Ryby zdychają,pomoc

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Malwina92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ryby zdychają,pomoc

Post »

Witam,
Nie wiem co im się stało :( zaczęło się 2 tygodnie temu od jednej rybki. Pływała na powierzchni już martwa, miała duży brzuszek i brak było na nim łusek. Dzisiaj chciałam posprzątać moje oczko wodne. Wyławiałam rybki, nagle zobaczyłam, że jedna z nich jest martwa... nie widziałam u niej żadnych zmian na pierwszy rzut oka. Resztę ryb przeniosłam do basenu, dość dużego, było ich 16. Dodam, że wszystkie to ozdobne karasie. Woda ciągle była filtrowana, zawsze tak wyławiałam ryby, przenosiłam je do basenu i nigdy nic im się nie działo. Nagle jedna z nich zaczęła wypływać bokiem. Wracała na dno, pływała ale po chwili znowu to samo. To wyglądało jakby traciła równowagę, nie mogła normalnie pływać. Co jakiś czas z kolejną rybą działo się to samo. Potem były już martwe... przez jeden dzień stało się tak z 8 rybami... Zostało mi 10, ale też dzieje się to samo. Znaczna większość miała duży brzuch, dziwne oczy, niektóre mają na ciele zmiany w postaci niewielkich czerwonych wyglądających jak rany śladów. Bardzo mi ich szkoda. Co to mogło być i co teraz powinnam zrobić ? Czy mam to potraktować jako chorobę i odkazić w jakiś sposób oczko, rośliny ? W tym roku już nie kupię więcej rybek, ale chcę uniknąć takich sytuacji na przyszłość.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: wszystkie rybki mi zdychają

Post »

Opisz swoje oczko i wstaw zdjęcia
--
Malwina92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 7 sie 2013, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wszystkie rybki mi zdychają

Post »

No więc moje oczko ma ok 3,5 tys. litrów. Miałam w nim 18 niewielkich rybek. W najgłębszych miejscach jego wysokość to 1,5 metra, jest wyłożone folią. Na zdjęciach widać jak rybki wyglądały jeszcze rano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Rewi
1000p
1000p
Posty: 3623
Od: 17 lip 2012, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. Lubelskie
Kontakt:

Re: wszystkie rybki mi zdychają

Post »

Nie sprzątaj oczka to niepotrzebne tylko "psujesz" równowagę biologiczną, gdy nazbiera się dużo mułu możesz to zrobić raz na jakieś 1-2 lata. Oczko będzie żyło własnym życiem :wink: Co do rybek poczytaj http://oczkowodne.net/strony/chorobyryb.php wiesz najlepiej jak wyglądały martwe rybki może coś dopasujesz.
Zapraszam serdecznie służę pomocą, pozdrawiam Ewa! ;)
Pomysł na ogród-projekty do wykorzystania!,
Ogród rewii cz.III !
Pochwalony
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2015, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Witam!
Jestem całkowicie nowy na tym forum, co zresztą widać i mam nadzieję, że nie zostanę zbytnio zbesztany przez moderatora i resztę za dublowanie tematu, bo pewnie ktoś się już gdzieś kiedyś o to pytał. Mianowicie mam ogromny problem. Mam niewielkie oczko wodne, ok 2 tys. l. Na wiosnę wpuściłem do niego troszkę rybek, a dokładnie 42, lecz bardzo niewielkie, prawie wszystkie miały wymiar niecałych 10cm, tylko kilka było troszkę większych. Wszystkie to zwykłe karasie i żadnych innych. Wszystko było bardzo dobrze do momentu, aż woda w oczku nie zrobiła się kompletnie mętna z powodu glonów (efekt zielonej wody). Przedwczoraj zdecydowałem się dodać do wody preparat przeciwdziałający temu efektowi zielonej wody, a dokładnie wspomniany w tytule Tetra Pond AlgoRem i w momencie rybki zaczęły zdychać. Co prawda dałem większe stężenie niż zalecane, bo 150% (najwyraźniej naiwnie tylko marzyłem o szybszym i mocniejszym efekcie usunięcia glonów). Nieistotne już jest jak preparat wpłynął na stan wody, interesuje mnie tylko, czy ktokolwiek miał kiedykolwiek podobne przeżycia z tym preparatem? I chciałbym się upewnić, czy to na prawdę przez moją głupotę zdychają moje rybki? Bardzo proszę o odpowiedź, czuję się bardzo bezradny i bardzo zmęczony, ponieważ dość długo walczyłem o równowagę w moim małym ekosystemie i nic się w tym roku złego nie działo, aż do tego momentu (nie licząc drapieżnika, który wyjada mi rybki, ale to już zupełnie osobny temat). Błagam pomocy, co mógłbym teraz zrobić, żeby przestały zdychać, na razie wypłynęło 5 całkiem sporych, jedna maluteńka najwyraźniej z narybku i jedna samica 21 cm, która na dodatek miała ikrę...
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Równowaga, ekosystem? dobre....
Ryby się udusiły. Producent przy tych zabiegach zaleca silne filtrowanie i napowietrzanie wody. Jak myślisz bez podowu? tak samo jak bez powodu podaje zalecane dawki? nie wspominam o tym że masz zupę rybną która przy obecnych temp. nie ma najmniejszych szans.

