Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
Osmunda
 Tytuł: Mini-oczko
PostNapisane: 20 maja 2016, o 09:26 
200p
200p

1 szt.
Mam miniaturowe oczko wodne.Taką małą wytłoczkę plastikową 80 cmx150cm a głębokie na ok.1 metr.
Z powodzeniem bez żadnej chemii , filtrów i kaskad funkcjonuje już kilka lat.Ostatniej jesieni nie wybrałam wody i nie wyjęłam roślin , jak to robiłam wcześniej.Dopiero wiosną zrobiłam porządki.Rośliny oczyszczone wróciły do wody.Wszystko ma się dobrze.Pięknie kwitły kaczeńce.
Na początku szukałam porad,sprowadzałam jakieś drogie rośliny.Bez sensu zupełnie.Zaczęłam obsadzać oczko roślinami z pobliskiego strumienia.Wyszło tanio,pięknie i skutecznie.Nawet taka miniaturka jest ostoją dla żab i poidełkiem dla ptaków czy pszczół.Przypadkowo wybrany przeze mnie zestaw roślin wytworzył równowagę biologiczną .A kiedy czasem pojawią się glony w nadmiarze nie trudno je wyłowić i wrzucić trochę torfu w starej skarpetce.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

KaRo
 Tytuł: Re: Mini-oczko
PostNapisane: 20 maja 2016, o 12:02 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1
Witam na forum :wit
A jakie rośliny znad tego strumyka sprowadziłaś do siebie?
Poprosimy również o zdjecie tego oczka,lubimy oglądać i podziwiać dokonania innych

❤ KaRolinki

Osmunda
PostNapisane: 20 maja 2016, o 20:19 
200p
200p

1 szt.
Ze zdjęciami kiepsko bo miejsce niewygodne do fotografowania .
Pokazuję fragmenty z poprzednich lat bo tegorocznymi nie mogę się pochwalić spędzam maj w domu z noga w gipsie i oglądam forum ogrodnicze w internecie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakie rośliny ? Nie do końca jestem pewna nazw więc może sobie podaruję.Lilia wodna nie z potoka ale udało mi się w jednym sezonie wyhodować z kłącza , które dostałam od znajomego.Zestaw w każdym roku był inny.
To zdjęcie poniżej z wczesnej wiosny , z tego roku , kiedy zrobiłam porządek po zimie i potem już nic więcej mi się nie udało.

Obrazek

KozlekLekarski
PostNapisane: 20 maja 2016, o 20:54 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

1 szt.
Ta kwitnąca na żolto roślina to knieć błotna potocznie nazywana kaczeńcem, a różowoczerwona to jakaś odmiana grzybienia ;:108 Pozatym widzę chyba tatarak. Bardzo ładne i zadbane oczko.Zazdroszcze bo sam chciałbym mieć ale mieszkając w kilku miejscach na zmiane trudno się takim oczkiem zajmować.

Osmunda
PostNapisane: 20 maja 2016, o 21:47 
200p
200p

1 szt.
No,nie , że to kaczeniec i tatarak to wiem ale bywałych rośliny ,których nazwy nie jestem pewna.A dbać nie trzeba prawie w ogóle.Przy długotrwałych upałach czasem dolać wody, jak pojawią się glony wybrać ręką lub przy pomocy sitka,jak coś przekwitnie usunąć kwiatostany(a to niekoniecznie).Jak rzęsą zarośnie zbyt mocno też wybrać ręką i po kłopocie.Rośnie samo.

x-M-ak
PostNapisane: 21 lis 2016, o 12:52 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Piękne oczko! Czy jest ciężkie w utrzymaniu?

Osmunda
PostNapisane: 21 lis 2016, o 18:29 
200p
200p

1 szt.
Michale Ptaku !
Generalnie niewiele pracy w sezonie .Założenie jest takie żeby było jak najmniej obsługowe.Trzeba czasem wybrać nadmiar liści lub glonów - jak często zależy od pogody.W każdym roku było inaczej.Podczas upalnego lata uzupełnić wodę.
Najwięcej pracy jest wiosną bo jest to czyszczenie po zimie ,sadzenie roślin od początku i wlewanie wody i podobnie jesienią - usuwanie wody i wszystkich zabrudzeń oraz roślin.
Chociaż zastanawiam się czy nie zostawić w tym roku wszystkiego do wiosny i dopiero wtedy zrobić dokładne sprzątanie.
Boję się jednak żeby się nie zrobiła ,przy ciepłej zimie, gnojówka.
Osobną sprawą jest pielęgnowanie roślin wokół oczka.Ale tu też nie przesadzam z drobiazgowością.Staram się jedynie aby od wiosny do jesieni coś kwitło i zieleniło się wokół.
Jak rośliny w wodzie trochę "podupadły" to te wokół się rozrosły.
Obrazek

x-M-ak
PostNapisane: 28 lis 2016, o 16:01 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź! Mam nadzieję, że za jakiś czas (oczywiście po zimie i po stworzeniu całego oczka) też będę mógł pochwalić się własnym

Osmunda
PostNapisane: 29 lis 2016, o 08:07 
200p
200p

1 szt.
Nawet taka malizna daje sporą przyjemność.Obserwowanie żab i owadów możliwe z bliska.A w ubiegłym roku miałam nawet dwie maleńkie rybki.To był taki szalony prezent imieninowy dla mnie.Podkarmiałam karmą dla rybek a na zimę oddałam do większego oczka gdzie , już w większym rybim towarzystwie , spędziły zimę i zamieszkały na stałe.

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości