. Namaczam dopiero jak korzenie są wyraźnie srebrne i trzymam ok. 1 godziny. Co sądzisz? Czy za długo trwa namaczanie? Aha... prawie zapomniałam :idea: Czy warstwa drenażowa jest niezbędna? Wiele osób z mojej rodziny i znajomych ma Phal, które jej nie mają i świetnie sobie radzą. Poza tym jak na niego ma dosyć rozbudowany system korzeniowy, który stale rośnie.

mara
PostNapisane: 6 sie 2013, o 10:56 
200p
200p

1 szt.
Spotkałyscie się z pająkami w podłożu storczyka? :wit
Dzisiaj zauważyłam takiego jednego mi buszujacego, chciałam go wydłubać pensetą, ale mi uciekł i chyba muszę czekać, aż znowu się pojawi. Chyba nie narobi mi wielkich szkód prawda? ;:173

kahim
PostNapisane: 6 sie 2013, o 10:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
:D
Ja świadomie trzymam jednego pająka w storczyku, bo wychodzę z założenia, że to drapieżnik, który będzie ew. "wyjadał" inne mniej pożądane stworzenia :wink:

Tak więc ja bym go zostawiła, o ile to na pewno pająk ... :wink:

mara
PostNapisane: 6 sie 2013, o 11:06 
200p
200p

1 szt.
kahim napisał(a):
:D
Ja świadomie trzymam jednego pająka w storczyku, bo wychodzę z założenia, że to drapieżnik, który będzie ew. "wyjadał" inne mniej pożądane stworzenia :wink:

Tak więc ja bym go zostawiła, o ile to na pewno pająk ... :wink:

Tak, to na pewno pająk :D Nawet niezłą pajęczynkę wyhodował. Tzn... jak zauważyłam wcześniej to było parę nitek, a dziś patrzę.. i się zdziwiłam. Storczyka mam od niedawna, dlatego początkowo to zignorowałam. :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 294 ]  Idź do strony nr...        1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 21  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Merghen i 16 gości