Co robić? wypuścić gdzieś ryby do większego zbiornika (tam gdzie zostały złapane) i brać się za czytanie jak zakłada się oczko wodne.
Wlewajac ten syf do wody dobiłeś ryby które i tak już były osłabione pływajac w swoim gów...
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Poczytaj sobie relację Kasi z budowy oczka
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 58&start=0
Znajdziesz odpowiedź na swoje pytania.
Oczywiście to co mówi Piotrek to prawda, żadnej chemii i innych wynalazków w oczkach.
pozdrawiam
Jacek
Pochwalony
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2015, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Drogi PiotrzeP.
Napisałem ekosystem, ponieważ jest to taki mały system aquaponiczny. Ryby bynajmniej nie pływają w swoim gó..., ponieważ w oczku non stop woda jest przepuszczana przez filtr złożony z ponad 0.3 m3 (czyli ponad 300 litrowej) mieszanki keramzytu wymieszanego ze żwirem. Obieg jest zamknięty, to jest woda przechodzi przez keramzyt, pozostawia zanieczyszczenia, które są rozkładane przez bakterie znajdujące się na keramzycie i wraca do oczka. Keramzyt ze żwirem jest dla mnie podłożem do uprawy warzyw, to też cały czas zanieczyszczenia te są wykorzystywane przez rośliny.
Co do napowietrzania natomiast, to podobnie jak pompa pompująca wodę do "donicy", w oczku jest pompa powietrza nieustannie pompujące rybkom niezbędny tlen do wody, ustawiona na zegar, to jest włącza się co godzinę na 15 minut. Pompa powietrza ma wydajność 3600 l/h.
Reasumując, moje oczko wcale nie jest niedostatecznie filtrowane czy też napowietrzane. Lecz zdaję sobie z tego sprawę, że oczko jest małe i dlatego wpuściłem do niego na wiosnę takie małe rybki. Bardzo mi przykro, gdy zwracając się z prośbą o pomoc dostaję tego typu odpowiedź jak Twoja, drogi Piotrze. Rozumiem, iż posiadasz dużą wiedzę na temat zakładania i utrzymania oczek wodnych, lecz niestety Twoja rada jest dla mnie nie do przyjęcia. Wystarczyło jedynie powiedzieć, iż absolutnie nie należy dolewać żadnej chemii do oczka wodnego.

A co do "wlewania tego syfu do wody", to nigdzie w sieci nie znalazłem informacji, ażeby ryby zdychały właśnie po tym środku i dlatego się odważyłem zapytać Was drodzy forumowicze.

W sumie pisząc "mam nadzieję, że nie zostanę zbytnio zbesztany przez moderatora i resztę" spodziewałem się dokładnie tego typu odpowiedzi.
Podsumuję jedynie jeszcze jednym zdanie, iż moja zupa rybna trzymała cię całkowicie dobrze i absolutnie nic jej nie dolegało do momentu dodania tego środka.

P.S. W takim układzie bardzo chętnie, drogi Piotrze, skorzystam z Twojej ogromnej wiedzy na temat oczek wodnych przy zwalczaniu efektu zielonej wody, ponieważ ten problem jest dość powszechny i powtarzalny, więc bardzo mi się tego typu informacja przyda. W zasadzie to czekam na pomoc nie tylko Szanownego Pana Piotra.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Zmoderowano he he :)
Odpowiem w jednym zdaniu : ża duża ilość ryb w stosunku do ilości wody i roślin...
Amen
Pochwalony
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2015, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Ale nadal nie odpisałeś jak walczyć z zieloną wodą. I nie wiesz ile mam roślin, więc jak możesz twierdzić, że mam ich za mało? I ogólnie jak jest sposób na wszelkie glony, oprócz wywaru z szyszek olchy o którym piszesz przy poście swojego oczka. Tam ktoś napisał cytuję:
"dajcie sobie w końcu spokój z tymi wywarami, torfami i innymi wynalazkami
do tego jak czytam jakie to zbawienne rozwiązania to śmiać mi się chce :)
tyle razu już tutaj pisałem (i nie tylko ja) jakie jest optymalne rozwiązanie tego problemu
wystarczy poszukać i poczytać"

Możesz coś na ten temat powiedzieć?

