Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 46  
Autor Wiadomość
Janusz100
 Tytuł: Mój ogród skalny cz.2
PostNapisane: 31 sie 2015, o 07:37 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Zapraszam również do części poprzedniej wątku

Saxifraga x anglica Grace Farewell skalnica angielska

Obrazek

Cyclamen purpurascens Cyklamen purpurowy

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

delosperma
 Tytuł: Re: Mój ogród skalny cz.2
PostNapisane: 31 sie 2015, o 13:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Piękne obydwie . ;:63 Czy Twoje skalnice nie ucierpiały przez te upały. ???

Janusz100
PostNapisane: 31 sie 2015, o 15:11 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Niestety z kilkoma skalnicami pomimo podlewania musiałem się pożegnać. Nie tylko zresztą ze skalnicami. Pożegnałem
również z jedną Lepnicą bezłodygową, Naradką krwistą, Żagwinami. ledwie żyją Bodziszki Ballerina i Lewisie. Wszystko jest zresztą umęczone upałem. Dwa miesiące nie padało, kilka dni było zachmurzonych i parę razy pokropiło. Podlewanie niewiele daje, bo zwilża jedynie wierzchnią warstwę podłoża, z którego pod wpływem wysokiej temperatury, mimo ściółkowania woda wyparowywuje. Podsiąkania żadnego nie ma z dołu, bo tam poziom wody gruntowej jest bardzo niski. Gorzej niż żle. Tak w górach nie było od 40 lat. Do tego brak porannej rosy i wysuszający wiatr. Komplet "szczęścia".

dorkow0
PostNapisane: 31 sie 2015, o 15:17 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Januszu, właśnie miałam pytać, czemu niektóre moje skalnice nie dały rady, mimo, wydaje mi się, odpowiednich warunków na skalniaku. Przypuszczałam, że to susza, ale tak mi ich żal. No, cóż, przyroda nam pokazuje, kto tu rządzi.
Mimo tego, pokuszę się w przyszłym roku o kolejne skalnice. Są piękne i trzeba będzie poszukać takich, które są wytrzymałe na susze. Choć pamiętam lata, ze padało i padało i część skalnych roślin zgniła, mimo drenażu i obfitości kamieni.

dorcia7
PostNapisane: 1 wrz 2015, o 12:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mnie też nie może zabraknąć ,lubię oglądać te Twoje skalne perełki

Biedronka641
PostNapisane: 1 wrz 2015, o 13:34 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Witaj Janusz.
I ja przyszłam się przywitać w nowym wątku.
Janusz ja też nie pamiętam takiej aury .Myślałam,że w górach masz chłodniej i mniej strat.
Masz racje podlewanie nic nie daje. Załatwiłam sobie podlewaniem lewizje. ;:222

Spis wszystkich wątków

vickystep
PostNapisane: 1 wrz 2015, o 19:52 
200p
200p

---
Witaj Januszu
Ladnie Ci juz kwitnie Cyklamen purpurascens .U mnie C. hederifolium wkrotce zakwitnie.Wspolczuje strat ,u mnie sytuacja zupelnie odwrotna.Od prawie 2 tygodni pada a lato tez bylo dosyc deszczowe.
Pozdrawiam Vicky

Janusz100
PostNapisane: 2 wrz 2015, o 08:00 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Vicky

U mnie Cyclamen hederifolium zakwitł pierwszy, a c.purpurascens póżniej. Z uwagi jednak na panujące u nas upały oba w tym roku kwitnąć będą bardzo krótko, a szkoda, bo krótko cieszyć będą swoją niepowtarzalną urodą.
Nie wydaje mi się by kosy miały być przyczyną Twoich niepowodzeń w uprawie Gentiana sino ornata. Z tego co mi wiadomo kosy jedzą m.in. dżdżownice i nasiona roślin. W Polsce G.sino ornata nasion w zasadzie nie zawiązuje. Nie wiem jak w Danii. Gentiana sino ornata uprawiam od prawie 10 lat. Niektóre kępy mają do 1 m szerokości. Wydaje mi się, że przyczyna może leżeć gdzie indziej. Z tego co mi wiadomo rosną m.in. w Himalajach na podmokłych, bezwapiennych górskich łąkach, na wrzosowiskach i nad brzegami strumieni na wysokości nawet do 5ooo m.npm. Lubią więc w ogrodzie stanowiska z wystawą wschodnia ( w południe ocienione), które powinno być stale wilgotne zwłaszcza latem i chłodne. Nie toleruje suszy. Bardzo ważna jest dla nich zwłaszcza wilgoć w powietrzu, stąd dobrze jest sadzić je w sąsiedztwie oczek wodnych. A poza tym muszą mieć kwaśny odczyn gleby i glebę przepuszczalną, ale średnio zwięzłą, piaszczysto ilasto próchniczą, żyzną z dodatkiem torfu kwaśnego i żwiru. W takich warunkach są bezproblemowe. A warto bo to rośliny kwitnące we wrześniu i pażdzieniku, gdy w ogrodzie skalnym już niewiele co kwitnie. Aby Cię przekonać, że rośliny są warte zachodu przesyłam zdjęcia jak wyglądają u mnie w ogrodzie. Jak się zdecydujesz to mogę Ci przesłać kilka większych roślinek.

