Hodowanie mchu

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
kma1414
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lip 2016, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Hodowanie mchu

Post »

Witam chciał bym się zapytać was doświadczonych ogrodnów czy mój sposób hodowli mchu będzie skuteczny.
Wsadziłem kawałki mchu do zamykanych pojemniczków plastikowych z niewielką ilością ziemi i podlałem je.
zostawiłem pojemniki w zacienionym miejscu w pokoju czy mchy będą się rozrastać czy zgniją z nadmiaru wody?
Obrazek
Obrazek
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: hodowanie mchu

Post »

Przyłączam się! :D też jestem ciekaw. Co prawda najpiękniejszy mech to widziałem na dużym kamieniu granitowym, a wokół suchy piach i sosny! Widocznie wystarczała poranna rosa.
Awatar użytkownika
leda16
200p
200p
Posty: 492
Od: 28 lut 2007, o 16:14
Lokalizacja: Kraków

Re: hodowanie mchu

Post »

Wydaje mi się jako właścicielce ogromnych obszarów mchu w ogrodzie, że dla rozwoju on musi też mieć powietrze, więc porób dziury w wieczku tego pudełka.
Mój ogród - zapraszam
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: hodowanie mchu

Post »

Aby mech rósł na kamieniach i w dużej ilości , zielony i bujny - najlepszy sposób jaki znam to: wiaderko - woda z deszczu ok 3l , 2xjogurt naturalny i ok 1 l mchu. Zrobienie emulsji poprzez dokładne wymieszanie składników i pędzlem z długim włosem pomalowanie kamieni.
Potem utrzymywanie wilgoci i cienia.
Mech po miesiącu pokryje elementy - kamienie, płyty, elewacje, pnie i korzenie.

Link usunięty/Adm.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Sasanka30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2017, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowanie mchu

Post »

Ja zrobiłam sobie las w słoiku i rowineż posadziłam w nim mech, który fajnie rośnie i się rozprzestrzenia po dnie słoja. Mam nadzieję, że niebawem pokryje cała powierzchnię. U mnie wygląda to tak, że na dno wielkiego słoja wsypałam keramzyt, nastepnie ziemie ogrodową. Wsadziłam roslinkę, która ma być główna ozdobą i kawałek mchu. Wszystko zrosiłam wodą i zakryłam wieczkiem. Postawiałam na słonecznym parapecie - tak jak pisali na jednym blogu. Słoik utrzymuje stałą wilgotność i mech ładnie się zaczyna rozrastać. Wazne jest żeby za często nie otwierać słoja i nie ingerować w ten eko system. Spróbuj zrobić tak jak ja tylko posadź sam mech i sprawdź. U mnie się sprawdza świetnie :) Dla próby posadziłam jeszcze mech w doniczce - to nie byl dobry pomysł bo szybko wysechł i nawet nie zapuścił korzeni, a w słoiku jest mu świetnie.
Sasanka30
Awatar użytkownika
Sasanka30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2017, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowanie mchu

Post »

Szczerze polecam. Mam dwa i naprawde cieszą oko. A już się ten mech rozrośnie to już w ogóle będzie super :) do swojego słoika wykorzystałam 2 jesienne roślinki kupione w Aldim, w jednym jest trzmielina, a w drugim mały iglak. Póki co mają się dobrze i słoikowy klimat im służy :) podobno rośliny zamknięte w słojach dostosowują swoją wielkość do warunków i karłowacieją, ale to dopiero przekonam sie sama za jakiś czas
Sasanka30
Awatar użytkownika
mariuszz1982
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2017, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowanie mchu

Post »

Moim zdaniem mech powinien mieć więcej miejsca i będzie się ładnie rozrastał, ziemi nie za dużo. Roślinki powinny mieć albo otwory wentylacyjne w wieczku albo więcej przestrzeni nad sobą - powietrza, bo inaczej zgniją.
Awatar użytkownika
Sasanka30
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 wrz 2017, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowanie mchu

Post »

Jak znajdziesz chwile i chęci to popatrz na różnych blogach na temat sadzenia lasu w słoiku. Wszędzie piszą że należy zamknąć słoik i tak zrobiłam i ja. Mój las ma 3 tygodnie, mech się rozrasta i fajnie wyciąga w górę, roślny wypuściły zielone pędy, nic nie gnije na ten moment. Skoro tak wiele osób zakłada te lasy. biorą za to pieniądze i to działa to chyba wiedzą co robią :) Jedyne o co sie martwię to czy nie braknie im miejsca pod sufitem :) ale podobno karłowacieją więc zobaczymy.
Sasanka30
Marcin_1992
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lip 2020, o 16:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowanie mchu

Post »

Mech można też po prostu kupić, na giełdzie kwiatowej albo w Internecie.

Z kolei zbieranie mchu z lasu w teorii jest nielegalne :P Znaczy niezgodne z przepisami, bo mech jest pod ochroną ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”