P.S. Z jakiego jesteś powiatu w tym świętokrzyskim, bo ja też z tego województwa.
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Witaj
Akurat przytoczyłeś chyba mój cytat.
Zasada tutaj jest prosta:
po pierwsze jak największa ilość roślin zacieniających lustro wody (lilie wodne, rośliny pływające).
Bardzo częstym błędem jest zaraz po zalaniu wody wpuszczenie ryb.
Tutaj trzeba się wstrzymać jakieś dwa miesiące, jeżeli w tym czasie nastąpi silny zakwit wody to wystarczy wpuścić trochę planktonu złowionego w bezrybnym, czystym zbiorniku.
W kilkanaście godzin plankton załatwi sprawę, woda będzie kryształowa.
We wcześniejszym poście podałem Tobie link do oczka Kasi, bardzo pięknie zaprezentowała zbawienną rolę roślin w oczku wodnym.
Jeszcze jedna drobna uwaga, pisałeś, że wpuściłeś karasie do oczka.
Zawsze należy pamiętać o tym, że to ryby bardzo szybko rozmnażające się
wystarczy, że kilka razy podejdą do tarła (a zrobią to z całą pewnością) - zupa rybna murowana.
Pomyśl w takim wypadku o rybach, które zrównoważą ten problem (ryba killer :) )
Nie miej pretensji do Piotra, mnie czasami także irytują powtarzające się posty, wystarczy trochę pogrzebać w forum i nie będzie problemu.
Skoro jesteście sąsiadami proponuję wspólne browarkowanie :)
Chętnie sam bym dołączył, ale mam stanowczo za daleko.
Powodzenia :)
pozdrawiam
Jacek
Pochwalony
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2015, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Dzięki wielkie za pomoc, bardzo dobre uwagi, na pewno wezmę sobie do serca. Nie czaje tylko o co chodzi z tym planktonem, jak niby miałbym go wyłowić i jak on ma właściwie wyglądać?

Co do roślin, to coś tam jest w oczku i wiem, że są ważne. Głównie postawiłem na mój filtr, ponieważ to miał być przede wszystkim taki mały prototyp systemu aquaponicznego i dlatego potrzebowałem więcej ryb. Jest jakaś różnica między roślinami żyjącymi w moim filtrze od tych które miałyby żyć w oczku? Te i te chyba oczyszczają z brudu, ale tutaj chyba Tobie chodziło o zacienienie czyż tak?

I ostatnie pytanie, znalazłem w internecie coś na temat złomy jęczmiennej w walce z glonami. Czy to działa, czy to kolejny fałszywy trop?

P.S. Do dnia dzisiejszego zdechło już 14 ryb, więc sądzę, że co najmniej 90% podziękuje mi za współpracę, więc teraz chyba nie ma nic co mógłbym jeszcze dla nich zrobić. Tym bardziej, że nie mam do oczka dostępu, ponieważ na stałe mieszkam w Krakowie, a oczko jest w moim domu rodzinnym 85 kilometrów ode mnie i w zasadzie to cały czas się nim zajmuje moja mama. Aż serce ściska jak rozmawiam z nią codziennie i dowiaduje się tylko o kolejnych rybkach.

Pozdrawiam
jackon
500p
500p
Posty: 865
Od: 6 sty 2008, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Władysławowo

Re: Ryby zdychają po ALGOREM

Post »

Właśnie chodziło o zacienienie lustra wody
w doborze roślin pływających pomoże Tobie zapewne ten link:
http://gardenforum.vot.pl/viewtopic.php?t=1195
W słomę nie wierz, ten sam bajer jak torf itd.
Jeżeli chodzi o plankton, to jego zadanie polega na filtracji wody (w ten sposób się odżywia) a glony jednokomórkowe czyli tzw zielony zakwit wody stanowią idealne źródło pożywienia dla planktonu.
Jeżeli chcesz się zabawić w basen z dużą ilością ryb, to podstawa - bardzo wydatny filtr, dobre napowietrzanie i przede wszystkim miejsce jak najmniej nasłonecznione.
Podobna zasada jak z ulokowaniem akwarium w domu, szukamy miejsca jak najdalej położonego od okna, w ten sposób unikamy zielonych glonów na szybach.
pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”