Obrazek

Obrazek

Dorotko dorcia7
Te perełki do oglądania również dla Ciebie.
Dorotko dorkow0
Nie wiem czy uda Ci się znależć taką skalnicę. Skalnice bowiem mchowe wymagają stanowisk półcienistych wilgotnych.
Skalnice poduszkowe stanowisk wilgotnych od wczesnej wiosny do lata, a skalnice rozetkowe, srebrzyste stale umiarkowanie wilgotnych.
Alu
Masz rację, w górach jest chłodniej w stosunku np do Krakowa o 3 - 5 stopni. Ale przy tak wysokich temperaturach to kropla w morzu, a poza tym nie padało u nas już 2 miesiące, a to zdecydowanie pogarsza sytuację.

vickystep
PostNapisane: 2 wrz 2015, o 20:03 
200p
200p

---
Witaj Januszu
Piekne sa te Twoje okazy.Dziekuje za tak wyczerpujaca informacje na temat G. sino-ornata.Zmienie sklad podloza , bo u mnie rosna w kwasnym torfie. Kosy to u mnie istna plaga,wcale sie nie boja ludzi i nawet storczyki mi zjadly. Rozgrzebuja torf,mysle ze uzywaja go do robienia gniazd i szukaja w nim robakow. Potrafia przewrocic rabate do gory nogami ,takze rosliny leza na wierzchu.Jakies niedobitki jeszcze mam ,sprobuje przesadzic w inne miejsce i zabezpieczyc.Takze bardzo dziekuje za chec wyslania ,powalcze jeszcze ze swoimi niedobitkami.
Pozdrawiam Vicky

Janusz100
PostNapisane: 3 wrz 2015, o 18:07 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Daphne cneorum Variegata Wawrzynek główkowy Powtarza kwitnienie pomimo utraty liści z powodu suszy i upałów.

Obrazek

OgrodowaLaura
PostNapisane: 4 wrz 2015, o 14:17 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Piękny ten ogród skalny.. Ja właśnie jakiś czas temu ukończyłam budowę mojego domu i właśnie przyszedł czas na otoczenie i zbytnio nie wiem, jak mam się zabrać za skalniak i czy teraz w ogóle jest dobry pomysł, żeby organizować jakiś skalniak i przestrzeń wokół domu czy wstrzymać się do wiosny? Pana ogród skalny mnie naprawdę inspiruje i chciałabym choć w małej części mieć tak piękny ogród skalny... Może mogę liczyć na jakieś porady od czego zacząć, czy szukać porad gdzieś indziej? Będę wdzięczna za odpowiedź:)

Janusz100
PostNapisane: 5 wrz 2015, o 09:11 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1
Lauro
Na porady z mojej strony możesz na pewno liczyć.
Są firmy specjalistyczne zajmujące się aranżacją ogrodów, są również firmy które zajmują się profesjonalnym wykonawstwem ogrodów. Ale to kosztuje i nie zawsze daje pożądany przez zleceniodawcę efekt i satysfakcję z stworzonego samodzielnie przez siebie ogrodu. Aby jednak można było stworzyć go samodzielnie potrzebna jest po pierwsze elementarna wiedza tematyczna oraz wizja tego co chcemy stworzyć.
Zacząć więc należy od teorii.
W dobie komputeryzacji nie jest to trudne, ale wymaga dużego własnego zaangażowania. Na naszym Forum jest całe mnóstwo informacji ułatwiających aranżację ogrodu. W teoretycznej części np. mojego wątku "Najpiękniejsze rośliny ogrodów skalnych" opisuję między innymi ogólne zasady budowy tzw tradycyjnego skalniaka.viewtopic.php?f=27&t=48338&p=4424703#p4424703 Zresztą wpisując w google budowa skalniaka znajdziesz tych informacji całe mnóstwo.
Są również książki np książeczka dla amatorów ogrodników "Ogródki skalne. Budowa i pielęgnacja." Angeli Beck wydana w 2011 r.
Warto również pooglądać skalniaki naszych Forumowiczów, by coś podpatrzyć.
Odpowiadając na zadane pytania
Skalniak można zacząć budować w jesieni, jeśli chcemy obsadzać go roślinami na wiosnę, zwłaszcza gdy ma on być o urozmaiconym ukształtowaniu. Skalniak bowiem musi się "uleżeć", a podłoże musi być wolne od chwastów. Najważniejsze - musi on być dekoracyjny, ozdobny jeszcze przed obsadzeniem go roślinami. Trzeba bowiem liczyć się z faktem, że efekty dekoracyjne ogrodu obsadzonego roślinami będzie można oglądać dopiero po 2 - 3 latach od jego obasadzenia, gdy rośliny się zadomowią i rozrosną. I tu najważniejsze są kamienie. O nich też znajdziesz w moim wątku jw.

Silene acaulis Lepnica bezłodygowa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

vickystep
PostNapisane: 5 wrz 2015, o 18:33 
200p
200p

---
Bardzo ja lubie , szkoda tylko ze tak skromnie kwitnie. Na wiosne kupilam Silene acaulis `Frances`i jak do tej pory nic nie urosla.
Pozdrawiam Vicky

magry
PostNapisane: 5 wrz 2015, o 19:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Lepnica bezłodygowa,jako roślina wysokogórska,na nizinach kwitnie bardzo skąpo.Powołuję się tu nie tylko na swoje doświadczenie ale również
na opinię autora książki Rośliny,cenne,rzadkie,poszukiwane Eugeniusza Radziula.U mnie nigdy nie zakwitła.Janusz jest góralem :D chociaż
nie takim wysokim więc u niego kwitnie.Trzeci rok mam odmianę Mount Snowdon.Rewelacji w przyroście nie ma i kwiatka,nawet jednego,
jeszcze nie widziałem ale roślina nawet bez kwiatów jest piękna.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 638 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 46  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości